Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Tania Łaska?

Re: Tania Łaska?

Postprzez Herbert » Cz mar 02, 2017 22:09

Sluszna uwaga, i bardzo przepraszam. Ale tez nie mam teraz czasu, wiec wykasuje - zostawiam tylko link.
Herbert
 
  

Re: Tania Łaska?

Postprzez Jonah » Cz mar 02, 2017 22:23

Wydaje mi się, że ten tekst M. Lutra trzeba rozumieć w świetle dialektyki Pawłowej z Listu do Rzymian, gdzie Apostoł pisze m. in.: "gdzie zaś grzech się rozmnożył, tam łaska bardziej obfitowała" (Rz 5: 21). W swoim komentarzu do tego listu reformator przestrzega: "Apostoł nie rzekł tego, aby usprawiedliwiać grzech, lecz by wywyższyć Bożą łaskę". Godne uwagi są dalsze jego wyjaśnienia w tej kwestii. Warto sięgnąć po ten komentarz. Jest on też dostępny w języku polskim.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Tania Łaska?

Postprzez Grzegorz » Cz mar 02, 2017 23:53

Herbert napisał(a): bardzo niefortunna wypowiedz znanego z burzliwych uniesien Reformatora, na ktora niestety bardzo chetnie powoluja sie wszelkiej masci liberalni teologowie "


Jak żyję nie słyszałem jeszcze liberała, który przywoływałby właśnie te słowa na uzasadnienie taniej łaski. Cytat ten rozpowszechniają w sieci głównie wzburzeni tradycjonaliści rzymscy.


Win32 napisał(a):Szanowni Koledzy, zgodnie z regulaminem naszego forum, przełóżcie proszę powyższe teksty na język polski. Na przykład ja muszę się posiłkować słownikiem, a nie mam na to czasu. Podobnie wiele innych osób.


Słusznie, edytowałem swój post.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Tania Łaska?

Postprzez Herbert » Pt mar 03, 2017 08:47

pochodna napisał(a):Jak żyję nie słyszałem jeszcze liberała, który przywoływałby właśnie te słowa na uzasadnienie taniej łaski. Cytat ten rozpowszechniają w sieci głównie wzburzeni tradycjonaliści rzymscy.

Nie tylko. No bo jak mozna w imie "wolnosci ewangelickiej" isc np. na czarny marsz? Czy w naszym Kosciele juz nie ma zadnej karnosci, dyscypliny? Na to zwrocil uwage Bonhoeffer, ktory pisal:
"Czy jednak sam Luter nie zbliżył się niebezpiecznie do całkowicie opacznego pojmowania łaski? Co kryje się za słowami Lutra, gdy mówi: "Pecca fortiter, sed fortius fide et gaude in Christo" — „Grzesz śmiało, ale śmielej jeszcze wierz i ciesz się w Chrystusie'"? Trudno, zatem jesteś grzesznikiem i nigdy z grzechu nie wyjdziesz, obojętnie, czy jesteś mnichem, czy człowiekiem świeckim, czy pragniesz być pobożny, czy zły, nie zdołasz zerwać postronków świata, grzeszysz. A więc grzesz śmiało — i czyń to właśnie na poczet łaski, która stała się faktem! Czy nie mamy tu jawnej proklamacji taniej łaski, czy nie jest to wolna droga dla grzechu, uchylenie przykazania pójścia za Chrystusem? Czy to nie bluźniercza zachęta do niepohamowanego grzeszenia na poczet łaski? Czy można bardziej diabelsko obrzucić łaskę błotem,niż grzesząc na poczet już darowanej łaski Bożej? Czyż katechizm katolicki nie ma racji, rozpoznając w tym grzech przeciw Duchowi Świętemu?"
Luter mowi: no cos, przeciez nie MOZEMY nie grzeszyc. Grzeszyc MUSIMY. A Pawel: nie MUSIMY juz grzeszyc (choc nam sie zdarza):
"Cóż więc powiemy? Czy mamy pozostać w grzechu, aby łaska obfitsza była? Przenigdy! Jakże my, którzy grzechowi umarliśmy, jeszcze w nim żyć mamy? (...) Wiedząc to, że nasz stary człowiek został wespół z nim ukrzyżowany, aby grzeszne ciało zostało unicestwione, byśmy już nadal nie służyli grzechowi; Kto bowiem umarł, uwolniony jest od grzechu." (Rz 6, 1-2; 6-7)
"Jeśli mówimy, że grzechu nie mamy, sami siebie zwodzimy, i prawdy w nas nie ma. Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości. Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, kłamcę z niego robimy i nie ma w nas Słowa jego.
Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata." (1 J 1, 8 - 2, 2)
Herbert
 
  

Re: Tania Łaska?

Postprzez Grzegorz » Śr mar 08, 2017 07:54

Herbert napisał(a):Luter mowi: no cos, przeciez nie MOZEMY nie grzeszyc. Grzeszyc MUSIMY.


W tym sensie, że grzech jest nieunikniony, ze względu na nasze skażenie, a nie w tym, że mamy do grzechu celowo dążyć. Lektura innych pism Lutra nie pozostawia wątpliwości co do jego podejścia (m.in. katechizmy, O wolności chrześcijańskiej, Artykuły Szmalkaldzkie).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Tania Łaska?

Postprzez Herbert » Śr mar 08, 2017 08:17

Wiem i zgadzam sie. Ale mimo to obstaje przy Pawle (jednak wole czytac Biblie niz Lutra), ze nasza wolnosc ewangeliczna polega na tym, ze NIE MUSIMY juz grzeszyc (choc nam sie zdarza):
"Cóż więc powiemy? Czy mamy pozostać w grzechu, aby łaska obfitsza była?
Przenigdy! Jakże my, którzy grzechowi umarliśmy, jeszcze w nim żyć mamy?
Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni?
Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili.
Bo jeśli wrośliśmy w podobieństwo jego śmierci, wrośniemy również w podobieństwo jego zmartwychwstania,
Wiedząc to, że nasz stary człowiek został wespół z nim ukrzyżowany, aby grzeszne ciało zostało unicestwione, byśmy już nadal nie służyli grzechowi;
Kto bowiem umarł, uwolniony jest od grzechu." (Rz 6, 1-14)
Herbert
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron