Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wykluczenie ze Zboru

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Tomasz » N kwi 04, 2010 22:33

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 20:02 Temat postu:

PAX, PAX - nie kłóćcie się bo to nie przystoi Chrześcijanom
Myślę, że zarówno Elżbieta jak Janek mają rację, tylko mówią o trochę innych rzeczach - choć istotnie, związanych ze sobą.
Elżbieta - o miłosierdziu i odpuszczeniu grzechów jakie mamy w Panu naszym Jezusie Chrystusie, który każe nam również odpuszczać winy "naszym winowajcom". Każe nam nawet miłować nieprzyjaciół naszych.
Natomiast Janek - mówi o zatwardziałości ludzkiej, która opiera się Bożemu Słowu i tkwi w grzechu.
Jak powinniśmy postępować w stosunku do ludzi, którzy świadomie trwają w grzechu i poczucie winy jest im obce ?
Temat jest bardzo ważny i trudny. Zatem postarajmy zastanowić się nad nim spokojnie i bez emocji.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:34

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 20:10 Temat postu:

A kto Ci powiedział, że się kłócimy? - Przynajmniej z mojej strony żadnych żywszych emocji nie ma
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Tomasz » N kwi 04, 2010 22:35

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 20:12 Temat postu:

Działam prewencyjnie :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:36

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 20:22 Temat postu:

Wychodzę z założenia, że nie wolno mi nikogo osądzać, bo przecież sama nie jestem bez grzechu. Oczywiście należy napominać, ale zaraz wykluczać ? - Nie jestem za tym. Cóż ja mogę powiedzieć o drugim człowieku ? - Nic.

Panie, buduj swój zbór - a zacznij ode mnie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:37

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 21:11 Temat postu:

Elżbieto-rzeczowa dyskusja nie jest możliwa, jeśli wkładamy sobie w usta słowa, których nie powiedzieliśmy. Ja nie twierdzę, że wykluczanie ma być środkiem pierwszym i adekwatnym do każdej sytuacji.

Trzeci raz podaję Mateusza 18-tam Pan Jezus, osoba bardziej miłosierna niż ja i Ty podała procedurę postępowania w pewnych przypadkach.

Chociaż, patrząc na 1Kor 5 wydaję się, że czasem, w przypadku szczególnie ciężkich grzechów można od razu wykluczyć.

Wykluczenie nie tyczy się wogóle niedoskonałości człowieka odrodzonego lecz takich sytuacji, w których nad człowiekiem odrodzonym bierze górę stary Adam. Przykładem takich sytuacji są:

a) przemoc w stosunku do współmałżonka
b) trwanie w nierządzie
c) kradzież
d) rozboje
e) życie w nienawiści, gniewie
f) bluźnierstwa, świętokradztwa


Jak to jest w piosence "gorzki lek najlepiej leczy". Łaska jest darmowa, ale działa poprzez konkretne formy i w konkretnych okolicznościach. Czemu nie pomóc zatwardziałemu grzesznikowi poprzez publiczne pokazanie mu, że jest coś nie tak? Gdy widzi się prawdziwą skruchę Kościół jest ZOBLIGOWANY przyjąć takiego grzesznika z powrotem.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Jacek » N kwi 04, 2010 22:39

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 12:22 Temat postu: Wykluczenie z Kosciola

Janku z Krakowa- Wykluczenie z kościoła/Ekskomunika/; może nastąpić w wypadku oficjalnego manifestowania ateizmu; odejście od podstawowych dogmatów chrześcijańskich; a w naszym wypadku negowanie dogmatyki luterańskiej. Decyzje chyba musi podjąć Biskup na wniosek Proboszcza. Ale uważam ze w tym temacie jest potrzebna wypowiedz fachowców - księży.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:41

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 15:48 Temat postu:

Jeśli wliczacie w to praktyczny ateizm przy zachowaniu wiary formalnej, to OK. Jeśli to jest stosowane...
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Focjusz » N kwi 04, 2010 22:42

Wysłany: Pią Mar 12, 2010 20:51 Temat postu:

Ekskomunika czy wykluczenie ze wspólnoty Kościoła jest mozliwe. Oto uzasadnienie biblijne:

"Gdy brat twój zgrzeszy <przeciw tobie>, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. " - Mt 18: 15-18
Focjusz
 
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Focjusz » N kwi 04, 2010 22:42

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 20:44 Temat postu:

Sa u Was ( czyli w KEA) ekskomuniki? Bo o to co wyczytałem:
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 002307.htm
Focjusz
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron