Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Grzegorz » So sie 12, 2017 17:11

Wpisy polityczne bp. Samca mają charakter okazjonalny, kiedy kroi się jakaś konkretna hucpa. Co do zasady bym tego nie piętnował, bo ład społeczny i praworządność są wartościami, o które dobrze jest się upomnieć. Osobną kwestią jest ocena konkretnych wpisów, np. ten o aborcji bodaj z zeszłego roku mi się nie podobał.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » So sie 12, 2017 18:15

Przypomina mi twoja wypowiedź jedną z mów bodajże papieża Franciszka, który stwierdził mniej więcej, że kościół nie zajmuje się polityką bieżącą, a zajmuje się polityką wysoką. Wiadomo, że w sprawach moralnych kościół ma obowiązek przypominać władzy świeckiej od kogo pochodzi i czyja wola ma być realizowana, ale konkretne zajmowanie się sporami jest w mojej ocenie nie na miejscu.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Grzegorz » So sie 12, 2017 18:57

Niemniej, prywatny blog to nie ambona. Gdyby biskup łajał polityków podczas liturgii to byłbym mocno skonsternowany, ale raz na jakiś czas na prywatnym blogu moim zdaniem uchodzi.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » So sie 12, 2017 19:34

Tylko, że prywatny blog funkcjonuje w sferze publicznej, a bp Samiec nie jest tam jako Jerzy Samiec tylko ks bp Jerzy Samiec.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Grzegorz » So sie 12, 2017 19:53

Czy dąsałbyś się gdyby biskup zamieścił na blogu notatkę np. o muzyce Mozarta? Podejrzewam, że przeszedłbyś nad tym do porządku dziennego. Co innego gdyby Mozartowi postanowił poświęcić kazanie, wtedy powinniśmy stanowczo się sprzeciwić. Analogicznie widzę okazjonalne wpisy dot. ważnych wydarzeń politycznych. I znów - można by się spierać o konkretne notatki, ale nie o zjawisko jako takie. Nie widzę w nim bowiem zagrożenia dla głoszenia Ewangelii.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » So sie 12, 2017 20:03

Ja mam stałą obawę, że zmieni się w to zaangażowanie polityczne, nie chcę aby KEA było jak polskie KRK. Dlatego jak szlachta głośno gardłowała za złotą wolnością, tak ja będę gardłował za nie mieszaniem się w politykę duchownym z ambon i z innych miejsc, gdzie występują jako pasterze Kościoła.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Zofia » So sie 12, 2017 21:12

W polskim społeczeństwie nastąpił poważny rozłam, który będzie się pogłębiał. KEA będzie szedł środkiem, jakim środkiem?
Zofia
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » So sie 12, 2017 22:13

KEA to 70 tysięcy ludzi wobec 36 mln możemy sobie jak chcemy nie ma różnicy.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości