Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ciezko mi czytac Biblie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 21:34

Amen
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Herbert » Pn sie 21, 2017 22:10

Maksymilian napisał(a):My nie możemy wybrać zbawienia, bo człowiek tak w głębi sercu nim pogardza,
To więc od kogo mamy tę wrodzoną tęsknotę w duszach? "Niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie." Oraz: "Bóg jest bliżej nas, niż my siebie samych." (św. Augustyn)
ono samo przychodzi my możemy jedynie Bogu nie przeszkadzać w działaniu.
Samo przychodzi? Chyba nie do wszystkich, bo iluż jest niezbawionych?!
Podwójna predestynacja? Czyżby Bóg chciał zbawić TYLKO NIEKTÓRYCH ?!
Herbert
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Herbert » Pn sie 21, 2017 22:20

"Zbawienie zależy od Boga, bo to Bóg nas zbawia, a nie my się zbawiamy. Ale nie na tym polega teoria predestynacji. Teoria ta w swej heretyckiej wersji polega na tym, że Bóg jednych przeznaczył do zbawienia, a innych do potępienia, i że w tym przeznaczeniu nic nie zależy od człowieka. Ale jest "predestynacja" ortodoksyjna, a mianowicie taka, która mówi, że jest wolą Boga zbawić każdego człowieka. A zatem wszyscy sa predestynowani do zbawienia. Objawił nam to Jezus w tajemnicy Krzyża.
Tyle że Bóg nie może nikogo zbawić wbrew niemu samemu. Człowiek ma możliwość powiedzenia Bogu w sposób świadomy i definitywny "nie". I wtedy mamy do czynienia z potępieniem, które jest właściwie auto-potępieniem. A zatem to Bóg zbawia, ale człowiek może wybrać potępienie."
Herbert
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 07:45

Augsburskie o wolnej woli:
O wolnej woli Kościoły nasze uczą, że wola ludzka ma pewną swobodę w wypełnianiu sprawiedliwości cywilnej i w wyborze tego, co podlega władzy rozumu, wszakże bez Ducha Świętego nie ma mocy wypełniania sprawiedliwości Bożej lub duchowej, jako że "człowiek zmysłowy nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego".

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Herbert » Wt sie 22, 2017 08:00

Jasne. Tylko czemu ciagle sie identyfikujemy z tym beznadziejnym "czlowiekiem zmyslowym" (siedzac i pijac z Lutrem piwo wittemberskie, bo rzekomo "Slowo biega samo" ["Das Wort läuft von allein"]) - a nie probujemy chodzic w mocy i radosci Ducha Swietego, ktory jest nam dany? Piotr patrzac na Jezusa, mogl chodzic po wodzie - zaczal tonac dopiero, jak patrzyl na siebie (Mt 14, 28-31).
Skad ten pesymizm (fatalizm?) Dzieci Bozych?
PS. Widze, ze na tym forum ryzykuje "ekskomuniki" ze strony niektorych, bo negujac "niewolna wole" i potepiajac nauki o predestynacji, podwazam ortodoksje luteranska. No cos, juz pietysci mieli ten problem - wiec nie ma sie o co bac!
Ostatnio edytowano Wt sie 22, 2017 09:17 przez Herbert, łącznie edytowano 3 razy
Herbert
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 08:37

Musze przyznać, że was nie rozumiem. Jestem chyba zbyt cielesny, a za mało duchowy.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Herbert » Wt sie 22, 2017 09:22

no no, tylko bez falszywej pokory!
Herbert
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 09:27

Herbert napisał(a):Jasne. Tylko czemu ciagle sie identyfikujemy z tym beznadziejnym "czlowiekiem zmyslowym" (siedzac i pijac z Lutrem piwo wittemberskie, bo rzekomo "Slowo biega samo" ["Das Wort läuft von allein"]) - a nie probujemy chodzic w mocy i radosci Ducha Swietego, ktory jest nam dany? Piotr patrzac na Jezusa, mogl chodzic po wodzie - zaczal tonac dopiero, jak patrzyl na siebie (Mt 14, 28-31).
Skad ten pesymizm (fatalizm?) Dzieci Bozych?
PS. Widze, ze na tym forum ryzykuje "ekskumuniki" ze strony niektorych, bo negujac i "niewolna wole" i potepiajac nauki o predestynacji, podwazam ortodoksje luteranska. No cos, juz pietysci mieli ten problem - wiec nie ma sie o co bac!
Herbert, szczerze powiedziawszy nie rozumiem twego postu. Jak się to wiąże?
W moim życiu spotkałem i wciąż spotykam chrześcijan, którzy podobnie do Piotra chodzą po wodzie. Ostatnio dzieliłem się doświadczeniem ze Słupska, gdzie młody wikariusz wbrew przeciwnościom (nauki ChAT) głosił odważnie, że poglądy o tym że Pismo tylko zawiera Słowo Boże jest szatańską nauką. Prawdziwa wiara odwołuje się do całego Pisma jako Słowa Bożego.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 09:38

Na prawde, gubię się w tym. Według mnie wolna wola to wolne wybory. Jak skłaniamy się ku Jezusowi to nas prowadzi, jak ku szatanowi to nas zwodzi na manowce. Co tu rozkminiać?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 09:47

Wyznanie wiary pokazuje naturę człowieka, gdzie wolnawola człowieka jest ograniczona ze względu na niewolę grzechu. Sam człowiek nie jest w stanie ani pojąć ani nie uwolnić z niewoli grzechu.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości