Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wykluczenie ze Zboru

Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:21

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 08:25 Temat postu: Wykluczenie ze Zboru

Czy to jest wartość luterańska? W tej płaszczyźnie liberałowie jakby się "zgadali" z konserwatystami. Czy jest gdziekolwiek stosowana?

Przecież norma normata-księgi wyznaniowe są w tym względzie jasne..

[Artykuły Szmalkaldzkie]

ks. dr Marcin Luter

IX. O ekskomunice (wyłączeniu ze społeczności)

Ekskomunikę większą, jaką podtrzymuje papież, uważamy za karę świecką, a więc nie dotyczącą nas, sług Kościoła. Ta zaś, którą on nazywa mniejszą, jest to prawdziwe i chrześcijańskie wyłączenie ze społeczności, które nie dopuszcza jawnych i uporczywych grzeszników do sakramentu i wspólnoty kościelnej, dopóki się nie poprawią i nie zaczną unikać występków. A słudzy [scl. Kościoła] nie powinni mieszać tej kary kościelnej, czyli wyłączenia ze społeczności [kościelnej], z karami świeckimi56.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Paweł » N kwi 04, 2010 22:22

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 08:39 Temat postu:

Masz kandydata że pytasz?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Jakub » N kwi 04, 2010 22:23

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 08:47 Temat postu:

W XIX wiecznych agendach o ile pamiętam był obrzęd ekskomuniki

Może uda mi się dzisiaj pojechać na Akademię to zerknę na stare agendy i wam dam
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:24

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 08:50 Temat postu:

Pawle, tak, mam mnóstwo kandydatów in abstracto: osoba popełniająca ciężkie grzechy trwale, świadomie i dobrowolnie, nieskłonna do pokuty. Czy uważasz, że nie ma takich po parafiach?

Jak rozumiesz Mateusza 18, 1 Kor 5, księgi wyznaniowe? Oni wszyscy "nie byli miłosierni" czy też lepiej rozumieli miłosierdzie niż Ty i ja?
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Paweł » N kwi 04, 2010 22:25

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 10:08 Temat postu:

Ciężko mi się odnieść, bo bym musiał być sędzia we własnej sprawie.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:26

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 17:11 Temat postu:

Janku z Krakowa, pamiętasz co Jezus powiedział ?
Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Gdy nikt chętny się nie znalazł, powiedział do jawnogrzesznicy:
I Ja cię nie potępiam, idź i nie grzesz więcej


Chcesz być bardziej surowy od naszego Pana ? A może lepiej spójrz na siebie, czy aby na pewno jesteś bez grzechu? Pamiętasz te słowa z modlitwy "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom "? A wiesz, że jeżeli Ty bliźniemu nie odpuścisz, również Ci nie odpuści Twój Ojciec w niebie?
Zastanów się nad tym
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:27

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 17:38 Temat postu:

Elżbieto: zadaj sobie dwa pytania:

1) czy cudzołożnica była odrodzoną z Ducha chrześcijanką

2) czy Jezus powiedziałby jej to samo, gdyby wiedział/widział, że jedyne o czym myśli to wejść jakiemuś facetowi do łóżka

Jeśli już sobie odpowiesz, przeczyta proszę Mateusza 18 i zastanów się, czy Jezus aby sam sobie przeczy ze swoją wypowiedzią z J 8. A potem 1 Kor 5 i zobacz, czy apostoł Łaski był zbyt mało miłosierny.

Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami. (10) Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. (11) Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. (12) Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? (13) Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych [1 Kor 5:9-13]

Jeśli ja jestem hipokryta, to Ty Elżbieto tym bardziej, bo złościsz się, gdy ktoś sobie wycina Rzymia 1:26-27 z Biblii, a sama co robisz?
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:28

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 17:45 Temat postu:

Pamiętasz te słowa z modlitwy "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom "? A wiesz, że jeżeli Ty bliźniemu nie odpuścisz, również Ci nie odpuści Twój Ojciec w niebie?
Zastanów się nad tym

Czy my jesteśmy powołani do sądzenia?
A list Pawła do Koryntian ? - oczywiście 1List i 13 rozdział
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez wątki przeniesione » N kwi 04, 2010 22:30

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 19:38 Temat postu:

Cytat:
Pamiętasz te słowa z modlitwy "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom "? A wiesz, że jeżeli Ty bliźniemu nie odpuścisz, również Ci nie odpuści Twój Ojciec w niebie?
Zastanów się nad tym



A co ma odpuszczenie do zatrzymania grzechów, do którego upoważnił nas Jezus? [Jana 20:23] Cytat:

Czy my jesteśmy powołani do sądzenia?



W zborze-jak najbardziej [1 Kor 6;1-5] Cytat:


A list Pawła do Koryntian ? - oczywiście 1List i 13 rozdział



Wykluczenie jest objawem miłości. Każda zdrowa psychicznie matka widząc swoje dziecko zmierzające do przepaści krzyknie i pociągnie go silno za rękę, a nie będzie mówić: ma wolną wolę, niech robi jak chce. Oczywiście, jeśli dziecko będzie chciało to i tak wpadnie, ale matka ma wykonać pewien ruch.

Jeśli ktoś grzeszy to czasem trzeba mu pomóc wzbudzić w sobie "smutek ku opamiętaniu". I to jest jeden z celów wykluczenie.

Drugi-nie gorszenie świata [tym, że wśród chrześcijan są zatwardziali grzesznicy].

Trzeci: nie gorszenie braci: trochę kwasu zakwasza całe ciasto.

Nie rozumiem jak można odrzucać tak jasne fragmenty Pisma. Są one 100% umotywowane psychologicznie i właśnie dopasowane do naszej grzesznej natury. Bóg musi karać swoje dzieci, kto jest bez karania-ten jest synem wyrodnym-mówi Pismo.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Wykluczenie ze Zboru

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:31

Wysłany: Pią Lut 19, 2010 19:59 Temat postu:

Przypomniałeś mi pewną parafiankę, która miała ciężki dylemat, bo kierowała się tym samym co Ty. Nie wiedziała, czy powinna w autobusie ustąpić miejsca starszej osobie, nie wiedziała, czy powinna pomóc choremu przejść na drugą stronę ulicy.
A DLACZEGO ?
No cóż, stwierdziła, że przestając z taką osobą, pomagając jej - bierze jej grzechy na siebie. Jesteś pewien , że postępowała tak jak by sobie tego życzył Jezus Chrystus ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 6 gości

cron