Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Tomasz » Cz kwi 28, 2011 22:12

ale nie zawsze czuję się komfortowo biegając podczas uroczystości z aparatem. ;)


Oczywiście, że nie prosimy Cię, abyś biegał po kościele z aparatem . Miałem na myśli chociaż ze dwie, trzy fotki - zrobione tak mimochodem "przy okazji" :)

Zatem, czekamy na relację oficjalnego korespondenta Forum - Varpho i z góry dziękujemy :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Kasper » Pt kwi 29, 2011 18:23

varpho napisał(a):
Viking napisał(a): Jutrzni-Wielkanocnej Wielkiej Mszy Starolutheranskiej Przedtrydenckiej.


chyba nic tak nie wkurza katolickich tradycjonalistów, jak uświadomienie im, że ich przenajświętszy ryt trydencki jest młodszy od Reformacji. :)

No ale czy tzw. "ryt trydencki" różnił się przynajmniej w 10% od "przedtrydenckiego"? Nie sądzę.
Kasper
 
Posty: 21
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 22:48
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » Pt kwi 29, 2011 18:38

Kasper-Liturgia prawie sie nie rozni, W starolutheranskiej dodatkowo obok laciny urzywa sie jezyka narodowego, zeby parafianie mogli dokladnie poznac kazde slowo. Tak wlasnie bylo na wspomnianej rezurekcji w ktorej uczestniczylem. Wlasciwie prawidlowo Wielka msze w pierwszy dzien Swieta Wielkanocy nazywa sie Rezurekcja.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Kasper » So kwi 30, 2011 12:12

A jak brzmią modlitwy na ofiarowanie i modlitwa eucharystyczna? Pamiętasz Vikingu albo masz jakieś odnośniki do tych tekstów?
Kasper
 
Posty: 21
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 22:48
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » So kwi 30, 2011 15:06

Niestety- takiej pamieci Kasper , to ja juz niemam. Ale jak bede mial okazje dostepu do ksiegi liturgicznej, to sprobuje, zrobic odbitke, zobacze kiedy beda mi proponowac ponownie asyste.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez varpho » Pt maja 06, 2011 12:23

parę zdjęć wgrałem tu:
http://www.flickr.com/photos/varpho/set ... 659176710/

na początku ks. Gaś przywitał zebranych, w tym 20-osobową delegację diecezji uppsalskiej Kościoła Szwecji i podkreślił podwójne znaczenie dnia [święto narodowe Konstytucji 3 Maja i dzień apostołów Filipa i Jakuba Młodszego].
następnie wszyscy odprawiający nabożeństwo [ze strony szwedzkiej - ks. bp Ragnar Persenius i ks. Annica Anderbrant, ze strony polskiej - ks. bp Jerzy Samiec, ks. Piotr Gaś i diak. Małgorzata Gaś] uklęknęli przed ołtarzem. liturgię wstępną prowadzili ks. Gaś i diak. Gaś, po czym kazanie wygłosił bp Persenius [o wolności chrześcijan ugruntowanej w zbawczym akcie Boga]. po krótkim wstępie w jęz. angielskim kaznodzieja kontynuował w swoim jęz. narodowym, tekst polskiego tłumaczenia był dostępny w porządku nabożeństwa. po kazaniu goście [chórzyści] zaśpiewali [pozostając w ławkach] jedną szwedzką pieśń, po czym krótkie rozważanie na temat Ga 5,13-14 wygłosił bp Samiec [m.in. o ograniczeniu przez konstytucję złotej wolności szlacheckiej].
liturgia spowiednia odbyła się wg porządku polskiego.
powszechna modlitwa Kościoła w dwóch językach - w prezbiterium stanęły 3 osoby z Polski i 3 ze Szwecji i kolejno wygłaszali intencje - po polsku i po szwedzku.
liturgia komunijna częściowo po szwedzku, a częściowo po polsku. fragment śpiewu ks. Anniki Anderbrant nagrałem, bo bardzo mi się spodobała jego melodia. :)
http://www.youtube.com/watch?v=dGxVzctSkGU
komunii św. udzielali bp Persenius, ks. Anderbrant i ks. Gaś.
błogosławieństwa udzielił ks. bp Persenius.

po nabożeństwie i poczęstunku w sali parafialnej, w podziemiach kościoła - Lutheraneum - odbył się panel dyskusyjny. poruszone tematy:
1. Sytuacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - ks. radca Piotr Gaś
2. Stosunki państwo - Kościół w Polsce - Przemysław Florjanowicz-Błachut
3. Sytuacja Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce - teraźniejszość i wyzwania - dr Tomasz P. Terlikowski

[cdn.]
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Tomasz » Pt maja 06, 2011 12:31

Bardzo dziękujemy za relację. Czy mogę wrzucić parę zdjęć do naszej galerii ?

Hmm, tylko raczej nie była to wysokokościelna msza o jakiej myśleliśmy ...
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez varpho » Pt maja 06, 2011 17:11

Tomasz napisał(a):Czy mogę wrzucić parę zdjęć do naszej galerii ?


jasne.

Tomasz napisał(a):Hmm, tylko raczej nie była to wysokokościelna msza o jakiej myśleliśmy ...


tak, też się trochę czegoś innego spodziewałem - chyba zmyliło mnie nazwanie tego nabożeństwa högmessą.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » Pt maja 06, 2011 18:33

Jasne- To w żadnym wypadku nie była Starolutheranska Hägmessa, ponieważ goście szwedzcy nie mieli ani stuł ani ornatów, no i ta Pani z zawodu ksiądz. Celebracja w stylu KEA, zwykle Nabożeństwo, brak oprawy liturgicznej.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości