Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Najbliższe obrady Synodu KEA

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » Śr wrz 20, 2017 18:02

Drodzy Administratorzy i komentatorzy portalu "Konfesyjni.pl
- Za dwa tygodnie, między 6 a 8 października br. odbędą się jesienne obrady Synodu naszego Kościoła. Czy ktoś z Państwa orientuje się, jakie sprawy będą przedmiotem rozmów i czy bp Samiec złoży ponowny wniosek o 'ordynację kobiet na prezbiterów' ....?
Obawiam się, że w tym rozgwarze jubileuszowo-reformacyjnym mogą przejść różne nieprzewidziane przez nas "ustalenia".
Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » Śr wrz 20, 2017 21:25

Zofia napisał(a):Drodzy Administratorzy i komentatorzy portalu "Konfesyjni.pl
- Za dwa tygodnie, między 6 a 8 października br. odbędą się jesienne obrady Synodu naszego Kościoła. Czy ktoś z Państwa orientuje się, jakie sprawy będą przedmiotem rozmów i czy bp Samiec złoży ponowny wniosek o 'ordynację kobiet na prezbiterów' ....?
Obawiam się, że w tym rozgwarze jubileuszowo-reformacyjnym mogą przejść różne nieprzewidziane przez nas "ustalenia".
Bardzo by się przydało, aby ktoś z forumowiczów wybrał się na synod i przy okazji jeszcze napisał streszczenie. Zamieszczając na stronie konfesyjnych poinformowało by większe grono.
Za 2 tygodnie będzie synod naszego kościoła (ELCE) w Anglii. Mam zamiar spędzić tam cały dzień i opisać wydarzenie na stronie.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » Śr wrz 20, 2017 22:52

"Bardzo by się przydało, aby ktoś z forumowiczów wybrał się na synod i przy okazji jeszcze napisał streszczenie..."

Pastorze Aleksandrze, do tej pory byłam (i jestem nadal) przekonana, że w obradach Synodu mogą uczestniczyć wyłącznie synodałowie no i jeszcze osoby, które posiadają prawo wstępu (np. rzecznik prasowy Kościoła, etc.)Wiec nie wyobrażam sobie, żeby "ktoś z forumowiczów", osób w dodatku świeckich, mógł wejść na salę obrad ...........
Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » Cz wrz 21, 2017 07:10

Zofia napisał(a):"Bardzo by się przydało, aby ktoś z forumowiczów wybrał się na synod i przy okazji jeszcze napisał streszczenie..."

Pastorze Aleksandrze, do tej pory byłam (i jestem nadal) przekonana, że w obradach Synodu mogą uczestniczyć wyłącznie synodałowie no i jeszcze osoby, które posiadają prawo wstępu (np. rzecznik prasowy Kościoła, etc.)Wiec nie wyobrażam sobie, żeby "ktoś z forumowiczów", osób w dodatku świeckich, mógł wejść na salę obrad ...........
Nie widziałem o tym, że obrady synodu w KEA są zamkniętym spotkaniem. Jestem przyzwyczajony do tego, że synod jest spotkaniem całego Kościoła. Zabierać głos mogą delegaci, ale przesłuchiwać mogą nawet gości z innych kościołów. Naturalnie pomyślałem, że w KEA jest podobnie. Dlaczego w takim wypadku członkowie Kościoła, którzy nie są delegatami nie mogą być na synodzie?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Maksymilian » N wrz 24, 2017 13:47

Zofio czy jesteś pewna, że tak właśnie jest? Czy to tylko Twoje przypuszczenia?
Maksymilian
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Herbert » N wrz 24, 2017 15:32

Zofia napisał(a):"Bardzo by się przydało, aby ktoś z forumowiczów wybrał się na synod i przy okazji jeszcze napisał streszczenie..."
Pastorze Aleksandrze, do tej pory byłam (i jestem nadal) przekonana, że w obradach Synodu mogą uczestniczyć wyłącznie synodałowie no i jeszcze osoby, które posiadają prawo wstępu (np. rzecznik prasowy Kościoła, etc.)Wiec nie wyobrażam sobie, żeby "ktoś z forumowiczów", osób w dodatku świeckich, mógł wejść na salę obrad ...........

Wiec lepiej podajcie nazwiska synodalow z Waszych miast (to chyba nie jest tajne?), zebysmy mogli ich zapytac o stanowisko wobec ordynacji kobiet, "tolerancji" wobec czynnych homoseksulistow itd. Wtedy bedziemy mogli wnioskowac juz teraz, jaki bedzie wynik tego synodu.
Zreszta, w kwestii formalnej co do uprawnienia diakonow (nie tylko kobiet) do odprawiania litugii komunijnej, czyli w praktyce do zrownania ich z prezbyterami, ciagle nie ma pewnosci - nawet wsrod liberalow wielu uznalo, ze ten dzwiny "kompromis" wypracowany na zeszlorocznym synodzie "zbojeckim" nie moze byc trwaly, wiec dlaczego nie od razu przyjac ordynacje kobiet. Wiec chyba wiemy czego sie spodziewac...

Wg Wikipedii: "Diakonat (gr. διάκονος diákonos ‘sługa’). (...)
"Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły – powiedziało Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów. Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa." (Dz 6, 2-4)
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP ordynuje stałych diakonów, diakonki i siostry diakonise. Ich zadaniem jest zajmowanie się pracą charytatywną, diakonijną, dydaktyczną, liturgiczną, oraz wszelką pomocą biskupom i proboszczom. Diakoni muszą ukończyć odpowiednie studia o profilu teologiczno–pedagogicznym, zdać egzamin przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną, otrzymać przydział pracy i być ordynowanymi do tej służby przez Biskupa Diecezjalnego.
W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP ordynacja diakonacka nie uprawnia jednak do:
odprawiania spowiedzi i udzielania absolucji,
odprawienia nabożeństwa z Sakramentem Ołtarza (eucharystycznego)."
Herbert
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » N wrz 24, 2017 17:44

Herbercie
proszę bardzo ;)
oto lista DELEGATÓW ŚWIECKICH z poszczególnych diecezji na XIV sesję Obrad Synodu:


Diecezja Cieszyńska:
• Edward Cieślar - parafia Goleszów
• Korneliusz Glajcar - parafia Dzięgielów
• Jerzy Kłoda - parafia w Ustroń
• Jan Machalica - parafia Bielsko
• Jarosław Mazur - parafia Drogomyśl
• Paweł Molin - parafia Wisła Centrum
• Krystyna Penkała - parafia Cieszyn
• Marek Rymorz - parafia Skoczów
• Krzysztof Szklorz - parafia Goleszów
• Przemysław Sztwiertnia - parafia Wisła Jawornik
• Jerzy Sikora - parafia Goleszów
• Aleksandra Trybuś-Cieślar - parafia Cieszyn
• Anna Wantulok - parafia Jaworze

Diecezja Katowicka :
• Jakub Cebula - parafia Kraków
• Roman Fenger - parafia Tychy
• Emir Kasprzycki - parafia Zabrze
• Bożena Polak - parafia Katowce
• Jan Zachraj - parafia Golasowice

Diecezja Mazurska:
• Ryszard Jerosz - parafia Szczytno
• dr Robert Kempa - parafia Giżycko
• Krzysztof Różański -parafia Białystok

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska
• Andrzej Banert - parafia Kalisz
• prof. Jarosław Kłaczkow - parafia Toruń
• prof. Bogumił Linde - parafia Sopot

Diecezja Warszawska
• Aldona Karska - parafia Warszawa - św. Trójcy
• prof. Jarosław Płuciennik - parafia Łódź
• Andrzej Weigle - parafia Warszawa - św. Trójcy

Diecezja Wrocławska
• Łukasz Cieślak - parafia Wrocław
• Katarzyna Luc - parafia Szczecin
• Alfred Smolczyński - parafia Szczecin


Przedstawiciel nauczycieli akademickich
wyznania ewangelicko-augsburskiego ChAT
• ks. prof. Bogusław Milerski

Przedstawiciel diakonów[/u]
• [/u]dk. Halina Radacz

Przełożona Diakonatu "Eben-Ezer"
• siostra Ewa Cieślar

Przedstawiciele duszpasterstw środowiskowych
i organizacji kościelnych powołani przez Radę Synodalną:

• Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej - dr Jerzy Sojka
• Stowarzyszenie Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - ks. Władysław Wantulok
• Wydawnictwo Augustana - ks. Jerzy Below
Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Grzegorz » N wrz 24, 2017 18:41

Jest bardzo prawdopodobne, że Synod w obecny składzie przegłosuje ordynację kobiet (która jak słusznie zauważył Herbert już de facto funkcjonuje), jednak łudzę się, że jeszcze nie na tej sesji, którą raczej poświęcą na celebrację 500-lecia.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » Pn wrz 25, 2017 23:48

Grzegorzu
ja z kolei obawiam się, ze już żadnego głosowania nie będzie. Bo po co? W świetle owej 'specustawy' z kwietnia 2017r. uprawniającej diakonki do celebrowania Sakramentu Ołtarza, wystarczy teraz wydać nową ustawę - na temat "Ordynacji Diakonek uprawnionych uprzednio do ....." itd.
Myslę, że czas i ŚFL ponaglają bp Samca do wdrożenia następnego punktu liberalizacji KEA w Polsce (homoseksualni przy ołtarzu i w kościele...)
Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Grzegorz » Wt wrz 26, 2017 00:33

Homo tak łatwo nie przejdzie. W południowej Polsce jest dużo osób, które przystają na ordynację kobiet, ale na LGBT się nie zgodzą. Mam kilku takich znajomych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości