Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pytań kilka do braci luteranów :)

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Pytań kilka do braci luteranów :)

Postprzez poszukujący » Wt gru 25, 2018 17:11

Cześć!
Mam kilka pytań odnośnie wiary luterańskiej.;)
1. Jak to jest z tym powodzeniem materialnym? Czy rzeczywiście luteranie uważają, że im ktoś mocniej i głębiej wierzy tym rzeczywiście bardziej będzie mu się powodziło również w sferze materialnej? Czyli jeśli ktoś jest biedny, ma rodziców alkoholików i chore nerki to przez jego zbyt małą wiarę?
2. Jakie jest spojrzenie luteranów na kwestię ewolucjonizmu/kreacjonizmu? Ku której z tych opcji skłania się duchowość protestancka?
3. Co z ekologią, dbaniem o planetę, stosunkiem do zwierząt? Czy luteranie są eko/wege czy nie interesują ich specjalnie te kwestie?
4. Jako że jesteśmy w okresie świąt u rzymskich katolików pytanie świąteczne. Czy luteranie obchodzą w podobny sposób święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy?
5. Na koniec kwestia mniej ważna. Jakie jest spojrzenie luteranów w kwestii posiadania tatuaży?
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
N
poszukujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt gru 25, 2018 17:09
wyznanie: poszukujący
  

Re: Pytań kilka do braci luteranów :)

Postprzez Grzegorz » Wt gru 25, 2018 19:59

1. Rzeczywiście, w historii były takie pomysły w pobożności protestanckiej i obecnie przetrwały one w niektórych ewangelikalnych Kościołach jako tzw. „Ewangelia sukcesu”. Czyli z grubsza tak jak napisałeś - im ktoś mocniej wierzy tym bardziej będzie mu się powodziło w sferze materialnej. Takiego poglądu raczej nie spotyka się u luteran, w każdym razie ja nie znam nikogo w naszym Kościele, kto by wierzył w Ewangelię sukcesu. Nie znam żadnego księdza, którego nauczanie szłoby w tym kierunku.

2. Nasz Kościół nie ma oficjalnego stanowiska na ten temat, wśród polskich luteran są zarówno ewolucjoniści jak i kreacjoniści. Powiedziałbym, że szeroko rozumiana duchowość skłania się ku kreacjonizmowi, ale ja na przykład jestem ewolucjonistą :p

3. Współczesny luteranizm podejmuje te kwestie i wskazuje, że człowiek powinien brać odpowiedzialność za resztę stworzenia. Nie jest to wszakże coś o czym się wiele mówi w Kościele; powiedziałbym, że takie ekologiczne akcenty pojawiają się okazjonalnie. Jeśli chodzi o wegetarianizm to jest to sprawa, którą każdy rozstrzyga we własnym sumieniu.

4. Obchodzimy, tak jak reszta zachodniego chrześciajństwa :) Pod względem Bożego Narodzenia i Wielkanocy nie ma większych różnic między nami a rzymskimi katolikami.

5. Ilu luteran tyle spojrzeń ;) Jest to kolejna kwestia, w której każdy ma wolność do własnej opinii.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Pytań kilka do braci luteranów :)

Postprzez blaisee » Śr gru 26, 2018 16:59

Już Grzegorz wszystko napisał ale dorzucę swój grosz :wink:

1. To jest Ewangelia Sukcesu. I jest wyznawana głównie przez kościół zielonoświątkowy oraz tzw. odnowe w duchu świętym. U luteran nigdy sie z tym nie spotkałem.

2. Ja osobiście wierzę że świat stworzył Bóg oczywiście, ale niekoniecznie że było to dosłowne 7 dni i zdecydowanie nei wierze w teorie młodej ziemi. Ale jak napisal Grzegorz kazdy ma swoje zdanie na ten temat.

3. Tu raczje juz nic do dodania nie mam.

4. To juz tez wszystko napisal Grzegorz.

5. Nie spotkałem sie nigdy zeby ktos na to zwracal uwage.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Pytań kilka do braci luteranów :)

Postprzez arrreccek2710 » Pt sty 11, 2019 07:46

Cześć :)
Może ja dodam też coś od siebie ;)
1) Jak napisali przedmówcy: teologia sukcesu. Ja w to nie wierzę.
2) Ja wierzę w kreacjonizm. Jakoś wolę myśleć, że jestem stworzony przez cudownego Boga, niż że pochodzę od małpy ;D Polecam film o kosmologii biblijnej z serii "A jak było za dni Noego" na kanale Prawda ma znaczenie na YouTube. Jak dla mnie bardzo ciekawie brat Waldek tłumaczy i opowiada.
3) Moim zdaniem, to, że dostaliśmy pod panowanie Ziemię od Boga, nie oznacza, że nie powinniśmy jej szanować. Staram się być eko, ale nie do przesady. Swoją drogą na świecie straszy się nas zagrożeniami, które nie istnieją. Jeśli chodzi o zwierzęta, to jestem przeciwny dręczeniu i jakiemuś bezsensownemu zabijaniu i męczeniu dla frajdy (polowanie na grindwale, corrida, itp). Przypomina mi się tekst biblijny:
Pomyślałem dalej: Ze względu na synów ludzkich, aby ich poddać próbie, Bóg chce im pokazać, że nie są lepsi od zwierząt. Bo los synów ludzkich jest taki jak los zwierząt. Jak ci umierają, tak umierają tamte — i wszyscy mają takiego samego ducha. Człowiek nie ma żadnej przewagi nad zwierzęciem. Bo wszystko jest marnością.
Księga Kaznodziei 3:18‭-‬19 SNP
Ale jem mięso, nie mam nic przeciwko humanitarnemu i szybkiemu zabijaniu zwierząt hodowlanych na pokarm.
4) Tak
5) Jestem przeciwny, bo:
Nie będziecie robili sobie nacięć z żałoby po zmarłych ani nie będziecie tatuowali swoich ciał — Ja jestem PAN .
Kapłańska 19:28 SNP
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości