Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co w Eucharystii?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Co w Eucharystii?

Postprzez Igor » Wt sie 28, 2018 16:53

Witajcie,

czy zgodnie z tradycyjnym nauczaniem ewangelickim w Eucharystii przyjmowane jest tylko Ciało oraz Krew? Chodzi mi o to, że według KRK przyjmuje się nie tylko Ciało i Krew, ale również duszę i bóstwo Chrystusa. Jak to jest? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Igor
 
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Aleksander » Wt sie 28, 2018 17:16

A możesz przytoczyć źródło katolickie mówiące o przyjmowaniu duszy i bóstwa Chrystusa?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Igor » Wt sie 28, 2018 17:51

KKK 1374: W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus"

Tekst w cudzysłowie to cytat z jednego z dekretów Trydentu.
Igor
 
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Grzegorz » Wt wrz 04, 2018 11:42

Reformatorzy nie opisywali Sakramentu w kategoriach obecności duszy i Bóstwa. Mówili po prostu o przyjmowaniu Ciała i Krwi Chrystusa. Myślę, że nie wzbudza żadnych kontrowersji stwierdzenie, że w Sakramencie przyjmujemy Chrystusa. Melanchton w Apologii Wyznania Augsburskiego mówi o „obecności żywego Chrystusa” w Eucharystii. [Apologia X, 4]
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Igor » Wt wrz 04, 2018 13:11

No właśnie, "żywego Chrystusa", a samo ciało i krew to, nawet tak zupełnie po ludzku patrząc, trochę za mało żeby mówić o żywym człowieku.

Z drugiej strony oczywiście ze słów Jezusa w Biblii obecność duszy i bóstwa w eucharystii nijak nie wynika.
Igor
 
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Aleksander » Wt wrz 04, 2018 13:19

Igor napisał(a):No właśnie, "żywego Chrystusa", a samo ciało i krew to, nawet tak zupełnie po ludzku patrząc, trochę za mało żeby mówić o żywym człowieku.

Z drugiej strony oczywiście ze słów Jezusa w Biblii obecność duszy i bóstwa w eucharystii nijak nie wynika.
Sam Chrystus ustanowił słowa "to jest ciało moje... To krew nowego przymierza...". Słowa te wypowiedziane zostały w nawiązaniu do liturgii ST, składającej się z ofiar. Więc i nasze rozważania powinny krążyć wokół takiego rozumowania.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Grzegorz » Wt wrz 04, 2018 13:22

Igor, czy jak podajesz rękę dajmy na to Olafowi to masz potrzebę mówić, że "spotkałeś całego Olafa wraz z jego duszą"? ;) Wiadomo, że spotkałeś żywego Olafa, ale wspominanie o duszy brzmi dziwacznie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Igor » Wt wrz 04, 2018 13:30

Ale w leżącym na katafalku trupie Olafa są ciało i krew, co nie znaczy że jest on żywy.

Nie chodzi mi o udowodnienie, że to katolickie rozumienie "zawartości" chleba i wina w sakramencie jest właściwe, tylko o to właśnie, że Chrystus, tak samo jak każdy inny człowiek zresztą, nie może się sprowadzać do swojej cielesności. Tzn moje "ciało i krew" to jeszcze nie do końca jestem żywy/cały "ja".

edit dla dalszego uściślenia: nie polemizuję z uznawaniem w eucharystii "jedynie" Ciała i Krwi. Po prostu kłóci mi się to ze słowami o przyjmowaniu w komunii "żywego Chrystusa".
Igor
 
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Aleksander » Wt wrz 04, 2018 13:35

No tylko że odkupienie naszych grzechów właśnie znajduje się w ukrzyżowanym (zabitym) ciele Chrystusa. Na krzyżu Chrystus wypowiada "dokonało się", a nie po zmartwychwstaniu.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co w Eucharystii?

Postprzez Aleksander » Wt wrz 04, 2018 13:55

Zastanawiam się, czy słowa "bóstwo i dusza" nie są bardziej potrzebne KrK na poparcie składanej ponownej ofiary na mszy?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości