Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Jacek » Cz maja 26, 2011 20:03

No musze powiedziec ze jest to bardzo powazny temat.Albowiem obecna sytuacja pod tym wzgledem nie przedstawia sie krystalicznie. Mowiac z perspektywy mojej trzydziestoletniej przynaleznosci do parafi maciezystej w Polsce/ obecnie Kosciol Szwecji-Svenska Kyrkan/ to musze stwierdzic ze patrze ze zgroza i niepokojem. Ostatnie wydarzenie dotyczacej wizyty delegacji Kosciola Szwecji w Polsce, a takze celebracja Högmessy przy wspoludziale gosci szwedzkich, nie jest niczym nadzwyczajnym, oba koscioly siostrzane, oba lutheranskie, mozna by powiedziec ze prawie tworza jeden kosciol pod nazwa Szwedzko-Polski Kosciol Evangelicko-Augsburski, z tym ze ten pierwszy ma nadal range panstwowca. A dlaczego? Ponoc KEA stwierdzil ze nie ordynuje kobiet, czyli nie dopuszcza do sprawowania liturgii oltarza, ale coz widze, pani-ksiadz/präst/ ze Szwecji, ubrana w stroj liturgiczny wspolcelebruje nabozenstwo. Mozna sie zastanowic, czy goscie szwedzcy nie mogli uszanowac decyzji polskiego biskupa i synodu w tej sprawie?ktory oficjalnie nie dopuszcza kobiet do oltarza? Czy z kolei KEA z czlonkow kosciola robi wariatow?. I nie widze choc jednego glosu oburzenia z tego powodu, wszyscy uwazaja to za normalke w Polsce. A gdyby zaczal celebrowac nabozenstwo klaun z cyrku tez by bylo Ok? Dalej- KEA w POlsce sprzeciw wobec ordynacji kobiet uzasadnia dobrymi stosunkami z KrK, sprawami organizacyjnymi itp, jakby ciezko bylo uzasadnic sprawe na podstawie Biblii, skoro to moga zrobic: SELK, Missionsprovinsen, Synody Missourii i Wisconsin. Kosciol ktory ponoc opiera sie na autorytecie Biblii?. No coz nic dodac nic ujac. Na niektorych forach lutheranskich do niedawna byla wielka polityczna hucpa, z powodu rozliczenia bylych agentow SB, wsrod ksiezy. Ja rozumiem. Ale czy wszyscy maja moralne prawo rozliczac te osoby?, wiekszosc oskarzycieli to ludzie, ktorzy w PRL sie dopiero urodzili, i nie znaja tamtej sytuacji, i to jest niepokojace. Sprawa skrzywdzenia wrecz ponizenia Ks. Bp.Gen. Ryszarda Borskiego, nie slyszalem o jakies wielkiej akcji ze strony parafian w celu ratowania dobrego imienia tego zasluzonego duszpasterza. Czy Biskupem mozna tak poniewierac?. Na nastepnej oficjalnej stronie o charakterze liberalnym i na dodatek oficjalnej stronie parafii KEA, pomijajac juz szerzenie propagandy liberalnej, oficjalnie niektore osoby przypisuja sobie bezprawnie tytuly duszpasterskie, bez wyraznej reakcji ze strony KEA. Gdybym mogl ujawnic tutaj posty ktore otrzymuje od chociazby znajomych Ewangelikow chociazby z mojej rodzinnej Wielkopolski to doslownie wlos sie jerzy na glowie. Uwazam ze grozi to rozlamem w kosciele. I nie bede zdziwiony jesli w Polsce zacznie dzialac drugi kosciol lutheranski, ktory bedzie stal na fundamentalnej /ortodoxyjnej/ nauce lutheranskiej, i Biblijnej, w ktorym nie bedzie dyskusji na temat ordynacji kobiet, czy slubow homosexualistow, jako ze te tematy okaza sie zbyteczne. I musimy postawic sobie pytanie CO DALEJ ?!- Czy tylko krytykowac i dyskutowac jak to pod tym wzgledem Polacy sa znani w swiecie, a co Z BUDOWANIEM?- najtrudniejszym z elementow, Jak uzdrowic sytuacje?. Poprzez internet tego nie zalatwimy, Tu potrzeba realnego dzialania nie wirtualnego.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Elżbieta » Cz maja 26, 2011 21:20

Fakt faktem towarzystwo wzajemnej adoracji niczego nie załatwi, żeby coś naprawić, trzeba jednak się zorganizować. I nie ma co myśleć o dzieleniu a naprawić, to co źle działa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Tomasz » So maja 28, 2011 15:53

Sytuacja o której pisze Viking - dot. celebracji wspólnej Mszy przez kobietę nie jest pierwsza. Inne kościoły dopuszczające ordynację kobiet nie potrafią uszanować stanowiska naszego Kościoła w tej sprawie i wydaje mi się, że są to poniekąd działania celowe.

jakby ciezko bylo uzasadnic sprawe na podstawie Biblii, skoro to moga zrobic: SELK, Missionsprovinsen, Synody Missourii i Wisconsin


Z tych kościołów powinniśmy brać przykład. Niestety, ale odnoszę wrażenie, że zbyt silny wpływ mają kościoły, których za przykład zdecydowanie bym nie podawał. Niektórzy koniecznie chcą widzieć Kościół Luterański jako "nowoczesny", "atrakcyjny" i jakby to powiedzieć "lightowy" oraz tolerancyjny. Wizja ta zaczyna być forsowana na niektórych stronach luterańskich, gdzie osoby o tradycyjnych i konserwatywnych poglądach są wyszydzane, wyśmiewane lub wręcz blokowane przez cenzurę. Żeby było jeszcze śmieszniej (a raczej żałośniej) - to jak pisze Viking - strony te uważają się za duszpasterskie, choć duszpasterza raczej się tam nie uświadczy. Ostatnio był tam również przypadek zablokowania postu w którym zdemaskowano bezprawne podawanie się jednego z moderatorów za duchownego. Post ten ukazał się na innym forum.

Viking ma rację. Musimy działać i to w sposób konkretny i zdecydowany.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Jacek » So maja 28, 2011 18:55

Tak Tomek- powiem dosadniej. Od tego zalezy nasza dalsza przynaleznosc do KEA, bo w przeciwnym razie poprosimy o utworzenie parafii misyjnej zagraniczne osrodki, a wtym wypadku podejma napewno szybsze dzialania.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Tomasz » So maja 28, 2011 19:09

To byłby ostateczny i raczej czarny scenariusz. Musimy walczyć o nasz Kościół.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Elżbieta » So maja 28, 2011 19:20

O ile mnie pamięć nie myli, to forum powstało dla odnowy KEA, a nie jego podziału i ja osobiście nie chcę tego podziału. Było by mi wyjątkowo przykro, gdyby się okazało, że tyle czasu, który poświęciłam dla forum, posłużyło dla zniszczenia naszego Kościoła. Ja nie chcę przykładać do tego ręki.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Tomasz » So maja 28, 2011 19:33

Oczywiście Elżbieto. Nikt nie chce tutaj podziału Kościoła, bowiem jak napisałem powyżej - będzie to czarny scenariusz. Dlatego też działajmy na rzecz obrony i umocnienia naszego Kościoła w czystości nauki Pisma Św. i Ksiąg Symbolicznych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Jacek » So maja 28, 2011 19:39

Mam pytanie- Kto tu niszczy KEA-MY!? czy czesc duchowienstwa KEA i liberalowie? Kto oklamuje internautow na oficjalnej stronie parafii o rzekomym posiadaniu tytulu ksiedza :MY!?. Czy odejscie w czarnym scenariuszu od KEA to jest niszczenie kosciola ?!. Czy jesli kosciol odejdzie od zasad Biblijnych i przyjmie liberalizm to co wybierzesz BOGA !? czy organizacje koscielna? Co jest wazniejsze przyzwyczajenie czy BOG!?. Biblia sama mowi ze nalezy stronic od zlego towarzystwa. Ale niestety trzeba sie z tym liczyc. Przeciez Tomasz wspomnial poprzednio ze z nas sobie drwia,ze kierunek kosciol juz dawno obral w kierunku liberalnym, ostatnie wydazenia sa tego przykladem. Czy kazdy mysli ze odejscie kosciola nie pozostawia za soba zalu i smutku? Skoro nam zalezy na odnowie to trzeba sie realnie wziasc do roboty a nie biadolic. Mamy odpowiedz dlaczego ksieza nie uczestnicza na ortodoxyjnej stronie, poniewaz kosciol juz obral kierunek blizej im jest do Kosciola Szwecji niz do nas konfesyjnych Lutheran.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY KEA W POLSCE MA JESCZE AUTORYTET WSROD PARAFIAN?

Postprzez Tomasz » So maja 28, 2011 19:53

PAX, PAX - między Chrześcijany

Nie kłóćmy się bowiem nie mamy o co. Nikt z nas - ani ja, ani Viking, ani ktokolwiek inny nie chce rozbijania Kościoła. Nie w tym rzecz. Każdy podział jest rzeczą bardzo złą. Tym bardziej w przypadku mniejszościowego Kościoła Luterańskiego w Polsce byłby tragedią. Dlatego nie wolno nam do tego dopuścić.
Natomiast Viking przedstawił tutaj bardzo czarny scenariusz do którego mam nadzieję nigdy nie dojdzie, jednak - jak wiemy z historii - w pewnych sytuacjach nie ma innego wyjścia.
Ale skończmy już z tym czarnowidztwem i bierzmy się lepiej do roboty :)

Mamy odpowiedz dlaczego ksieza nie uczestnicza na ortodoxyjnej stronie, poniewaz kosciol juz obral kierunek blizej im jest do Kosciola Szwecji niz do nas konfesyjnych Lutheran.


Tutaj bym się pomimo wszystko nie zgodził. Nasi księża raczej bardzo rzadko biorą czynny udział w forach internetowych. Już prędzej chyba spotkasz księdza u nas niż na liberalnej DFE. :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości