Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

pytanie techniczne do byłych konwertytów

pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 07, 2011 22:42

:) Kochani w piątek jestem umówiona na swoje pierwsze spotkanie "konwersyjne" z księdzem.
Nie stresuję się tym zbytnio,ale z drugiej strony nie chcę jak to się mówi "dać plamy" więc proszę Was o techniczną pomoc czyli jak się mam zachować na tym spotkaniu, jakieś savoir vivre by mi sie przydało:) Jak się mam zwracać do księdza, tzn jak go tytułować, katolicy mówią na przywitanie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" co mówią do księdza luteranie?jak zacząć rozmowę ( a może pozwolić by ksiądz ją rozpoczął, o co mogę pytać, a o co nie?
Reasumując, jak wyglądało Wasze pierwsze spotkanie z księdzem,o czym rozmawialiście,omawialiście Księgi wyznaniowe, czy to raczej była luźna rozmowa typu, "proszę coś o sobie opowiedzieć"?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Jakub » Śr gru 07, 2011 22:56

Ad1 - najczęśniej mówi się Dzień Dobry, czasem Szczęść Boże. Obie formy są poprawne. Na pożegnanie proponuję "Z Bogiem" :)
Ad2 - do księdza zwracamy się proszę księdza, księże
Ad3 - myślę, że to ksiądz pierwszy zacznie ;)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Tomasz » Śr gru 07, 2011 22:57

Możesz powiedzieć : "szczęść Boże", "dzień dobry" a także "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" - plamy nie dasz.

Reasumując, jak wyglądało Wasze pierwsze spotkanie z księdzem,o czym rozmawialiście,omawialiście Księgi wyznaniowe, czy to raczej była luźna rozmowa typu, "proszę coś o sobie opowiedzieć"?


Ja już stary jestem i nie pamiętam, bo dawno to było - niech młodzi się wypowiedzą. Ale nie podchodź tak sztywno - każda rozmowa w takiej sytuacji jest zawsze bardzo indywidualna :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Elżbieta » Śr gru 07, 2011 23:30

Nie ma co się stresować, ksiądz to też człowiek, taki sam jak my.sama się przekonasz. Wszystko pójdzie ok
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Vojtas » Śr gru 07, 2011 23:31

Na powitanie powiedz "dzień dobry" lub "szczęśc Boże"
Nie bądź spięta
Na pytanie co Cię sprowadza to powiedz co Tobie nie pasuje w wierze katolickiej i dlaczego chcesz konwertować. Nastepnie popytaj o zasady wiary itp.
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 07, 2011 23:58

Vojtas napisał(a):Na powitanie powiedz "dzień dobry" lub "szczęśc Boże"
Tak zrobię:)
Nie bądź spięta

To będzie trudne, bo jestem niesmiała z natury:)

Na pytanie co Cię sprowadza to powiedz co Tobie nie pasuje w wierze katolickiej i dlaczego chcesz konwertować. Nastepnie popytaj o zasady wiary itp.


Zasady wiary dobrze znam, czytam Ksiegi Wyznaniowe i Pismo Św,oczywiście Pismo Św na 1 miejscu:)
Ale wiele rzeczy z Ksiąg wyznaniowych nie rozumiem;(
Więc tu liczę na "fachowe" wyjaśnienia Księdza;)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Vojtas » Cz gru 08, 2011 00:16

miniofilka napisał(a): Zasady wiary dobrze znam, czytam Ksiegi Wyznaniowe i Pismo Św,oczywiście Pismo Św na 1 miejscu:)
Ale wiele rzeczy z Ksiąg wyznaniowych nie rozumiem;(
Więc tu liczę na "fachowe" wyjaśnienia Księdza;)

Na początku ksiądz zapyta Cie dlaczego odchodzisz ze swojego pierwotnego kościoła i przychodzisz tu (mnie o to spytał najpierw). Musisz zatem powiedzieć z czym nie zgadzasz się z KRK (jednak bez plucia jadem na swój były kościół)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 08, 2011 00:24

Vojtas napisał(a):
miniofilka napisał(a): Zasady wiary dobrze znam, czytam Ksiegi Wyznaniowe i Pismo Św,oczywiście Pismo Św na 1 miejscu:)
Ale wiele rzeczy z Ksiąg wyznaniowych nie rozumiem;(
Więc tu liczę na "fachowe" wyjaśnienia Księdza;)

Na początku ksiądz zapyta Cie dlaczego odchodzisz ze swojego pierwotnego kościoła i przychodzisz tu (mnie o to spytał najpierw). Musisz zatem powiedzieć z czym nie zgadzasz się z KRK (jednak bez plucia jadem na swój były kościół)



O,nie, pluć jadem nie będę, bo po pierwsze:
- jestem chrzescijanką i staram się nasladować Pana, On nie byłby zadowolony z takiego obłudnego zachowania i postepowania
- po drugie księża są ludźmi i grzeszą jak wszyscy,opluwanie kleru to obłuda, mimo iż wkurzaja mnie często to ja nie mam prawa ich oceniać ani osądzać, bo sama grzeszę
- po trzecie zmiana konfesji ze względu na jakiegos pojedynczego księdza-oszołoma, który się trafił to ogromne nieporozumienie i dziecinada
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez Agnes » Cz gru 08, 2011 18:57

Bądź naturalna, rozmawiaj szczerze i otwarcie. Ja moje pierwsze kontakty z księżmi ewangelickimi wspominam tylko pozytywnie.
Zwłaszcza że wtedy miałam świeże porównanie z księżmi katolickimi. Nie chcę tu się użalać czy złościć - ale powiem tylko tyle: różnica ogromna.
Do dziś to zreszta obserwuję i nieraz już zastanawiałam się, skąd ta różnica wynika. (oczywiście wyjątki są, ale jednak ogólnie widzę wyraźną prawidłowość.) Prawdopodobnie z tego, że w KRK ksiądz jest "kapłanem" i niezbędnym ogniwem między wiernymi a Bogiem. A w KEA ksiądz jest po prostu reprezentantem wspólnoty. (To z kolei wynika oczywiście z wierności Pismu) Nie jest udzielnym "księciem na parafii", ale sługą Ewangelii i towarzyszem wiernych.

Księgi Wyznaniowe ksiądz będzie ci wyjaśniał (bo pierwsze spotkanie to dopiero początek :wink: )

Bardzo dobrze, ze masz takie podejście do konwersji. Konwertować można tylko i wyłącznie wtedy, gdy nasze sumienie, na podstawie czytania Biblii i modlitwy, nakazuje nam ten krok. Nawet najbardziej szokujące zachowania księży KRK nie powinny być motywem konwersji.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pytanie techniczne do byłych konwertytów

Postprzez jagna » Cz gru 08, 2011 22:24

Rozmowa byla miła, luźna. Nawet nie tyle o samej konwersji, co ksiądz pytał ile chodzę do kościoła i w ogóle tak to fajnie się toczyło, naturalnie. W ogóle poszłam wtedy z chłopakiem, bo miał do księdza sprawę i od razu musieliśmy zaznaczyć, że każde z nas przyszło z osobna :wink:

A co do porównania - dla mnie też księża ewangeliccy na plus. Trochę dlatego, jak napisała Agnes, a trochę myślę dlatego, że mimo wszystko KE-A to Kościół mniejszościowy w Polsce, wielu księży katolickich traktuje katolickość jako "oczywistość", swoją pozycję uznają za wyższą, bo tak dorastali i na to się im pozwala. Poznałam kiedyś ks. katolickiego, który pracował w Belgii i jego relacje z parafianami były właśnie takie ciepłe - mówili do niego po imieniu, po prostu był jednym z nich. Pamiętam jaka byłam zaskoczona.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron