Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Co słychać u naszych braci z innych krajów

LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Jacek » N paź 09, 2011 10:46

Mozna powiedziec ze mialem wczoraj szczescie podyskutowac przez godzine, z przedstawicielem skrajnego odlamu fundamentalizmu lutheranskiego w Szwecji. Samo spotkanie moglo byc zorganizowane tylko poprzez pomoc osoby drugiej, i jej stawiennictwo, i przy zapewnieniu ze jestem konserwatywnym lutheraninem,i nie jestem dziennikarzem. Byla to osoba w wieku 40 lat, dobrze sytuowana, absolwent dwoch fakuktetow uniwersyteckich, zasiadajaca w kierownictwie jednego z bankow. Poniewaz rozmowa zawierala duzo sformulowan teologicznych, na szczescie mialem kogos do pomocy w celu objasniania. Jezeli chodzi o dogmatyke koscielna, to moge powiedziec ze to ugrupowanie chce sie cofnac do czasow wszechpanowania Panstwowego Kosciola Lutheranskiego w Szwecji, czyli minimum do okresu przedwojennego, ale chyba najlepiej do okresu zaraz po Reformacji. Jakie maja zadania: a/ Powrot do calkowitej panstwowosci kosciola- lutheranizm jako jedyne wyznanie panujace w Szwecji b/ tolerowanie niektorych wyznan protestanckich i Prawoslawia. Bezwgledny zakaz i delegalizacja takich wyznan i tak malych jak: Rzymski-katolicyzm, Swiadkowie J. Mormoni. Zakaz dzialalnosci Islamu na terenie krolestwa. c/ Wszystkie koscioly lutheranskie zcalone w jeden organizm koscielny w kierunku radykalno-konserwatywnym. Natychmiastowe wyrzucenie ze sluzby koscielnej kobiet ksiezy i homosexualistwow, uniewaznienie slubow homo. Calkowity zakaz aborcji. Rozwody tylko w wyjatkowych sytuacjach- zatwierdzone przez komisje koscielna.d/ Delegalizacja partii lewackich i liberalnych, ktore zagrazacja panstwowosci. Bezwgledny zakaz przyjmowania imigrantow, wyjatek stanowia imigranci lutheranie, oraz protestanci z krajow trzeciego swiata, ktorzy maja problemy wyznaniowe u siebie. Zrwanie calkowitego kontaktu z SFL, i ekumenizmem. Dopuszcaja takze rozwiazania silowe. Tak ze po tej rozmowie moge stwierdzic ze nawet Wisconsinowcy i Lefebrysci to harcerzyki.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Elżbieta » N paź 09, 2011 11:02

Nie jestem tym zbudowana. Oni chyba uważają jak niektórzy, że prawda i zbawienie jest tylko u nich.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Jacek » N paź 09, 2011 11:06

Uwazam ze maja sporo racji. I sa mi blizsi niz nijacy lutheranie, i zaraza liberalna
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez varpho » N paź 09, 2011 11:20

Viking napisał(a):a/ Powrot do calkowitej panstwowosci kosciola- lutheranizm jako jedyne wyznanie panujace w Szwecji


już pomijając pozostałe punkty, co do których całkowicie się z Tobą nie zgadzam i nie mam nadziei na to, że mogę Cię do czegoś przekonać i odwieść od ksenofobii - upaństwowienie jakiegoś Kościoła nie oznacza żadnej pożądanej przez Ciebie teokracji i panowania tego Kościoła w państwie, a raczej coś odwrotnego - przemożny wpływ państwa na sprawy kościelne, co możemy zaobserwować np. w Danii. ale oczywiście wg Ciebie rozwiązaniem byłaby delegalizacja liberałów i imigrantów...
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Elżbieta » N paź 09, 2011 11:28

Zgadza się, tam gdzie Kościół jest prześladowany, to rośnie w siłę, więc usuwając inne wyznania kręcił byś powróz na własną szyję. Upaństwowienie Kościoła do niczego dobrego nie prowadzi. Nawiasem mówiąc Jezus Chrystus powiedział , że Jego królestwo nie jest z tego świata i również wzywał, do oddawania Bogu co Boskie, a cesarzowi co cesarskie, więc dążąc do upaństwowienia Kościoła występujesz przeciwko naszemu Panu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Wojtek » N paź 09, 2011 16:57

varpho napisał(a):całkowicie się z Tobą nie zgadzam i nie mam nadziei na to, że mogę Cię do czegoś przekonać i odwieść od ksenofobii


Szanowny Brat Viking Ewangelii i luterańskich ksiąg wyznaniowych/pism Reformatorów po prostu nie zna i nie rozumie, że kwestie ustrojowe Kościoła to adiafora i NT daje nam tylko ogólne wytyczne i przestrzega przed złymi praktykami - przez to powinniśmy być wobec powyższego wspaniałomyślni.

Takie słowa jak:

Viking napisał(a):Bezwgledny zakaz i delegalizacja takich wyznan i tak malych jak: Rzymski-katolicyzm, Swiadkowie J. Mormoni


to zupełne niezrozumienie Ewangelii i jej przekazu. Czy sama przynależność do jakiegoś kościoła luterańskiego zbawia? Oczywiście, że nie, więc jaki jest sens ludzi zmuszać do wyznawania takich czy innych doktryn? To Pan Jezus zmienia sumienia i objawia tyle, ile On zapragnie.

Nie rozumiem więc jak można się zgadzać czy uważać, iż tacy radykałowie mają 'sporo racji'. Smutne, ale cóż, pozostaje jeszcze modlitwa owoce Ducha Świętego jak: miłość, cierpliwość, dobroć, uprzejmość, opanowanie, łaskawość, zrozumienie (Ga 5,22-23) dla tych ludzi i im podobnych.

Gdyby spróbować pod każdy z postulatów z pierwszego w tym wątku posta podczepić cytat biblijny czy z innych ksiąg posiadających ten czy inny autorytet dla chrześcijanina (pisma wczesnochrześcijańskie, pisma Ojców, Reformatorów, księgi wyznaniowe) to wyszło by nam jedno wielkie ZERO. A biorąc pod uwagę, że dla nawróconego człowieka fundamentem jest Słowo Boże, należy, zgodnie z zaleceniem Pawłowym, uznać takie pomysły za śmieci i najlepiej umieścić w miejscu dla nich przeznaczonym - śmietniku historii.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Jacek » N paź 09, 2011 18:18

Vojaniusie -Nie wszyscy musza dostosowac sie do twoich pogladow. Sugerowanie komus pewnej nieznajomosci czegos opiera sie o pyche. Wiec chyle glowe przed Twoja madroscia i wieka skarbnice wiedzy. Krytykujesz ruchy na zachodzie i ich poglady, A co ty do tej pory zrobiles czlowiecze dla KEA ?, bo krytykowac i wymadrzac sie o to ty tylko to potrafisz. Jakie konkretnie dzialania podejmujesz dla uzdrowienia KEA. Moze wiecej konkretow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Wojtek » N paź 09, 2011 18:27

Drogi Bracie Vikingu - nie mam zamiaru nikogo zmuszać do moich poglądów - jednakże nie mogę zgodzić z poglądem, że można innych zmuszać do poglądów ;) a właśnie to przedstawiłeś w pierwszym poście.

Dalej, jestem gotów do zmienienia KAŻDEGO mojego zdania w kwestiach teologicznych, jeśli zostanie mi to udowodnione w oparciu o Pismo Święte. Doktryny np. eklezjalne, które NIE MAJĄ ŻADNEGO uzasadnienia w Słowie Bożym, albo takie, których autor/zwolennik nie potrafi w ten sposób uzasadnić uważam - zgodnie z terminologią biblijną - za śmiecie.

Przepraszam Cię mocno, Bracie, za ad personam. Jeśli zaś chcesz porozmawiać o mnie i moich 'dokonaniach' - których nota bene nie uważam za chlubę, ale obowiązek z jednej strony, z drugiej zaś wielki przywilej i zadanie dane przez Pana. Z chęcią Ci o nich opowiem - z pewnością sam będziesz miał dużo do powiedzenia - lecz w prywatnych wiadomościach.

Z Panem Bogiem :)
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Jacek » N paź 09, 2011 18:59

Z tym stosowaniem okreslenia ze co niektore rzeczy sa malo wazne /adiofora/ bym byl bardzo ostrozny. Bo okaze sie wkrotce, ze trzeba bedzie zlikwidowac krzyze w kosciele, bo tez wkrotce okaza sie malo wazne. Widocznie co niedzielna komunia Sw. dla niektorych tez jest adiofora, skoro w wiekszosci parafii jest raz na miesiac. Co do popierania powyzszego tematu, tez nie popieram wszystkiego w 100 %, chociaz przyznaje ze nieliczne poglady mam z nimi wspolne. Skrajne poglady tych ludzi sa odpowiedzia na bezsile ich kosciola w walce przeciwko wynaturzeniom. Zapewniam Ciebie ze to nie sa chlopki roztropki oderwane od pluga lecz ludzie bardzo wyksztalceni, niektorzy z przygotowaniem teologicznym. Zauwazyli ze do tej pory wczesniej obrana droga jest nieskuteczna- Jest faktem ze wiecej jest tu zawartych spraw politycznych niz teologicznych. Nie znajac realiow danego kraju jest bardzo latwo atakowac innych. Trzeba tu przyjechac zobaczyc na wlasne oczy i przekonac sie. Jestem ciekawy Vojaniusie gdbys przybyl tu do kosciola i zobaczyl dwoch facetow zawierajacych zwiazek malzenski, i Ty podszelbys z Biblia, i grzecznie przeprosil ze tak byc nie moze. To zapewniam Ciebie, najpierw poproszono Ciebie o opuszczenie kosciola, nastepnie wewano by Policje, ze zlamales prawo, a nastepnie sprawa sadowa o dyskryminacje. To nie POlska Vojaniusie i pobozne zyczenia. Przyjedz zobacz zabytkowe koscioly sprzedane na knajpy i meczety. A pozniej wyrazaj opinie dotyczace danego zachowania obywateli w danym kraju. Ja zyje w realiach, a nie w oblokach. Jak bys sie czul gdyby ci sami ludzie scharakteryzowali dana grupe w KEA, ze toleruje bylych SB-kow na stanowiskach w kosciele. ktorzy nie potrafia przeprosic za swoja przeszlosc. Gdzie podziala sie twoja Biblia?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LUTHERANSKI FUNDAMENTALIZM EXTREMISTYCZNY W SKANDYNAWII.

Postprzez Wojtek » N paź 09, 2011 20:46

trzeba bedzie zlikwidowac krzyze w kosciele


Właśnie w adiaforach chodzi o to, że nieważny jest wystrój kościoła, o ile nie ma w nim bałwochwalstwa i pogaństwa, gdy głosi się czystą Ewangelię.

Szatan może się cały krzyżami obwiesić i to nic nie da, bo krzyż sam w sobie nie ma żadnej mocy, jeśli nie ma połączenia ze śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana i zbawieniem za darmo z łaski przez wiarę.

Widocznie co niedzielna komunia Sw. dla niektorych tez jest adiofora, skoro w wiekszosci parafii jest raz na miesiac.


Mylą się, ponieważ Pismo Święte ma wyraźne nauczanie w tej kwestii. Można Jego argumenty poznać w zwięzłej formie czytając artykuł na portalu konfesyjni.pl

Jestem ciekawy Vojaniusie gdbys przybyl tu do kosciola i zobaczyl dwoch facetow zawierajacych zwiazek malzenski, i Ty podszelbys z Biblia, i grzecznie przeprosil ze tak byc nie moze.


A teraz spójrz na Słowo Boże i powiedz: jak Pan Jezus i apostołowie głoszą Dobrą Nowinę? Jak Paweł Apostoł traktuje pogan? Biją po łbach maczugami czy przemawiają z miłością i mądrością? Niekoniecznie grzecznie, ale koniecznie z dobrocią i współczuciem... bo to są biedni, zwiedzeni ludzie - jak każdy z nas przed tym, gdy Duch Święty nas nawrócił.

To zapewniam Ciebie, najpierw poproszono Ciebie o opuszczenie kosciola, nastepnie wewano by Policje, ze zlamales prawo, a nastepnie sprawa sadowa o dyskryminacje. To nie POlska Vojaniusie i pobozne zyczenia. Przyjedz zobacz zabytkowe koscioly sprzedane na knajpy i meczety. A pozniej wyrazaj opinie dotyczace danego zachowania obywateli w danym kraju.


Kościół był już prześladowany niejednokrotnie i z Bożą pomocą po trudnych czasach odradzał się mocniejszy i oczyszczony.

Gdzie podziala sie twoja Biblia?


Tylko moja? A Twoja nie?
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości