Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Diakonki mogą odprawiać komunię

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez anolis » N paź 16, 2016 20:47

Iwona napisał(a):(...)
A ja myslę, że należało by to całe towarzystwo z Miodowej postraszyć, że będziemy starać się o misjonarzy z np. SELKu z Berlina. Można by zorganizować chociaż jedno nabożeństwo z takim misjonarzem na miesiąc.(..)

Z pewnością się wystraszą.
Jedno nabożeństwo miesięcznie. Po niemiecku (z tłumaczem? bo ile osób inaczej przyjdzie?). W Warszawie (kto przyjedzie spoza?). Kto znajdzie kościół? (KEA może odmówić) Kto pokryje wszystkie koszty? (KEA nie pokryje)
Z pewnością się wystraszą.
Odmawiając kandydowania na synodała, strzelasz samobója. No ale, Twój wybór.
anolis
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Herbert » N paź 16, 2016 20:49

Co do radykalniejszych działań trzeba zorganizować rekolekcje na staroluterańską modłę. Trzeba zacząć wykazywać inicjatywę w ortodoksyjnej tożsamości.

A moze ks. Czyz by sie zgodzil?
Herbert
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Maksymilian » N paź 16, 2016 21:02

Albo ks. Retmaniak
Co do rozłamów nie ma o nich mowy.
Iwonka ty tam kandyduj każda szabla się liczy.
Nawet jakby KEA upadł na szwedzkie dno my musimy być gotowi, w chwili kompromitacji postępu, do odbudowy.
Dopuszczenie diakonów do odprawiania komunii oznacza usankcjonowanie tego co i tak się działo dzięki dyspensom biskupim. Nie ma co się załamywać. Kropla drąży skałę, jak Iwonka by weszła do diecezjalnego + nasze zaangażowanie + lepsza organizacja dadzą dobry skutek. Musimy tylko być cierpliwi i systematyczni.
Maksymilian
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Iwona » N paź 16, 2016 21:11

Anolisie,
nie martw się o dalsze sprawy organizacyjne. Misjonarze mają doświadczenie w tych sprawach.... A może poprosimy Missions Provinses, a może Synod Missouri? Trzeba tylko szeroko rozpropagować, co za świństwo urządziły nam władze KEA....
Wymienione przeze mnie misje tych kosciolów trafiły do Szwecji i do Norwegii - to trafią i do Polski! A kościołem staroluterańskim w Belgii zainteresuję się osobiście. Jestem tłumaczka jęz. francuskiego. Może Rada Kościolów Staroluterańskich pomoże finansowo?
Przychodza mi jeszcze na myśl nasi polscy duchowni z czeskiego Cieszyna .... To by było najbliżej.....

No i jeszcze zobaczymy jak zreaguje Diecezja Cieszyńska ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez arti » N paź 16, 2016 21:15

Jutro bedzie znana reakcja Cieszyna.
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Herbert » N paź 16, 2016 21:23

Iwona napisał(a):Anolisie,
nie martw się o dalsze sprawy organizacyjne. Misjonarze mają doświadczenie w tych sprawach.... A może poprosimy Missions Provinses, a może Synod Missouri?[b] Trzeba tylko szeroko rozpropagować, co za świństwo urządziły nam władze KEA....

Napisalem krotka prywatna notatke do SELK w Görlitz, moze maja tam (miasto przygraniczne!) kogos mowiacego po polsku? Bo rekolekce z tlumaczem to raczej nie mialyby sens.
Herbert
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Grzegorz » N paź 16, 2016 22:14

Win32 napisał(a):Pochodna ( z całą sympatią ) ,ale teraz to Ty powinieneś najmniej lamentować bo przecież nie mogłeś się pogodzić gdyby było inaczej...


Że słucham? Chyba nie zostałem zrozumiany w poprzednim wątku. Pisałem, że nie ma przyczyn doktrynalnych dla niedopuszczenia kobiet do Eucharystii przy jednoczesnym dopuszczaniu ich do głoszenia Słowa Bożego - bo nie ma. Są wyłącznie przyczyny tradycyjne i tożsamościowe - i te uważam za wystarczające. Wcale się nie cieszę z zaprowadzonej zmiany.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Jakub » Pn paź 17, 2016 06:33

Biskup KEA podobno publicznie stwierdził, że nie uznaje mojej ordynacji - a więc tyle w temacie zaproszenia mnie na oficjalne nabożeństwo w Warszawie
Chciałbym skomentować sprawę szczegółowiej, ale dałem słowo - ze względu na Kościół w którym służe, aby nie obrywał moim kosztem, że nie będę się publicznie wypowiadał na tematy związane z KEA w RP
Co na ten szczególny temat myślę, możecie się domyślać...
Pamiętam o Was w modlitwie!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Iwona » Pn paź 17, 2016 11:23

Winie32, Maksymilianie, Anolisie,
dziękuję Wam za zachętę i duchowe wsparcie , jednak nie zamierzam proponować mojej kandydatury do Synodu diecezjalnego. A to z następujących powodów. Jako zdecydowana przeciwniczka Ordynacji kobiet na prezbiterów, jestem również w dużym stopniu przeciwniczką zasiadania kobiet w gremiach kościelnych. I to jest chyba konsekwentne... Po drugie, nie potrafiłabym współpracować pokojowo z ludźmi o tak odmiennych -niż moje - poglądach. Zwróćcie uwagę, mili Panowie: 41 synodalów opowiedziało się za wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań w polskim KEA!!! A zatem prawie wszyscy decydenci pragną kościoła NOWOCZESNEGO i TOLERANCYJNEGO, którego wizję naszkicował już w 2010 roku, w swoim wywiadzie - teolog, pastor dr Dariusz Chwastek (Wiadomości24, jest w internecie). I ta wizja będzie zapewne realizowana. To nie jest już mój Kościoł. I nie chcę, mówiąc kolokwialnie, kopać się z koniem !!Nie chcę angażować swojego czasu i sil na coś, co już upadło, wiedzione "mędrcami z ChATu" i biskupami realizującymi swoją "ścieżkę kariery"pod sztandarami gender mainstreaming Światowej Federacji Luterańskiej. [ks. Lukas otrzymał tam przecie prestiżowe stanowisko, za które należy się ŚFL rewanż ze strony naszych hierarchów, toteż postanowili tę "bolesną" kwestię braku ordynacji prezbiterskiej dla kobiet załatwić możliwie jak najszybciej przed rokiem jubileuszu Reformacji. No i załatwili wczoraj...]
Natomiast będę czujnie nadsłuchiwać wszelkich nowinek ze strony konfesyjnych, konserwatywnych duchownych luterańskich z naszego KEA, a także z bratnich kosciolów, np. z Czech, Łotwy czy Berlina. Ufam, że nie pozostawią naszej garstki bez duchowego wsparcia...... Że będą służyć swoim słowem, a także Sakramentem chociażby podczas okazjonalnych przyjazdów, np. rekolekcje w Adwencie czy w Czasie Pasyjnym, do naszych miast !!!
Z Bogiem!
Iwona
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez arti » Pn paź 17, 2016 11:35

Rozmawiałem z ks.Londzinem z Dzięgielowa , który był na synodzie .Sprawa wydaje się być przegrana .Zobojętnienie części konserwatywnej z Cieszyna , górnego śląska i mazur jest tutaj decydujące .Chcą być konserwatywni ale sami w szafie w swoich domach , nie interesuje ich obrona przestrzeni kościelnej .Smutne ale prawdziwe .Wyjątkiem są nieliczni tacy jak ks.Londzin ale to za mało . Niektórzy delegaci sobie po prostu wyjechali wcześniej bo im się spieszyło chociaż wiedzieli co się swieci .
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości