Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Co słychać u naszych braci z innych krajów

KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Jacek » N gru 12, 2010 19:35

Wprowadziłem nowy temat aby podyskutować w następującej kwestii pt. Czy każdy kościół noszący nazwę luterański jest dla nas prawdziwie luterański. Na wstępie muszę przyznać ze kościół w Polsce używa miedzy innymi prawidłowej nazwy : KOŚCIÓŁ EWANGELICKO´= AUGSBURSKI, i dla mnie powinna być to obowiązkowa nazwa, każdego kościoła o tradycji luterańskiej. Używanie nazwy Ewangelicko= Luterański jest dla mnie nie prawidłowe , ponieważ Ks. Dr. Martin Luther nie stawiał sobie za cel tworzenie nowego kościoła a tylko zreformowanie katolickiego. Weźmy inny przykład z kościoła reformowanego. Nikt nie używa nazwy Kościół Ewangelicko= Kalwiński, tylko reformowany. Co innego kościoły luterańskie o statusie państwowym: Kościół Szwecji, Kościół Danii, Kościół Norwegii. Kościół Finlandii, Kościół Islandii. Uważam ze używanie pochodnej nazwy od nazwiska reformatora jest trochę bałwochwalcze, i zapewne sam reformator by się na to nie zgodził. Czy kościoły luterańskie które odeszły o podstawowych zasad chrześcijańskich i Biblijnych , i poglądów dogmatycznych głoszonych przez Ks. Dr. Lutra maja jeszcze prawo używać w nazwie LUTERAŃSKI?, moim zdaniem NIE.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Krzysztof » N gru 12, 2010 20:32

Na początku chciałbym zauważyć, że nazwa "luteranie" nie pochodzi od samych luteranów, tak samo zresztą jak nazwy metodyści, protestanci czy wreszcie - chrześcijanie. Po raz pierwszy użył jej przeciwnik Lutra, Johannes Eck. Po prostu w odniesieniu do widzialnej organizacji Kościoła używana jest nazwa, jaka rozpowszechniła się wśród ludzi, więc tam, gdzie nazwa "Kościół ewangelicko-luterański" lub po prostu "luterański" się upowszechniła jej zmienianie prowadziłoby do nieporozumień.

Po drugie, uważam, że nie grozi nam bałwochwalstwo, jeżeli akcentować będziemy nie osobę Lutra, a jego dzieło. Nazwa "luteranie" mówi nam, że jesteśmy dziedzicami dzieła Lutra, które jest ponadczasowe, a polega ono na powrocie do Słowa Bożego i ciągłego konfrontowania z nim nauki i praktyki Kościoła. To dzieło Lutra wywarło wpływ zresztą nie tylko na Kościoły ewangelicko-augsburskie, ale i na inne protestanckie, a w ostatnim wieku także w pewnym stopniu na Kościół katolicki. W tym sensie Luter ma charakter nawet bardziej ekumeniczny (w pierwotnym rozumieniu tego słowa) niż Wyznanie Augsburskie, które - jak wierzymy - wyraża wiarę jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, jednak samo w sobie nie wywarło na Kościół Zachodni tak wielkiego wpływu, jak wezwanie Lutra do odnowy Kościoła. Odwołanie się do Lutra zobowiązuje nas, byśmy byli kontynuatorami tego wielkiego dzieła - a rzeczywistość pokazuje, jak bardzo ta kontynuacja jest potrzebna.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Tomasz » Wt gru 14, 2010 00:35

W dużej mierze zgadzam się z Vikingiem, gdyż nasuwają mi się tutaj słowa I Listu do Koryntian :

"Albowiem jeśli jeden mówi : Ja jestem Pawłowy, a drugi: Ja Apollosowy czyż cieleśni nie jesteście?
Bo któż to jest Apollos? Albo, któż to jest Paweł? Słudzy, dzięki którym uwierzyliście, a z których każdy dokonał tyle, ile mu dał Pan."

Jednak z drugiej strony zgodzę się również z Krzysztofem, iż "bałwochwalstwo nam nie grozi, jeżeli akcentować będziemy nie osobę Lutra, a jego dzieło" chociaż i tak dzieło Lutra było również działaniem Bożym.
Nie mniej skłaniam się bardziej za używaniem nazwy "Ewangelicko-Augsburski" niż "Luterański".

Czy kościoły luterańskie które odeszły o podstawowych zasad chrześcijańskich i Biblijnych , i poglądów dogmatycznych głoszonych przez Ks. Dr. Lutra maja jeszcze prawo używać w nazwie LUTERAŃSKI?, moim zdaniem NIE.


To już zupełnie odrębny problem. Niektóre kościoły, które uważają się za luterańskie, odchodzą - jak napisał Viking - już nawet nie tyle od poglądów ks. Marcina Lutra ale od fundamentów Chrześcijaństwa. Tak naprawdę, przestają już być kościołami a stają się organizacjami społeczno-politycznymi, ekologicznymi, charytatywnymi opartymi "na motywach" Chrześcijaństwa. Różnica pomiędzy kościołem rzeczywiście opartym na Ewangelii a "kościołem" funkcjonującym "na motywach" jest ogromna. Nauka tego drugiego "kościoła" nie ostoi się długo. Prędzej czy później rozsypie się jak piasek rozdmuchiwany przez wiatry nowych mód, trendów i ludzkich nauk, które na pewno od Boga nie pochodzą.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 20, 2011 19:39

Tomasz napisał(a):
Niektóre kościoły, które uważają się za luterańskie, odchodzą - jak napisał Viking - już nawet nie tyle od poglądów ks. Marcina Lutra ale od fundamentów Chrześcijaństwa. Tak naprawdę, przestają już być kościołami a stają się organizacjami społeczno-politycznymi, ekologicznymi, charytatywnymi opartymi "na motywach" Chrześcijaństwa.


Właśnie przez tego typu odstępstwa od fundamentów, księża katoliccy wręcz ośmieszają protestantów z kościelnej ambony. Niedawno słuchałem pewnego wywodu, według którego można było odnieść wrażenie, iż protestanci to tak jakby jeden organizm, który niemal każdego roku dzieli się na różne coraz to mniejsze i bardziej "pokręcone" doktrynalnie małe organizmy, ale i tak i tak niedługo potem padają.

Mówią, że co prawda sukcesja papieska jest jedną z największych przeszkód do "zjednoczenia", choć osobiście dodałbym, że podobnie istotnym problemem jest wielce przesadzony kult Maryi podobno przy pomocy której miałoby właśnie dojść do jedności wszystkich chrześcijan, no ale to już nie na temat.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Jacek » Cz sty 20, 2011 20:30

No niestety te wieczne podzialy wsrod wspolnoty protestanckiej sa faktem, czasami jest to protest przeciwko zlu w danym kosciele , a czasami niestety ped do wladzy i zaspokojenie wlasnej ambicji, ale nie lepiej jest w samym KrK. Osobiscie jestem zwolennikiem jednego swiatowego Kosciola Luteranskiego, oczywiscie Superkonserwatywnego, z Generalnym Swiatowym Synodem, a nie setkami co podworko i ulica kosciolkami. Jezus Powiedzial: Abyscie stanowili Jedno
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO MA PRAWO DO NAZWY KOSCIOL LUTERANSKI

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 20, 2011 20:39

W KRK też są podziały, tylko nie mówi się o nich oficjalnie, głośno. Zaryzykuję stwierdzenie, że co niedaleki kilometr można by zauważyć działanie zupełnie odstępujące od tego, co faktycznie jest podstawą w nauczaniu. Tyle, że tutaj KRK jest zbyt dużą instytucją w Polsce, żeby jakieś mniejsze jednostki zaryzykowały jakiś spektakularny rozłam. Zbyt wiele tutaj mają do stracenia. Toteż patrzą na to, co dzieje się na wschodzie i zachodzie europy, ale wewnętrznych spraw nie mogą pozałatwiać.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron