Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Alba i stuła

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N lis 27, 2011 20:35

Tak- I mam z tego powodu wielki szacunek dla Ksiedza Badury. To jest Slowo Boze, dlatego z takim namaszczeniem traktuje tą sprawę myjąc ręce przed czytaniem Ewangelii, tak samo mycie rąk obowiązuje księzy przed udzielaniem komunii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N lis 27, 2011 21:34

Mamy w Polsce dwóch Badurów, mi chodzi o Pawła, tego, który swego czasu był w Słupsku.

Co do mycia rąk - chyba nie uważasz, że należy myć ręce w czasie Nabożeństwa 8-)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N lis 27, 2011 21:40

Elzbieta - Przed, Przed, Przed Nabozenstwem !!!.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N lis 27, 2011 21:46

Przed, to wszystkim wiadomo :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Agnes » Pn lis 28, 2011 16:09

A ja muszę się przyznać, że przed czytaniem Biblii w domu mam zwyczaj myć ręce. Już od dawna nabrałam tego nawyku - pod wpływem lektury książki Romana Brandstaettera "Krąg biblijny". Brandstaetter wspomina tam m. in., że jego dziadek mył zawsze ręce przed czytaniem Pisma. Wydało mi się to bardzo pięknym obyczajem.

A poza tym - Biblia jest bardzo niezwykłą Księgą. Mnie całe życie schodzi na czytaniu najróżniejszych książek (czasem naprawdę napisanych przez nie byle kogo), oprócz polskiego czytam jeszcze po angielsku i niemiecku - więc sporo się już naczytałam, a czegoś tak niesamowitego jak Biblia nigdy nie spotkałam. Dodatkowo, gdy się podchodzi do niej z wiarą, jak do świętej Księgi - to podczas czytania ma się bardzo często przekonanie, że otrzymało się odpowiedź na swoje aktualne wątpliwości czy problemy.

Dlatego warto okazywać szacunek dla Biblii nawet takimi zdawałoby się mało znaczącymi gestami, jak mycie rąk przed lekturą.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jakub » Wt gru 06, 2011 15:21

Elżbieta napisał(a):Tu w Legnicy jest tak samo jak i w Krakowie, ja tylko napisałam, że ja stoję, ale to z powodu tego co robię, Usiąść sobie mogę tylko w czasie kazania.
To co widziałam na tym filmie oburzyło mnie do głębi, młodzi ludzie siedzą w czasie modlitwy i liturgii.
U nas też mi się nie podoba jedna rzecz, mianowicie w czasie Komunii nieprzystępujący najczęściej siedzą - a gdzie poszanowanie dla Sakramentu? Czy Jezus Chrystus umierając za nas na krzyżu nie zasłużył sobie na to, żebyśmy stali ? - To już jest zbyt wielkie poświęcenie z naszej strony ? - Wiem przyzwyczajenia katolickie biorą górę, ale nie mniej , wyprowadza mnie to z równowagi


W Parafiach Warszawskich była tradycja, że stało się cały czas aż do zakończenia Komunii. Stali zarówno przystępujący jak i nieprzystępujący. Niestety ten zwyczaj zanika. Ja staram się go pielęgnować
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jakub » Wt gru 06, 2011 15:26

Tomasz napisał(a):W nawiązaniu do głównego tematu - tak wygląda strój liturgiczny duchownych SELK (Kościół staroluterański w Niemczech)
[/img]


Właściwie to jeden ze strojów :).
Oficjalnie w SELKu można używać różnorakich kombinacji togi, alby, stuły, komży i ornatu :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Wojtek » Pt sty 06, 2012 16:01

I fajnie :)
Różnorodność w duchowości procentuje:)
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron