Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Jacek » N kwi 10, 2011 15:09

Zastanawiam sie czy w Polsce nie przydalby sie tzw. Pas Biblijny, jest to obszar centrum konserwatyzmu i fundamentalizmu protestanckiego. Wielu krajach Europy Zachodniej ,USA.Kanady taki pas istnieje. W dobie postepujacej sekularyzacji,ateizmu, liberalizmu, i propagandy najwiekszego kosciola w Polsce, stanowilo by to obszar przeciwstawny do wszystkich tych zjawisk. Na zachodzie konserwatywni fundamentalisci protestanccy potrafia sie porzadnie zjednoczyc,a w Polsce niestety nic nigdy nie wychodzi, ani w polityce ani w religii.Oczywiscie potrzebni sa do tego dzialacze z krwi i kosci, ktorzy slowa przeradzaja w czyny. Co o tym myslicie?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Elżbieta » N kwi 10, 2011 15:16

To prawda, należy słowa przemieniać w czyny, a nie poprzestawać na samych słowach.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Jacek » N kwi 10, 2011 18:32

Droga Elzbieto-Tutaj w Szwecji jest tez taki pas Biblijny troche na srodkowym poludniu. Glowne skrzypce wioda,Zielonoswiatkowy kosciol i Synod Wisconsin, tam partie liberalne i lewicowe nie maja czego szukac, a gdyby nawet to naraza sie na tegie lanie. Druga satrona medalu jak Szanowna kolezanka zauwazyla, na zachodzie sie mniej mowi a wiecej czyni, i to jest ten sukces. Zauwaz na innych stronach pokrewnych, jest sama kytyka, ale nikt nie podaje zlotego srodka.I w pewnym stopniu 3745 zauwazyl ze faktycznie ta krytyka moze sluzyc do zastapienie jednej ekipy w KEA ze starej na nowa, ale bardziej liberalna. Tu wcale moze nie chodzic o odnowe kosciola. Rozbicie kosciola jest bardzo realne. Ta przepychanka nie moze trwac wiecznie. Dlatego uderzenie ze strony fundamentalistow jest konieczne. Nie moze byc odnowy z lewej strony liberalnej, tylko ze strony skrajnej prawicy fundamentalistycznej. Dlatego taka organizacje nalezy powolac, zeby zrozumieli ze jest to realna sila. Bo wypowiadac sie tylko li w internecie, pozostanie poboznym zyczeniem i skonczy sie fiaskiem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez jagna » N kwi 10, 2011 18:43

Pas biblijny to z definicji obszar, gdzie w zsekularyzowanym państwie protestanckim ludzie praktykują. Polska nie jest tradycyjnie protestancka, ani specjalnie zeświecczona.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Elżbieta » N kwi 10, 2011 19:17

Drogi Vikingu, piszesz, że w tym "pasie" ludzie mniej mówią, a więcej czynią. W innym temacie poprosiłam o konkretną pomoc, a tymczasem przeczytałam jak bardzo jest źle i nie cacy, i nic nie pomogło, pomocy nie otrzymałam.
Chcę działać, ale gdy proszę o pomoc, to dostaję tylko narzekanie, więc po co mamy mówić jak być powinno, czy nie lepiej brać się do konkretnej pracy. Nie bądźmy mocni w słowach, bądźmy mocni w czynach, bo z próżnego gadania Bóg nie będzie nas rozliczał, a raczej z konkretnych czynów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Jacek » N kwi 10, 2011 19:36

Elzbietko pomoge tobie, obmyslam sposob. Pas Biblijny droga Jagno, najsilniej wystepuje w tradycyjnie protestackich stanach poludnia USA, trudno ten kraj ,nazwac zsekularyzowanym. Ja jestem zwolennikiem fundamentalizmu, gdzie ma sie bezwgledny wplyw na zycie spoleczne i polityczne,Droga Elzbieto- caly czas podaje recepte na ta chorobe, musimy sie oficjalnie w Polsce zarejestrowac, abysmy legalnie i prawnie mogli oddzialowywac, bo inaczej beda nas podejrzewac o teroryzm religijny.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Tomasz » N kwi 10, 2011 20:37

Polska nie jest tradycyjnie protestancka, ani specjalnie zeświecczona.


Owszem - z pewnością Polska nie jest tradycyjnie protestancka, ale niestety staje się coraz bardziej zeświecczona. Wszędobylski Rzymsko-Katolicyzm wcale nie oznacza religijności naszego kraju. Mam wrażenie, że mamy tutaj do czynienia bardziej z folklorem i tradycją niż z religią.

Nie mniej idea stworzenia "pasa" o jakim pisze Viking jest bardzo słuszna i należy do tego dążyć. Czeka nas jednak wiele pracy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez jagna » Pn kwi 11, 2011 00:09

Nie twierdzę, że KRK gwarantuje religijność, ale mimo wszystko, w porównaniu z Zachodem w Polsce nie jest jeszcze tak źle. Sporo katolików praktykuje z potrzeby wiary, nie tradycji. Ciężko mi sobie taki pas w Polsce wyobrazić, no chyba tylko na Śląsku Cieszyńskim, bo gdzie indziej protestantów jest za mało. No i jeśli miałoby to wyglądać jak pas biblijny w USA, to ja chyba podziękuję. Bardziej mi się kojarzy z szalonymi baptystami, twierdzącymi, że Bóg nienawidzi Murzynów, niż z szerzeniem Ewangelii.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Tomasz » Pn kwi 11, 2011 07:07

Ciężko mi sobie taki pas w Polsce wyobrazić, no chyba tylko na Śląsku Cieszyńskim, bo gdzie indziej protestantów jest za mało.


Przyznaję, że również nie mam jeszcze koncepcji - jak mogłoby to wyglądać w praktyce. Oczywiście jestem również przeciwko wszelkim szaleństwom i wynaturzeniom.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY W POLSCE JEST POTRZEBNY PROTESTANCKI PAS BIBLIJNY ?

Postprzez Aleksander » Pn kwi 11, 2011 16:51

Mi też się podoba pomysł z "Pasem Biblijnym", jednak aby się to udało potrzebne jest poparcie duchownych z różnych kościołów. Nie wystarczy tylko zapału wiernych. Wierni mają być przywódcami w kwestiach politycznych, czyli zajmować stanowiska rządowe lub samorządowe, ale jeśli za ich plecami nie będzie poparcia duchownych to kiepsko to widzę. Dodam tylko, ze jeśli wierni się zorganizują i zaczną wygrywać i dopiero wtedy duchowni się dołączą (jak często to bywa), to nie o takim poparciu mówię. To duchowni na początku powinni odegrać główną rolę, wzbudzając u wiernych chęć do walki i razem z nimi iść przez jakiś czas, potem już czas na konsultacje i doradctwo, bowiem praca w kościele czeka.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron