Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 13:02

Przykazanie najważniejsze to kochać Pana Boga swego. Pragnienie nauki to miłość, a miłość to przestrzeganie praw. 10 przykazań Bożych to właśnie te prawa. Sobote należy święcić jak czynią to Adwentyści dnia siódmego, którzy notabene również są protestantami, których to wyróżnia ścisłe przestrzeganie 10 przykazań - tak okazują Bogu swą miłość.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » Pn sie 21, 2017 13:09

Maciej napisał(a):Przykazanie najważniejsze to kochać Pana Boga swego. Pragnienie nauki to miłość, a miłość to przestrzeganie praw. 10 przykazań Bożych to właśnie te prawa. Sobote należy święcić jak czynią to Adwentyści dnia siódmego, którzy notabene również są protestantami, których to wyróżnia ścisłe przestrzeganie 10 przykazań - tak okazują Bogu swą miłość.
Kościół Chrześcijański rozstrzygnął sprawę dnia Pańskiego jako niedzieli nie omal że 2000 lat temu. Jednak sekty wciąż próbują nieudolnie mieszać - adwentyści.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 13:12

Możesz mi powiedzieć który to jest ten siódmy dzień?
Pan Bóg pracował 6 dni, ale zauważ, że nie było wówczas kalendarza. Ważne jest, by ten siódmy dzień odpocząć.
To przykazanie o którym mówisz brzmi: " Będziesz miłował Pana, Boga swego z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej, a bliźniego swego - jak siebie samego" - To jest streszczenie wszystkich przykazań i jeżeli je wypełniasz, wypełniasz również cały Dekalog.
Pamiętaj jednak, że człowiek nie jest w stanie wypełnić Dekalogu i właśnie dlatego przyszedł na ziemię Jezus Chrystus, aby nas wybawić z tej beznadziejnej sytuancji
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Herbert » Pn sie 21, 2017 14:09

Elżbieta napisał(a):człowiek nie jest w stanie wypełnić Dekalogu

Ocyzwiscie nie jest, jednak ten drogowskaz dalej obowiazuje - po to, bysmy pokutowali, jak upadamy!
Wiec nie ma wymowki, ze i tak nie warto sie starac!
Herbert
 
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 15:37

Dobrze Herbert mówisz. Co do sporu o siódmy dzień i dowodzenia tego że adwentyści to nie żadna sekta to reszte pominę w pokorze milczeniem. Dodam tylko, że nie ocenia się książki po okładce i nie nam sądzić innych. Pan Bóg to zrobi najsprawiedliwiej.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 16:16

Ocyzwiscie nie jest, jednak ten drogowskaz dalej obowiazuje - po to, bysmy pokutowali, jak upadamy!
Wiec nie ma wymowki, ze i tak nie warto sie starac!

Czy ja kiedykolwiek mówiłam, że Dekalog nie obowiązuje ? - Oczywiście, że obowiązuje, ale on jest dla poznania grzechu, mamy starać się postępować jak najlepiej i żałować, że nie jesteśmy w stanie nie grzeszyć. Mamy poznać, że jedynie ofiara Jezusa może nam pomóc i mamy tego wybawienia pragnąć.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 16:40

Chodzi więc o to, żeby nie wpaść w błoto, a zwłaszcza nie ubrudzić płaszcza :lol:
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Grzegorz » Pn sie 21, 2017 18:23

Nie trzeba wyróżniać soboty, bowiem chrześcijanie są wezwani aby święcić każdy dzień, tj. polecać go Panu Bogu, modlić się, rozważać Jego Słowo.

Chrystus powiedział: „Sabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla sabatu.” [Mk 2, 27], zatem należy się zastanowić w jakim celu Bóg ustanowił sabat dla Izraela. U proroka Ezechiela czytamy: „nadałem im również moje sabaty, aby były znakami między mną a nimi, aby wiedzieli, że Ja, Pan, jestem tym, który ich uświęca” [Ez 20, 12] Dalej tłumaczy na czym polegało złamanie sabatu przez Żydów: „Lecz dom izraelski był przekorny wobec mnie na pustyni (...) bezcześcili moje sabaty, gdyż chodzili za miłymi ich sercu bałwanami” [Ez 20, 13.16]

Sednem sabatu było więc przypomnienie Żydom o Bogu, który działa w ich życiu. Powstrzymanie się od pracy i zachowanie odpowiednich ceremonii było jedynie środkiem dzięki któremu Żydzi mogli skoncentrować się na Bogu, natomiast nie sednem przykazania samym w sobie. Z kolei złamanie sabatu polega na tym, że nie stawiam Boga na pierwszym miejscu, a nie na niedopełnieniu ceremonii.

Dla chrześcijanina każdy dzień ma być sabatem, ponieważ każdego dnia mamy sobie przypominać o Bożym działaniu względem nas. Natomiast wybór niedzieli na dzień modlitwy zboru jest wyłącznie kwestią kulturową, skoro tak już się przyjęło przed wiekami to przy tym pozostajemy.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 19:04

Każdy dzień, to prawda. Ja również święce każdy dzień. Jednak my adwentyści uważamy sabaty za rodzaj "pieczęci" ludu Bożego. Znak, symbol, wizytówkę i gdyby nie było to ważne to zamiast w dziesięciu przykazaniach zostałoby to ujęte np. w prawie "Mojrzeszowym". No ale jest w dziesięciu przykazaniach i ze względu na bojaźń Bożą ja wole nie ryzykować i nadawać w sobote taki np. akcent, że powstrzymuje się od pracy i staram się gorliwiej zabiegać o mądrość. Innymi słowy, akcentuje ten dzień w strachu przed Panem Bogiem, który uważam że jest korzeniem mądrości, jak to ujął Salomon w swoich naukach.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Maciej » Pn sie 21, 2017 19:11

Ja wiem, że Luter nie zawarł tego w swoich tezach, ale nie oznacza to, że wyszczególnił wszystko. Adwentyści też na początku soboty nie święcili, przyszło to do nich po pewnym czasie spędzonym na modlitwie i studiowaniu pisma świętego. Ewangelia wiele zawdzięcza lutrowi, jak i innym reformatorom, ale z biegiem lat karty pisma świętego odkrywają przed nami coraz to nowe zagadki. Jak napisano w czasach końca wzrośnie poznanie i nam bardzo zależy aby nie osiąść na laurach i kurczowo nie trzymać się tego co nakazuje tradycja z dziada pradziada, ale tego co nakazuje biblia. Chyba dobrze wytłumaczyłem- czas pokarze :)
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości