Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Herbert » Pt sie 18, 2017 07:49

Czego chcesz od nas, tu na tym forum?
Herbert
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pt sie 18, 2017 07:53

Jestem spokojnym domatorem, chcącym poznać luteranizm. Dzisiaj wieczorem przejrzę wątek "Kościół Ewangelicko-Augsburski". Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Herbert » Pt sie 18, 2017 08:20

To przyjdz w niedziele na nabozenstwo, w Warszawie masz az dwie parafie, i tam porozmawiaj z ludzmi twarza w twarz, zamiast robic partyzantke tu na forum. Nie odnosiles sie do zadnych wpisow, moze wiekszosci z nich nawet nie przeczytales, a pouczasz o Niemczech jakby troll lub prowokator. A jesli chodzi ci o wywiad (dziennikarski?), to pogadaj najpierw z babcia Teresa, luteranka.
PS. Ja tez mowie po polsku z niemieckim akcentem - no i co z tego?
Herbert
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Elżbieta » Pt sie 18, 2017 09:09

Prawdę powiedziawszy również zastanawiałam się po co tu przyszedłeś, jeżeli jak sam napisałeś, nie zamierzasz w żadnym innym wątku się udzielać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pt wrz 01, 2017 06:55

Hubert, zatem nie poznamy się. Pozdrawiam wszystkie osoby rosyjskiego pochodzenia, których dziadkowie są pochowani na luterańskich cmentarzach w Polsce. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » So wrz 02, 2017 04:28

Pozdrawiam wszystkie osoby, których rosyjscy dziadkowie rzuceni zostali w czasie wojny na tereny polskie i którzy pochowani są dzisiaj na cmentarzach luterańskich. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Cz wrz 14, 2017 03:18

Generalnie jestem zwolennikiem dbania o groby bliskich. Mój dziadek pochowany jest na cmentarzu augsburskim przy ulicy Młynarskiej, babcia żyje i jest ewangeliczką. Mam za sobą okres eksperymentów religijnych...pozdrawiam miłośników języka niemieckiego. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Zofia » Cz wrz 14, 2017 11:34

Znam panią Teresę Grochowską. Jest w stałym kontakcie z paniami ze swojej diakonii parafialnej. Sęk w tym, że ona nie ma (nie zna ...) wnuka o imieniu Piotrek.
Zofia
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Cz wrz 14, 2017 19:48

W doktrynie Marcina Lutra nie znajduję słabych punktów. Najbardziej podoba mi się postulat możliwości czytania ksiąg religijnych w narodowych językach. Jeśli chodzi o niemiecką scenę polityczną, to popieram SPD.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Cz wrz 14, 2017 23:32

Miałem na myśli to, że nie zewnętrzne formy i instytucje są w religii ważne, ale wewnętrzny akt wiary pojętej jako akceptacja przez człowieka boskiego działania zbawczego: sola fides (sama wiara) i sola gratia (sama łaska). Dla Lutra sakramenty nie są "środkiem zbawienia", ale "znakami świadczącymi o boskiej woli, wzbudzającej u ludzi przeświadczenie o zbawieniu". Rola pastora polega jedynie na przewodniczeniu i organizowaniu, a nie na istotnym sprawowaniu liturgicznych obrzędów. Nie ma w luteraniźmie pojęcia duchowego "pośrednika" między wiernymi a Bogiem. Jestem luteraninem bardziej z zamiłowania, wolnego ducha, powiązań rodzinnych, wreszcie wspólnych poglądów z Marcinem Lutrem, teoretykiem i przywódcą reformacji. Definitywne uzgodnienie zasad luteranizmu nastąpiło w 1580 roku, po ogłoszeniu Księgi zgody. Dokument ten zawiera Wyznanie Augsburskie, Obronę Wyznania Augsburskiego, Artykuły Szmalkadzkie, Duży i Mały Katechizm Lutra, Formułę zgody oraz trzy starochrześcijańskie symbole wiary i postanowienia pierwszych sześciu soborów ekumenicznych. Moją uwagę zwrócił fakt, że w zakresie doktryny działania Marcina Lutra podstawy chrześcijaństwa pozostały nienaruszone: wierność słowu objawionemu w Biblii, jedynym źródle objawienia. Wizja chrześcijaństwa jako religii zbawienia, uwolnienia od grzechu (tu zwracam uwagę na moje posty) za pośrednictwem łaski zbawczej usprawiedliwiającej grzesznika w oczach Boga. Luter przyjmował doktrynę o rzeczywistej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Nie uznaje luteranizm kultu matki Jezusa i kultu świętych.
Piotrek
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron