Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Cz maja 10, 2018 14:05

Nie wierzę w to co się właśnie szykuje.
http://www.wiara-tecza.pl/home/hot-news ... woidahobit

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie
oraz Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza
zapraszają na nabożeństwo ekumeniczne
z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii

Termin: sobota 26 maja 2018, godzina 17:00
Miejsce: kościół św. Marcina, ul. Grodzka 56, Kraków
Oprawa muzyczna: Chór św. Jana z Malmo (Szwecja)

Apeluję do wszystkich członków KEA na forum abyśmy stanowczo zaprotestowali, choćby przez wiadomość mailową do krakowskiej parafii!
(Oczywiście kulturalnie i bez agresji, niech nas nie ponoszą nerwy.)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Cz maja 10, 2018 14:09

Jeśli to przejdzie to może być bardzo groźny precedens.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Lukas » Cz maja 10, 2018 19:05

Korzystają z tematyki wątku pozwolę sobie podać poniższa informację.
W dn. 6-13 maja br. odbywa się we Wrocławiu Festiwal Kultury Protestanckiej pod hasłem "Przestrzenie wolności". Patronat honorowy sprawuje Prezydent Wrocławia oraz Biskup diecezji wrocławskiej KEA ks. Waldemar Pytel. Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, portal ekumenizm.pl. i jeszcze jakieś medium..
Moją uwagę przykuł afisz tego Festiwalu, na którym umieszczony jest nieduży krzyż na tle tęczowych barw ....

ps. Co do tego wydarzenia w Krakowie, to sądzę że skuteczniejszy byłby oficjalny protest portalu luterańskiego KONFESYJNI, aniżeli indywidualne emaile.
Lukas
 
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Cz maja 10, 2018 23:18

Festiwal ma logo krzyża na tle czterech barw, więc ciężko to uznać za tonację "tęczową". Nie dajmy się zwariować.
http://serwer1687911.home.pl/fkp/wp-con ... 223519.jpg
http://www.ewst.pl/wp-content/uploads/2 ... rogram.pdf
Program wygląda rozsądnie, bez żadnej propagandy.

Ja tu mówię o poważnym zagrożeniu, gdy parafia KEA explicite opowiada się po stronie środowisk LGBT.
Co dziwne, informacji nie ma na stronie internetowej krakowskiego zboru, ani w tamtejszych ogłoszeniach parafialnych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Pt maja 11, 2018 01:31

Sprawa robi się coraz dziwniejsza. Znalazłem informację w internecie, na jakimś niszowym blogu, że analogiczne nabożeństwo odbyło się już rok temu w krakowskiej parafii, również z okazji Dnia Przeciwko Homofobii. Jednak nie chcę mi się wierzyć, żeby takie wydarzenie pozostało bez echa w Kościele.

Mam podejrzenie, że co prawda jakieś nabożeństwo ekumeniczne się odbywa, ale intencja organizatorów nie ma nic wspólnego z LGBT. Natomiast grupa Wiara i Tęcza próbuje temu dorobić gębę dla własnych, propagandowych celów.

Wysłałem maila do krakowskiej parafii z prośbą o potwierdzenie, czy informacja o nabożeństwie jest w ogóle prawdziwa.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Jakub » Pt maja 11, 2018 07:15

Pamiętam jak byłem na konsekracji biskupa Samca. Mówiłem sobie - szkoda tego wyboru, ale przynajmniej Kościół będzie wciąż stosunkowo konserwatywny.
A tu takie kwiatki...
Co na to Biskup? Może ktoś mu napisze? Ja nawet nie próbuje - mi jeszcze na żaden list nie odpisał, a nawet na Dzień Dobry nie odpowiada :P
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Pt maja 11, 2018 10:52

Czekam jeszcze na odpowiedź z Krakowa, ale docierają do mnie kuluarowe informacje od znajomego, że nabożeństwo sprzyjające LGBT naprawdę jest planowane. Możliwy jest zatem scenariusz, że proboszcz chce zrobić ukłon w kierunku Wiary i Tęczy, ale woli uniknąć szumu w Kościele, dlatego na stronie parafii nie ma jeszcze oficjalnej informacji (być może w ogóle się nie pojawi albo w ostatniej chwili).

Powinniśmy uważać aby nierozważną formą protestu nie robić niepotrzebnej reklamy temu środowisku.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Lukas » Pt maja 11, 2018 11:14

Grzegorzu, wszystkie nurtujące Ciebie zapytania wyjasnia portal, który zalinkowałes. Polecam lekturke zaprezentowanej tam broszury, w której można znaleźć kościoły wspólpracujące z Wiarą i Teczą; ten krakowski do nich należy..

W ub. roku - przypominam sobie - spotkanie (z nabożeństwem) z organizacją LGBT odbyło się w warszawskim Kościele Ewangelicko-Reformowanym (czerwiec?) a jednym z prowadzących spotkanie była prof.Kalina Wojciechowska z KEA. Pisała o tym na tym portalu komentatorka o nicku Zofia (usunieta potem z portalu...)

Czyżby tylko moderator Grzegorz i pastor Jakub (co prawda w formie bardzo prywatnej) zainteresowali się krakowskim wydarzeniem? A gdzie Administrator Aleksander i moderatorka Elżbieta..... Przeciez tu chodzi o realizacje statutowego celu:

Pragniemy aby teologia luterańska miała wpływ na nasze życie w społeczeństwie, aby wskazywała nam w obecnej, przepełnionej konsumpcją i zeświecczeniem rzeczywistości, drogę pobożności opartej na najlepszych tradycjach reformacji.
Lukas
 
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Lukas » Pt maja 11, 2018 11:32

Jako załącznik do mojego powyższego komentarza cytuję fragment w/wbroszurki (żeby szan. Grzegorz nie tracil czasu):

[...]Warto jednak odnotować, że w polskim Kościele ewangelicko-augsburskim
i ewangelicko-reformowanym są duchowni, którzy w jawny sposób wspierają osoby
LGBT. Przykładem takiej duszpasterskiej otwartości jest Parafia Ewangelicko-Au-
gsburska przy Kościele św. Marcina w Krakowie (ul. Grodzka 58),
która przy współ-
udziale grupy „Wiara i Tęcza” organizuje oficjalne nabożeństwa z okazji Międzynaro-
dowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT).[...]
Lukas
 
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Pt maja 11, 2018 13:23

Która to jest broszurka? Nie mogę znaleźć.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości