Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Herb » N lis 18, 2018 16:42

Piotrek napisał(a):dobrze by było gdyby wschodnie landy Niemiec były tradycyjnie luterańskie

Co to za gadanie "dobrze by bylo"? Znasz realia niemieckie, znasz jezyk niemiecki? Jesli tak, to posluchaj:
https://www.youtube.com/watch?v=1aO4tExZ1H4
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt lis 27, 2018 22:23

Zawsze byłem zwolennikiem języka niemieckiego i miłośnikiem historii wschodnich landów. Nie sposób oddzielić luteranizmu od założyciela Marcina Lutra, który był przecież Niemcem. I od jego miasta Wittenbergi. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Aleksander » Śr lis 28, 2018 11:33

Luteranizm jest "zjawiskiem" historycznym i teologicznym. Historycznie luteranizm jest związany z osobą dr Lutra, jednak teologicznie jest związany z Pismem Świętym, Tradycją Kościoła, filozofią Zachodnio-europejską. Wciąż nie rozumiem tak mocne nawiązywanie Kościoła Ewangelickiego do Niemiec?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr gru 05, 2018 08:24

Generalnie jestem zwolennikiem heterodoksalności i jednorodności wyznania luterańskiego. Silnej pozycji języka niemieckiego w umysłach wiernych luteran i w pismach luterańskich. Cmentarz przy ulicy Młynarskiej w Warszawie gromadzi prochy wielu Niemców, w tym z Polski. Moim zdaniem luteranizm jest wyznaniem stricte niemieckim. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Aleksander » Śr gru 05, 2018 08:48

W takim wypadku, śmiem twierdzić, że nie rozumiesz czym jest Kościół, Ciało Jezusa Chrystusa, którego częścią jest Kościół Ewangelicki. Do zrozumienia tak istotnej sprawy o wiele bardziej potrzebna jest znajomość języka hebrajskiego i greckiego. W tych językach zostało napisane Pismo Święte. Na szczęście zostało ono przetłumaczone na różne języki, między innymi na język Polski. W świecie teologii w naszych czasach (Ewangelickiej również) dominuje język angielski. W czasach dr Lutra dominowała łacina. Popularność idei dr Lutra uzyskały nie ze względu na kulturę niemiecka czy język niemiecki, lecz ze względu na interpretację Pisma Świętego. Właśnie ono jest istotą sprawy. Oczywiście to wszystko jest ogromnym skrótem. W świetle tego wszystkiego przywiązywanie Kościoła Ewangelickiego i jego nauki do kultury, tradycji i języka do Niemiec byłoby największym błędem jaki Kościół Chrystusa mógł by zrobić. Np.: przeciwstawienie dwóch haseł "Polak to katolik", a "ewangelik to Niemiec" zabije wszelkie możliwości dla Ewangelizacji obu narodów. Niech raczej przykład świętego Pawła będzie przykładem dla każdego chrześcijanina: " 19 Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. 20 Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. 21 Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. 22 Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. 23 Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział." I Kor 9:19-23
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Grzegorz » Śr gru 05, 2018 09:36

Piotrek napisał(a):Moim zdaniem luteranizm jest wyznaniem stricte niemieckim.


Lol, zacytuję sam siebie:

Grzegorz napisał(a):Niemieckich luteran jest ok. 21.5 miliona. Luteran w innych państwach - ok. 60 milionów, z tego w Afryce ok. 22 milionów.


Obawiam się wszakże, że kolega Piotrek zwyczajnie trolluje. Czy luteranie lubią naleśniki?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Śr gru 05, 2018 12:42

Aleksander napisał(a):W takim wypadku, śmiem twierdzić, że nie rozumiesz czym jest Kościół, Ciało Jezusa Chrystusa, którego częścią jest Kościół Ewangelicki.


I wiesz Aleksander, w twoim poście dostrzegam próbę zrozumienia uniwersalności chrześcijaństwa. Także roli człowieka i jego sumienia w kościele. Wszystko zespala dobry Pasterz, Jezus Chrystus. Jeśli darujesz mi moje przywiązanie do języka niemieckiego, widzę szansę dialogu : ). Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez blaisee » Pt gru 07, 2018 13:45

Nie rozumiem czemu luteranizm ma byc wyznaniem niemieckim i podkreslac jezyk niemiecki :?: Najbardziej luteranskie sa akurat kraje skandynawskie. Dania, Norwegia, Szwecja. A w Niemczech luteranie to tylko 25% ludnosci. Tyle samo co katolicy zreszta.
To idac tym tropem katolicyzm jest wyznaniem stricte rzymskim i nalezy podkreslac lacine?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez karneol » Pt gru 07, 2018 23:20

Szkoda, że nie docenia się u nas (szczególnie w kościołach protestanckich) wagi teologii ewangelickiej, uprawianej w Niemczech (i to już od dawna !). Nadaje się jej przydomek "liberalna" i w ten sposób zwalnia to z obowiązku zapoznania się z nią. Dużo tracimy !
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Grzegorz » So gru 08, 2018 01:08

No ale czy to nie jest głównie kwestia bariery językowej? Podejrzewam, że tylko skromną część dorobku teologii niemieckiej przetłumaczono na polski. Z kolei żeby samodzielnie czytać fachową literaturę niemieckojęzyczną, trzeba mieć opanowany ten język na wysokim poziomie.

Jeśli chciałbyś przedstawić jakiś ciekawy wątek ze współczesnej teologii to śmiało załóż temat ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości