Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ortodoksja Prawoslawna

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Maksymilian » Wt mar 27, 2018 03:04

Grzegorzu, w jakim celu całowałeś kawałek drewna z namalowaną postacią Jezusa? Bardzo intryguje mnie twoja odpowiedź, bo dla mnie to wyraźnie jest zabronione aby czynić podobizny i je czcić. Chcę na tym miejscu podkreślić, że samo czynienie podobizny nie jest grzechem, nawet świątynia Pana miała rzeźbione cherubiny, odlewane granaty przy kolumnach, ale czczenie sztuki sakralnej jest w mojej ocenie delikatnie mówiąc niewłaściwe.
Maksymilian
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Aleksander » Wt mar 27, 2018 08:36

W naszym miasteczku w parafii anglikańskiej sprawuje się swoją tradycję podczas nabożeństwa Wielkopiątkowego. W środku nabożeństwa na środek wynosi się krucyfiks i kładzie się na stopniach. Następnie następuje chwila ciszy. Uczestnicy są zaproszeni do wyjścia na środek, klęknąć przed krzyżem i pocałować. Jakaś część parafian wciąż praktykuje taką tradycję. Czy powinno się zabronić??? Moje pytanie raczej bym skierował w drugą stronę, a dlaczego miało by być zabronione? Człowiek zawsze będzie szukał sposobów na to, jak wyrazić swoje emocje pobudzone przeżyciem religijnym. Ważne jest, aby takim prostym aktom nie nadawać szczególnej treści doktrynalnej!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Maksymilian » Śr mar 28, 2018 15:54

Ikona nie jest krucyfiksem, ikona ma znaczenie teologiczne. Ikona to nie byle obraz w ołtarzu, więc to inna sytuacja, co do tych anglikańskich zwyczajów nie byłbym raczej przychylny takim praktyką, bo cóż ma znaczyć takie klękanie i całowanie? Co ma sprawiać? Jeśli to manifestacja, swoiste wyznanie wiary w krzyż to jest to nieszkodliwy zwyczaj, sam bym może poszedł i ucałował, ale ikona to co innego. Poza tym uważam, że należy bardzo ostrożnie z takimi zwyczajami, bo łatwo z okazaniu szacunku może przerodzić się to w bałwochwalstwo.
Maksymilian
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Grzegorz » Cz mar 29, 2018 15:30

Maksymilian napisał(a):Grzegorzu, w jakim celu całowałeś kawałek drewna z namalowaną postacią Jezusa?


To była bardzo spontaniczna decyzja, podjęta pod wpływem chwili. W istocie na początku nie zamierzałem niczego całować, lecz prawosławny kolega namówił mnie, żebym stanął w kolejce do pocałowania krucyfiksu. Stojąc już w kolejce zorientowałem się, że ludzie oprócz krzyża całują też kilka ikon - dwie ikony ze świętymi i jedną z Chrystusem. Pomyślałem sobie, że ikony ze świętymi pominę, ale z Chrystusem pocałuję - uznałem, że niczym się to nie różni od pocałowania krucyfiksu. W jakim celu zrobiłem jedno i drugie? Po prostu chciałem wyrazić swój szacunek i miłość dla Jezusa. To wszystko. Tak jak Aleksander napisał - "wyrazić swoje emocje pobudzone przeżyciem religijnym".

Oczywiście kawałek metalu z Ukrzyżowanym lub kawałek drewna z namalowanym wizerunkiem same w sobie nie są bardziej uświęcone od innych przedmiotów. To nie był pocałunek dla przedmiotów, lecz dla Jezusa.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Maksymilian » Cz mar 29, 2018 22:55

Wiesz, że to jest śliskie. Najgorsze są niejednoznaczności. Myślę, że cerkiew nie jest dobrym miejscem na takie akty, mimo, że mogą być głębokim wyrazem wiary i miłości, co rozumiem.
Maksymilian
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez wilhelm1959 » Pt mar 30, 2018 17:28

Co kraj , to obyczaj. Niektórzy by się zdziwili oglądąc Tabernakulum w jednym z Kosciołow Reformowanych/Kalwinskich/ w Holandii, i pastora kalwinskiego ubranego w ornat
wilhelm1959
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt mar 23, 2018 14:59
wyznanie: luteranskie
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 16:35

Rzeczywiście egzotyczny musiałby być to widok pytanie czym jest tabernaculum dla tamtej wspólnoty. Jak to tylko miejsce na wino i chleb to nie ma o co kruszyć kopii, ale winniśmy być wstrzemięźliwi w naszej wolności porządku nabożeństwa, bo Bóg dał jeden rozkaz aby wszystko odbywało się w porządku, ale apeluję o trzeźwość umysłu, religijne uniesienia nie mogą górować nad Bożymi przykazaniami. Nikomu tego teraz nie zarzucam, ale należy być ostrożnym.
Maksymilian
 
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Maikov » N kwi 15, 2018 14:29

Aleksander napisał(a):Tak, liturgia prawosławna potrafi wprawić w zachwyt, szczególnie ładne śpiewy. A jednak udział wierzących, świeckich jest bardzo mały. Wciąż można pozostać obserwatorem przez większość czasu. Na tym polega siła Reformacji. Bez udziału świeckich święta liturgia nie może być odprawiona.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk



Bez udziału świeckich nie jest możliwe odprawienie Liturgii prawosławnej. Liturgia jest zawsze wspólnotowa, gdzie kapłan lub biskup spełnia tylko jedną z funkcji. Integralną częścią Liturgii jest też rola diakonów, lektorów, posłuszników, chóru, a wreszcie i obecność nawet najbardziej "biernych" wiernych, którzy uczestniczą w kapłaństwie powszechnym.
Maikov
 
Posty: 7
Dołączył(a): N kwi 15, 2018 13:17
wyznanie: PAKP
  

Re: Ortodoksja Prawoslawna

Postprzez Aleksander » N kwi 15, 2018 15:43

Maikov, gdybym dyskutował z prawosławnym, to użył bym innego zestawu stwierdzeń. To były moje skróty myślowe pisane do ewangelika.
Teraz napiszę tak: u nas ewangelików jest zdecydowanie większy udział świeckich w świętej liturgii. :)

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości