Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Post

Re: Post

Postprzez Tomasz » Wt gru 28, 2010 21:58

A jak sądzicie czy dla luteran do przyjęcia jest praktykowana u katolików w okresie Wielkiego Postu praktyka Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów?


"Droga Krzyżowa" czy też "Gorzkie Żale" są pewnymi formami liturgicznymi. Wiadomo, że ważniejsza od formy jest treść - zatem w pierwszej kolejnosci należałoby rozważyć czy treść tych nabożeństw będzie zgodna z duchem ewangelickim.
Jeżeli chodzi o nabożeństwo Drogi Krzyżowej - to jej treścią jest rozważanie męki Pańskiej i w tym zakresie nie ma raczej rozbieżności pomiędzy nauką katolicką a ewangelicką. Oczywiście mogą pojawić się kontrowersje np. w sprawie upadków Jezusa o których Pismo Św. nic nie mówi, jednak sądzę że umiejscowienie ich w rozważaniu nie stanowi żadnego naruszenia, gdyż teoretycznie upadki te mogły się zdarzyć.
W kwestii formy to raczej nie wyobrażam sobie, aby w Kościele Ewangelickim wierni chodzili za księdzem od jednego obrazu do drugiego, ale moim zdaniem - nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Kościele Ewangelickim teoretycznie mogłoby być sprawowane - jednakże w nieco odmienny sposób od katolickiego.

Nie wiem natomiast jak wygląda w Kościele Katolickim nabożeństwo "Gorzkich żali" - zatem nie mogę się w tym zakresie wypowiedzieć.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Wt gru 28, 2010 22:01

oczywiście, że tak, przecież to nasze największe Święto. Jest wówczas specjalna liturgia. Zawsze Nabożeństwa Wielkopiątkowe są bardzo uroczyste i prawdę powiedziawszy bardzo smutne
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Tomasz » Wt gru 28, 2010 22:05

Na marginesie - chciałbym jeszcze dodać, iż treścią Wielkopiątkowego Nabożeństwa ewangelickiego jest rozważanie męki Pańskiej - zatem można również powiedzieć, iż jest to "Nabożeństwo Drogi Krzyżowej".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez ryszard1966 » Wt gru 28, 2010 22:18

http://www.pijarzy.pl/?strona,doc,pol,g ... 1,ant.html
przesyłam tekst Gorzkich Żalów do przejrzenia. Wydaje mi się, że jedyną rzeczą nie do przyjęcia dla ewangelików jest wystawienie Najświętszego Sakramentu podczas nabożeństwa, ale sam śpiew Gorzkich Żalów i kazanie pasyjne wydają się mi niekontrowersyne.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrej nocy
Ryszard
ryszard1966
 
Posty: 14
Dołączył(a): N gru 26, 2010 19:15
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Wt gru 28, 2010 22:42

hm, poczytałam sobie te gorzkie żale i bardzo mi w nich jednego brakuje. Przecież Jezus Chrystus przyszedł na świat, aby zapłacić za nasze grzechy, za grzechy każdego z nas; przecież to tak naprawdę my sami co dzień krzyżujemy Jezusa, biczujemy, fałszywie go oskarżamy, wciskamy Mu na głowę koronę cierniową, każdy z nas na wyścigi przybija swoimi uczynkami gwoździe do Jego rąk i stóp. Przecież tak naprawdę każdy z nas morduje i znęca się nad naszym Panem i Wybawicielem. W tych gorzkich żalach można wyczytać, że to ktoś, gdzieś, kiedyś a najbardziej ten niegodziwiec Judasz jest winien śmierci Jezusa. Brakuje mi tu właśnie uświadamiania sobie, że to właśnie JA jestem temu wszystkiemu winien
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Tomasz » Śr gru 29, 2010 21:42

Brakuje mi tu właśnie uświadamiania sobie, że to właśnie JA jestem temu wszystkiemu winien


Wydaje mi się, że nabożeństwo "Gorzkich żali" ma nieco inne przesłanie. I myślę, że również po "oczyszczeniu" z pewnych elementów związanych z kultem maryjnym (w katolickim rozumieniu) oraz kultem świętych oraz jak wspomniał sam Ryszard - wystawienia Monstrancji - nabożeństwo takie mogłoby być sprawowane w Kościele Ewangelickim.
Jednakże nasze rozważania w tym względzie mają raczej charakter czysto teoretyczny.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Śr gru 29, 2010 23:12

owszem mogło by być, tylko trzeba by było przerobić je trochę, położyć nacisk na co innego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Matek » So sty 01, 2011 23:30

Ja w swoim życiu nie raz i nie dwa bywałem na Gorzkich Żalach ,chodziłem na nie z chęcią ,śpiewałem je z jeszcze wikszą chęcią. :wink: Jak się je śpiewa to czuć w duszy ten Wielkopostny nastrój ,ten żal ,ten smutek. Bynajmniej ja tak to przeżywałem. Jeśli chodzi o pokutę to mam na myśli tą ,która w KRK oznacza zwykle: Ojcze nasz ,Zdrowaś Maryjo lub litanię do Matki Bożej. Moje pytanie brzmi : czym jest dla Was pokuta ,bo pewnie jako pokutę nie odmawiacie którejś z powyższych modlitw? Czy też macie podział grzechów na ciężkie i lekkie? Czy funkcjonuje u Was takie pojęcie jak święto nakazane?
Matek
 
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » N sty 02, 2011 05:10

A co to takiego: święto nakazane ?
Modlitwa jest rozmową z Bogiem, jest ona wielkim przywilejem każdego chrześcijanina i wielką pociechą - jak więc może być pokutą ? Jak modlitwa może być za karę ? Czy Jezus Chrystus dając nam tą modlitwę : "Ojcze nasz" , chciał nas nią ukarać, czy raczej przybliżyć nam Swego Ojca, żebyśmy poczuli, że nie jesteśmy sami na świecie, żebyśmy wiedzieli, że zawsze w każdej chwili życia mamy Kogoś Bliskiego, na którego zawsze możemy liczyć, który zawsze nas wysłucha. Czy rozmowa z Twoim ziemskim ojcem jest dla Ciebie karą - pomyśl. A przecież Bóg jest naszym Ojcem, który zawsze z nami będzie, który w przeciwieństwie do naszego ziemskiego ojca, nigdy od nas nie odejdzie i nie zostawi nas sierotami. Więc jak można uważać, że rozmowa z Nim jest karą dla nas?
Pokuta, to żal za to co się uczyniło, staranie poprawy, staranie zadośćuczynienia.
Kiedy sobie poczytasz Stary Testament stwierdzisz, że nie ma grzechów ciężkich, czy lekkich, bo za każdy grzech karą jest śmierć. Właśnie dlatego Jezus przyszedł na świat, aby nas z tej sytuacji bez wyjścia wybawić, odkupił wszystkie nasze grzechy swoją niewinną śmiercią, stał się zadośćuczynieniem za nasze nieprawości. Jeżeli w to wierzymy i staramy się iść drogą, którą nam wskazał, grzechy zostaną nam darowane :"Jezus wybieli nasze szaty, żebyśmy byli bielsi od śniegu" . Jedynym grzechem , który nie zostanie nam odpuszczony, jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a dokładnie to oznacza odejście od wiary
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Jacek » N sty 02, 2011 12:15

Niestety KrK wprowadzil duzo rzeczy nieopartych o Biblie. Grzechy ciezkie grzechy lekkie, grzechy o wadze sredniej , swieta nakazane?. jest to po to zeby precyzyjnie kontrolowac wiernych. Czy Jezus nakazal komus wierzyc na sile w Boga?. Nie Jezus nauczal ale nie przymuszal. Jezeli Bog daje czlowiekowi wolna wole, to kazdy z nas wybiera wierzyc lub nie. Kazdy bedzie rozliczony na Sadzie Ostatecznym. Tak samo dotyczy postu,w KrK nalezy sie wystrzegac miesa, zupelny brak logiki. Post -umartwianie: zamiast trzech posilkow jeden i to skromny, wstrzymac sie od alkoholu i tytoniu, ofiarowac na potrzebe biednych srodki do zycia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron