Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Paweł » Wt lut 08, 2011 19:42

Temat nam się zagalopował. Trochę zmierzając ku jego końcowi chcę zauważyć, że brak pieniędzy to jedno, a zwykłe chamstwo i prostactwo to drugie - mam tu na myśli jawną dewastacje tego kościoła przez okolicznych mieszkańców. To nie jest jakieś programowe niszczenie naszego kościoła przez KRK, tylko osobne świadectwo każdego dewastującego o sobie.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Wędrowiec » Wt lut 08, 2011 19:48

14 tysięcy na remont to w zasadzie grosze, choć mówią, że liczy się każdy grosz.

Swoją drogą, po raz kolejny KEA daje popalić KRK - czym? A no właśnie: PRZEJRZYSTOŚCIĄ FINANSÓW!

Tak, to jest ten element, którego szczególnie w polskim Kościele katolickim długo wierni nie doświadczą.

Mimo, że jestem katolikiem (choć sercem i wiarą blisko mi do KEA), to chylę czoła przed Wami. Nic tylko BRAĆ PRZYKŁAD mości księża katoliccy!

Ktoś wspomniał o wycince drzew i o tym, że ksiądz luterański dostał za to ładną sumkę w plecy a katolicki się jakoś wylizał. Chyba nie trzeba tu mówić jakie czynniki miały wpływ na to wszystko?

Co do przedmiotu tego tematu, to uważam, że kompetentne i wpływowe osoby KEA mogłyby poruszyć kwestię wpisu do rejestru zabytków i dalsze procedury zbierania środków na remont tegoż pięknego kościoła. Chyba nie muszę wspominać o "grzechu zaniechania"?

Z resztą jeśli na prawdę komuś mocno zależy, to sposobów na zdobycie środków pieniężnych jest multum. Wymienię tylko kilka:

1. Dobrowolne ofiary od wiernych.
2. Unia Europejska.
3. Władze samorządowe.
4. Wsparcie innych parafii (nie tylko w Polsce).
5. Przekazanie 1% podatku (trzeba by utworzyć fundację ).
6. Koncerty - okolicznościowe koncerty chórów, organowe i różne inne kombinacje muzyków.


Nie da się?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez taki tam » Wt lut 08, 2011 20:07

Czy grosze? Może grosze, ale przekazane przez samorząd gminy gdzie ewangelików jest może 100, i powiatu, gdzie jest ich może 400. W kościele o którym wspomniałem czasem są różne imprezy ekumeniczne, kulturalne w czasie których wojt, starosta i miejscowy proboszcz z wikarym siedzą w pierwszych ławkach.


Do tych drzew nie chciałem wracać, ale wrócę. W Polsce panuje idiotyczne prawo, zgodnie z którym wycięcie nawet zgniłego drzewa bez zezwolenia jest zagrożone potężną grzywną. Jeśli Wasz ksiądz dostał karę to świadczy raczej o równości wobec idiotycznego prawa.
A ksiądz KRK? Może miał zezwolenie? Łatwo rzucić potwarz.
taki tam
 
Posty: 17
Dołączył(a): N sty 30, 2011 23:17
wyznanie: KRK (jeszcze)
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Wędrowiec » Wt lut 08, 2011 20:17

taki tam napisał(a):A ksiądz KRK? Może miał zezwolenie? Łatwo rzucić potwarz.


Owszem bardzo łatwo, ale nic do końca nie zostało stwierdzone.
Z resztą prawda jest taka, że ludzie często załatwią swojemu proboszczowi wszystko, żeby mieć jakieś względy, tudzież zniżkę przy danej posłudze. Wiem co mówię - wierz mi.

Nie moją przyjemnością jest oczernianie księży katolickich, bo znam wielu, którzy wiedzą co robią, no ale tych negatywnych przykładów jest niestety zdecydowanie więcej.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Jacek » Wt lut 08, 2011 20:23

Ja mam w Polsce znajomego Księdza z KRK i znam sprawę dobrze. Powyżej przyznaje Tobie racje Wędrowcze. Myślę ze SYNOD KEA nie działa tak jak należy, może by się przydały już emerytury albo renty, dla niektórych członków Synodu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez varpho » Wt lut 08, 2011 22:41

taki tam napisał(a):Czy grosze? Może grosze, ale przekazane przez samorząd gminy gdzie ewangelików jest może 100, i powiatu, gdzie jest ich może 400. W kościele o którym wspomniałem czasem są różne imprezy ekumeniczne, kulturalne w czasie których wojt, starosta i miejscowy proboszcz z wikarym siedzą w pierwszych ławkach.


tyle że odremontowanie kościoła leży w interesie nie tylko danej parafii, ale i całej miejscowości, w której ten kościół stoi.
nie znam tej konkretnej sytuacji, ale zwykle budynki sakralne stanowią ważny element architektury danego miasta czy wsi i lepiej chyba, żeby nie straszyły powybijanymi oknami czy odrapanymi murami... :)

poza tym sam wspomniałeś o imprezach kulturalnych - nie sądzę, żeby były one adresowane wyłącznie dla miejscowych luteran, wójta, starosty i kleru katolickiego.

inna sprawa, że w ogóle w Polsce, w duchu źle pojętego "świętego" prawa własności, na wielu terenach nie obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego, nie ustala się dla danej okolicy wytycznych architektoniczno-estetycznych... no bo przecież to by był totalitaryzm... w wyniku czego nawet jeśli poszczególne budynki nie są złe, to nijak do siebie nie pasują i ogólny obraz jest chaotyczny.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Tomasz » Wt lut 08, 2011 23:21

Widzę, że dziś temperatura dyskusji w tym wątku wzrosła do zbyt wysokiego poziomu - zatem pragnę wszystkim przypomnieć o § 6 Regulaminu :

"Rozmowy na Forum są prowadzone w duchu wzajemnego szacunku i uprzejmości z zachowaniem ogólnych zasad netetykiety."

Vikingu - ortodoksyjny Luteranizm nie polega na tym, iż adwersarzy będziemy obrzucać obelgami. Przeczytaj sobie np. zamieszczone na tym Forum stanowisko Prezydenta Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri w pewnej dość kontrowersyjnej kwestii jaką jest ordynacja kobiet na prezbiterów i zwróć uwagę jakim pisana jest językiem.

Taki tam przedstawił pewne uwagi krytyczne wobec naszego Kościoła - zatem powinniśmy się odnieść do tych zarzutów merytorycznie i przeanalizować zasadność Jego wypowiedzi. Nie możemy przeklinać kogoś tylko za to, że nas krytykuje. Przyjmując taką postawę stawiamy się w bardzo złym świetle.

Wracając do wypowiedzi Taki tama :

I jeszcze jedno: w niedzielę byłem w kościele KEA do którego czasem zachodzę. Akurat proboszcz przedstawiał sprawozdanie roczne i podał kwotę, jaką parafia otrzymała na remont swojej świątyni - 14 TYSIĘCY ZŁOTYCH - od gminy i powiatu.


Nie wiem czy orientujesz się w kwestiach kosztów remontów i utrzymania większych obiektów - ale z kwoty 14 tysięcy można raczej pęknąć ze śmiechu. Żeby było jeszcze śmieszniej -kwota ta została przekazana łącznie przez dwie jednostki samorządu terytorialnego tj. gminę i powiat.

macie programy radiowe i telewizyjne w publicznych mediach


Jakie programy - audycje, które nadawane są o 6 lub 7 rano ? Przez wiele lat TV nie transmitowała żadnych nabożeństw ewangelickich. Ostatnio nie mogłem uwierzyć, że w Święto Reformacji nadali transmisje z Kościoła w Katowicach. O wyborze nowego Biskupa Kościoła w mediach nie było nawet wzmianki.
Za to możemy się raczyć transmisjami z obnoszenia "ku uciesze gawiedzi" kawałków Ś.P. ks. Jerzego Popiełuszki i innych uroczystości KRK.
W moim mieście gdy odbywała się instalacja nowego biskupa katolickiego - ulice były udekorowane flagami, natomiast ważne wydarzenia z życia innych kościołów są marginalizowane.

dostaliście dwie koncesje na radia ewangelickie (obie ZMARNOWALIŚCIE)


Bardzo proszę o sprecyzowanie - co rozumiesz pod pojęciem "zmarnowaliście" ? To jest zarzut, który należy uzasadnić.

DOSTAJECIE PIENIĄDZE Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO, macie wszelkie prawa jakie ma KK poza pewnymi udogodnieniami podatkowymi - o ile wiem. Czego chcecie jeszcze? Kasy?


j.w. - jakie pieniądze i jakie prawa masz na myśli ? Obawiam się, że jeżeli porównasz środki jakie otrzymał KRK a jakie KEA - to wynik wypadnie jak porównanie kałuży z morzem.

Rozmowa odbiegła nieco od głównego wątku - zatem może dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie niektórych postów do odrębnego tematu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez taki tam » Śr lut 09, 2011 09:22

Tomasz napisał(a):Nie wiem czy orientujesz się w kwestiach kosztów remontów i utrzymania większych obiektów - ale z kwoty 14 tysięcy można raczej pęknąć ze śmiechu. Żeby było jeszcze śmieszniej -kwota ta została przekazana łącznie przez dwie jednostki samorządu terytorialnego tj. gminę i powiat.



Wiem, że mało. Ale sytuacja jest specyficzna -gmina jest wiejska, panuje strukturalna nędza, nie ma żadnego przemysłu. Jak ktoś nie ma kawałka ziemi to zazwyczaj wyjeżdza do Niemiec albo Holandii, chyba, że jakimś cudem uda mu się załapać do fabryki mebli w sąsiednim województwie. Naprawdę samorząd ma na co pieniądze wydawać. Wspomnę jeszcze, ze ten sam kościół był osuszany za pieniądze z województwa. Podałem tą kwotę, żeby uzmysłowić userom, że KEA również otrzymuje pieniądze z państwa polskiego na utrzymanie swoich zabytkowych obiektów.

Tomasz napisał(a):Jakie programy - audycje, które nadawane są o 6 lub 7 rano ? Przez wiele lat TV nie transmitowała żadnych nabożeństw ewangelickich. Ostatnio nie mogłem uwierzyć, że w Święto Reformacji nadali transmisje z Kościoła w Katowicach. O wyborze nowego Biskupa Kościoła w mediach nie było nawet wzmianki.
Za to możemy się raczyć transmisjami z obnoszenia "ku uciesze gawiedzi" kawałków Ś.P. ks. Jerzego Popiełuszki i innych uroczystości KRK.
W moim mieście gdy odbywała się instalacja nowego biskupa katolickiego - ulice były udekorowane flagami, natomiast ważne wydarzenia z życia innych kościołów są marginalizowane.


No OK, tylko trudno, żeby wydarzenia z życia Kościoła do którego nalezy 80 tysięcy Polaków były tak samo celebrowane, jak wydarzenia dotyczące Kościoła, mającego trzydzieści kilka milionów członków. To samo jeśli chodzi o media - wybór Biskupa KEA to naprawdę słaby news, chyba, że dla religia tv, albo dla TVP Katowice.

Tomasz napisał(a):Bardzo proszę o sprecyzowanie - co rozumiesz pod pojęciem "zmarnowaliście" ? To jest zarzut, który należy uzasadnić.




Proszę. W 1995 parafia w Kaliszu dostała koncesję na radio ewangelickie. Rozgłośnia nie powstała nigdy. No i niesławne radio CCM - miało być rozgłośnią z muzyką chrześcijańską (jak nazwa wskazuje) i ewangelizacja (nadawcą było stowarzyszenie "Soli Deo" z Wisły). Dostali koncesje na prawie całą konurbację śląską - to był prezent wart miliony. I co? Dziś między 6.00 a 22.00 nie uświadczysz na antenie słowa Bóg. Muzyka świecka, prezenterzy paplają bzdety trzy po trzy. W Sosnowcu można ich było słuchać na 100,2 megaherca, do czasu, gdy zrzekli się tej częstotliwości na rzecz radia Fest nadającego muzykę śląską i tzw. szlagier.
taki tam
 
Posty: 17
Dołączył(a): N sty 30, 2011 23:17
wyznanie: KRK (jeszcze)
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Jacek » Śr lut 09, 2011 11:39

Taki Tam- W Kaliszu byla sytuacja specyficzna. Powodem byla sprawa bylego proboszcza Ks. Andrzeja Banerta usunietego z listy duchownych KEA przez Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, do dzisiaj sprawa nie wyjasniona. I tu sie zgadzam. Ks. Banert tworzyl rozglosnie Ewangelicka , ale powyzsza sytuacja spowodowala upadek tej rozglosni. Tak tutaj w tym wypadku moge sie zgodzic.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron