Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Starokatolicy

Starokatolicy

Postprzez blaisee » Śr lut 21, 2018 20:51

Tak sie zastanawiam co sadzicie o tym nurcie? W pewnym stopniu podobnym do ewangelicyzmu a juz na pewno do anglikanizmu z ktorym nawet koscioly unii utrechckiej (a wiec i polskokatolicki) sa w pelnej wspolnocie a portugalscy i hiszpanscy starokatolicy poszli jeszcze dalej i sa pelnoprawnymi czlonkami wspolnoty anglikanskiej uznajac arcybiskupa canterbury za swojego zwierzchnika
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Aleksander » Śr lut 21, 2018 22:19

Bardzo mało znam ruch, jako tako. Wiem, że Norweski Kościół Starokatolicki szukał wspólnoty z Wolnym Kościołem Anglikańskim, który znam. Są to małe kościoły. Czasami widziałem informacje o różnych grupach Starokatolickich w internecie. Np.: biskup luterański na Białorusi przeniósł się do takiej. Trochę to wyglądało komicznie. Święcenia biskupie w mieszkaniu. W USA takie grupy (szczegóły można znaleźć w internecie) połączyli się pod nazwą Anglikański Kościół Katolicki. Są w nim nawet księża z Kościoła Prawosławnego.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Grzegorz » Cz lut 22, 2018 10:54

Generalnie wygląda na sensowne wyznanie. Rozmawiałem kiedyś z księdzem z Kościoła Polskokatolickiego (a więc nurt starokatolicki), który powiedział, że podstawą wiary jest dla nich Pismo Święte i sobory ekumeniczne pierwszego tysiąclecia.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Aleksander » Cz lut 22, 2018 12:19

Czy można powiązać ruch Starokatolicki z ruchem z Oxford, nazywanym Anglo-Katolickim?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Seba » Pn mar 04, 2019 11:45

A ja znalazłem taką oto stronę:
http://www.anglicancatholic.org/
Czy jest to osobny kościół czy jakiś konserwatywny ruch wewnątrz KA? Spędziłem kilka lat w Anglii ale o nich nie słyszałem.
O właśnie na ich stronie przeczytałem o spotkaniu z biskupami z PNCC z którego wyłonił się kosciół Polskokatolicki :wink:
Seba
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 19, 2019 18:20
wyznanie: Protestantyzm
  

Re: Starokatolicy

Postprzez blaisee » N cze 02, 2019 20:53

Trochę odkopię temat.
Otóż ostatnio miałem okazję nieco bliżej poznać temat. I jeśli chodzi o kościoły Unii Utrechckiej To ogółem jest bardzo wszystko podobne jak w KRK. To znaczy podobne są stroje, podobnie wygląda nabożeństwo/msza, zachowują sukcesje apostolską biskupów.
Jednakże podobnie jak w kościele ewangelickim obowiązuje komunia pod dwiema postaciami, spowiedź głównie powszechna choć jest możliwość indywidualnej, Tak jak już było wspomniane podstawą jest Biblia ale przyjmuje się też postanowienia soborów powszechnych czy elementy tradycji katolickiej, ale nie jest koniecznie wymagana wiara w dogmaty jak to jest w KRK. No i jest też 7 sakramentów jak w KRK ale ze szczególnym naciskiem na chrzest i eucharystie a pozostałe są nieco mneijszej rangi. No i kościoły Utrechckie uznają symboliczną zwierzchność biskupa starokatolickiego Utrechtu i są w pełnej wspólnocie z anglikanami. Tak to wygląda. No poza tym jest też cała masa kościołów poza Unią Utrechcką które można zalczyć do starokatolicyzmu ale są to z regóły baaardzo niewielkie twory, często wręcz sami pojedynczy biskupi lub ich grupki które pokłóciły się z macierzystymi kościołami :P
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Aleksander » Pn cze 03, 2019 09:09

W teorii, "na papierze", to brzmi dobrze. W rzeczywistości są to bardzo mocno rozdrobnione grupy. Biskupi wcale nie sprawują bliskiego pastorskiego nadzoru. Z tego powodu nie czuć jedności. Czasami mam wrażenie, że stroje liturgiczne są ważniejsze niż ludzie. Czytałem trochę o rozwoju sytuacji pastora w Białorusi. Przeszedł pod Baptystów do Luteran. Został biskupem. Promował ewangelicką teologię w internecie, YouTube i itd. Wszystko dobrze wyglądało. Chyba było za mało. Konwertował do takiej grupy statutowej starokatolickie. Został wyświęcony na biskupa zgodnie z sukcesją. Ubiera się teraz jak papierz. Być może nie wyglądało by to komicznie gdyby ceremonia nie odbywała się w mieszkaniu.
Utrzymuję kontakt z księdzem, Holender, który konwertował od zielonych na prawosławię. Studiował i został wyświęcony na księdza w Anglii. Jednak po kilku latach odszedł z Prawosławnego i przyłączył się do Anglo-Katolickiego. Od kilku lat jest bardziej misjonarzem. I też msze odprawia u siebie w mieszkaniu. Przynajmniej Stara się zakładać dosyć proste stroje. Nie sądzę że kryje się za tym filozofia kościołów domowych :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Starokatolicy

Postprzez blaisee » Pn cze 03, 2019 10:21

Dlatego zaznaczam ze mowa o Unii Utrechckiej. Bo poza nia jest faktycznie cala masa czesto mikroskopijnych "kosciolow" starokatolickich, ktore smialo moglyby w rozdrobnieniu konkurowac z Zielonoswiatkowcami :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Starokatolicy

Postprzez Aleksander » Wt cze 04, 2019 09:04

Jakiś czas temu w czasopiśmie Free Church of England czytałem o tym, że są prowadzone rozmowy o jednoczeniu się z Norweskim Kościołem Katolickim oraz Polskim Kościołem Katolickim. Mam nadzieję, że coś dobrego z tego wyjdzie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości