Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Czy KEA w RP powinien pozostawać we wspólnocie z Kościołem Szwecji

Tak
6
26%
Nie
17
74%
 
Liczba głosów : 23

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wildente » N lip 24, 2011 21:55

Elżbieta napisał(a):Uważasz, ze Bóg chcąc byśmy cierpieli i umartwiali się stworzył by świat tak pięknym ? Nie wydaje mi się.


Nie, stworzył dla nas, aleśmy zgrzeszyli przeciwko Niemu i wtedy się zdenerwował i powiedział:

Gen 3,16-19 napisał(a):(16) [...] Pomnożę dolegliwości brzemienności twojej, w bólach będziesz rodziła dzieci [...] (17) [...] przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! W mozole żywić się będziesz z niej po wszystkie dni życia swego! (18) Ciernie i osty rodzić ci będzie i żywić się będziesz zielem polnym. (19) W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz.
Wildente
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » N lip 24, 2011 23:18

Mimo wszystko uważam, że świat jest piękny i nie należy się bez potrzeby umartwiać a nasz Bóg jest dobrym Ojcem, który nam daje tylko dobre rzeczy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Pn lip 25, 2011 23:28

Proste pytanie.
Skąd to ni by Duchowny Luterański ma wiedzieć, komu udziela Komunii?
Do Komunii przystępuje ten, kto pragnie społeczności z Chrystusem w Wieczerzy Pańskiej.Duchowny zaś nie ma obowiązku pytania każdego z osobna, Kim jest, czy jest i gdzie był ochrzczony.Jest to osobista odpowiedzialność przed Bogiem każdego Komunikanta za jego godne, czy niegodne spożywanie Wieczerzy Pańskiej.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Wt lip 26, 2011 06:36

3475, parę stroniczek temu napisałam : dowiadywałam się wczoraj u źródła, i sprawa wygląda tak: jeżeli duchowny nie jest pewien czy dany człowiek może przystąpić do Komunii, to pyta :"czy wierzysz w realną obecność Jezusa Chrystusa...(chyba w chlebie i winie [ nie pamiętam]" Jeżeli odpowie tak, to jest mu udzielana Komunia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Wt lip 26, 2011 18:55

Tak jest 3475- Ksiedza mozna oszukac, lecz Boga nigdzy !
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez varpho » Pt wrz 23, 2011 02:24

Focjusz napisał(a):
MaciejKa napisał(a): Otwarta komunia jest świetna dla kalwinistów, którzy uważają że ten kto nie wierzy przyjmuje po prostu tylko chleb i wino, także jakby co to się nic nie dzieje.

Czyli oni traktują Komunie świętą jako "wyżerkę"
No ładnie...


moim zdaniem nieładnie jest tak atakować reformowanych sugerując, że z ich rozumienia ostatniej wieczerzy ma wynikać brak szacunku do komunii. to, że jest to "tylko" symbol nie oznacza, że nie wiążą się z tym jakieś wyższe uczucia religijne.
zresztą nie bez powodu wyraz "symboliczny" ma dwa niemal przeciwstawne znaczenia. ;)

a jako dowód na absurdalność takiego związku przyczynowo-skutkowego [brak wiary w transubstancjację :arrow: kościelne bistro i lekceważenie sakramentu] mogę podać ciekawostkę dotyczącą tzw. żetonów komunijnych, zalecanych już przez Kalwina i stosowanych powszechnie m.in. w szkockim Kościele prezbiteriańskim. ich stosowanie miało na celu właśnie ograniczenie dostępu "niegodnym" i zapewnienie [zapewne w dobrej wierze tych, którzy je stosowali] odpowiedniego szacunku dla sakramentu poprzez praktykowanie komunii zamkniętej.
dodatkowo była to forma ochrony przed szpiegami w czasach prześladowań religijnych.

http://www.coinlibrary.com/wpns/club_wp ... munion.htm
http://www.allegromat.pl/aukcja85982

Obrazek

[większość dyskusji w tym wątku dotyczy problemu zamkniętej komunii, może warto by to było jakoś odnotować w tytule wątku?]
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Tomasz » Pt wrz 23, 2011 07:56

większość dyskusji w tym wątku dotyczy problemu zamkniętej komunii, może warto by to było jakoś odnotować w tytule wątku?


Wątek pierwotnie miał być tylko ankietą - jednak przerodził się w dyskusję, którą obecnie bardzo się rozwinęła i wypłynęło z niej kilka wątków pobocznych. Zastanawiałem się, czy nie wydzielić ich do osobnych tematów, ale wszystkie one zazębiają się ze sobą i pozostawmy już to lepiej tak jak jest.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości