Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Grzegorz » N gru 08, 2019 19:33

Antynomizm był poglądem części XVI-wiecznych teologów, zgodnie z którym nie jest konieczne zwiastowanie przykazań Bożych chrześcijanom, wystarczy skoncentrować się na głoszeniu zbawienia w Jezusie Chrystusie. Stanowisku temu przeciwny był Marcin Luter, który zresztą sam ukuł termin "antynomizm".

Wydaje się, że we współczesnym Kościele antynomizm przeżywa swoisty renesans - w wielu denominacjach etyka uległa poluzowaniu i nie brakuje duchownych, którzy unikają nazywania czegoś jednoznacznie grzechem.

Na głównym portalu umieściliśmy artykuł opisujący jak na przestrzeni dziejów podchodzono do kwestii Prawa (Zakonu):
https://luteranie.konfesyjni.pl/artykul ... antynomizm

Zapraszamy do lektury i komentowania na Forum.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez blaisee » Pn gru 09, 2019 20:16

Mam wrażenie że to wiodący nurt chrześcijaństwa w krajach Zachodnich obecnie. Nie tylko wśród luteran
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Aleksander » Pn gru 09, 2019 21:32

blaisee napisał(a):Mam wrażenie że to wiodący nurt chrześcijaństwa w krajach Zachodnich obecnie. Nie tylko wśród luteran
Co masz na myśli?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Grzegorz » Śr gru 11, 2019 12:56

Aleksander napisał(a):Co masz na myśli?


Chyba mniej więcej to co ja ;)
w wielu denominacjach etyka uległa poluzowaniu i nie brakuje duchownych, którzy unikają nazywania czegoś jednoznacznie grzechem
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Grzegorz » Wt sty 21, 2020 10:54

Czytam sobie ostatnio Adversus Haereses Ireneusza z Lyonu, gdzie opisywane są poglądy różnych grup gnostyckich. Część z nich charakteryzowała się zupełnym brakiem nauki moralnej. Niektórzy twierdzili, że skoro zbawienie jest z wiary i łaski to nie jest potrzebne przestrzeganie żadnych reguł moralnych (przy czym wiarę odnosili do gnostyckich doktryn, a nie Ewangelii o Chrystusie) [I 23, 3]. O innych Ireneusz stwierdza: Posunęli się oni w swym szaleństwie tak daleko, że uważają, iż mają prawo popełniać wszelkie bezbożne i niegodziwe czyny. Bowiem, jak powiadają, to, czy coś jest dobre, czy złe, zależy jedynie od ludzkiej opinii. [I 25, 4]

Zarazem gnostycy nauczali o życiu wiecznym, a więc przedstawiali "przyjemną" perspektywę wiary.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Aleksander » Wt sty 21, 2020 12:39

I czym tacy gnostycy różnili się od dzisiejszych głosicieli liberalnych nauk? Wszystko to bardzo podobnie brzmi. Kościół od samego początku zmaga się z fałszywymi, udającymi nauczycielami.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Antynomizm - czy należy mówić ludziom co jest grzechem?

Postprzez Maciejj » Pt cze 26, 2020 13:48

Znakomity artykuł. Rozważny, podparty solidną wiedzą, trafia w sedno problemu i dostrzega obie skrajności. Szczególnie cieszy mnie, że opublikowany przez księdza pod własnym nazwiskiem. Potrzeba nam takich duchownych.

Autorytet Zakonu bywa dość często podważany. Liberalni szydercy przypominają z radością iż zgodnie z 3 Mż 11,9-12 coraz popularniejsze w naszej kuchni krewetki są obrzydliwością w oczach Boga. Poczciwy Ewangelik traktujący Pismo Święte jako prawdziwe Słowo Boże może być takimi wypowiedziami zdziwiony, a nawet zniechęcony do autorytetu Pisma Świętego.

Niestety, zdarzyło mi się słyszeć całą serię takich szyderstw z ambony na nabożeństwie KEA. (Nie chcę wytykać, kto gdzie i kiedy, tylko zwrócić uwagę na problem.) Mnie to zniechęca może nie tyle do autorytetu Pisma, co do uczestnictwa w nabożeństwach (bywam czasem w Polsce i rozważam powrót na stałe w przyszości).
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości