Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterańskie

Czy w Polsce powinna powstać organizacja zrzeszająca ortodoksyjnych i konserwatywnych luteran ?

Tak
29
85%
Nie
5
15%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 34

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » N paź 09, 2016 08:49

Spodziewalem się takiego wpisu . Nie sądziłem jednak, że ty go popełnisz.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » N paź 09, 2016 11:31

Odpisalem Ci na pryw.
Herbert
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Grzegorz » N paź 09, 2016 12:06

Herbert napisał(a):Ja jestem przeciw separatyzmowi, bo najwyzej tworylibysmy wtedy jakas mala sekte, ktora niedlugo upadnie. Przeciez dzis nawet nie umiemy zorganizowac jakiegos zlotu konfesyjnych. A dolaczyc tez nie ma do kogo.


Amen. Robienie schizmy dlatego, że część wiernych poszła na Czarny Protest i popiera ordynację kobiet to działanie nierozważne. Nie można się poddawać i oddać tak łatwo Kościoła liberałom.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » N paź 09, 2016 13:23

do Pochodny:
KEA już jest w rękach duchownych liberalnych z bp zwierzchnikiem na czele; czy tego nie dostrzegasz?

do Herberta:
pytasz, skąd ja wezmę taki kościol alternatywny? A skąd alternatywni duchowni wzięli się w Szwecji i w Norwegii? Możesz o tym poczytać na portalu "Konfesyjni", w zamieszczonych tam artykułach.
A dlaczego w Polsce nie może się pojawić misja SELKu (przecież SELK jest tuz za miedzą, w Niemczech?)
Niestety, nie widać w naszym KEA charyzmatycznych, zdeterminowanych duchownych luterańskich .... Jeśli Ty ich widzisz, to powiedz mi o tym...!
Nawet "Akademia konfesyjnego luteranizmu" ks. Retmaniaka nie ma dalszego ciągu.

"Jedźmy, nikt nie woła!"
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » N paź 09, 2016 14:16

Niestety, nie widać w naszym KEA charyzmatycznych, zdeterminowanych duchownych luterańskich

Ja tez ich nie widze. Wiec kto mialby stworzyc ten Nowy Kosciol? Widze natomiast ogol parafian, "milczaca wiekszosc" na nabozenstwach, ktora co prawada nie ma wplywow, ale zachowala zdrowe poglady - a ktora na pewno nie zrozumialaby naszego odejscia! "A kto by zgorszył jednego z tych maluczkich, którzy wierzą..."
Uwazam ze konserwatywna rewolucja to bylaby sprzecznosc sama w sobie. Jeszcze zadna rewolucja nie zmienila swiat na lepszy (nawet Reformacja w XVI wieku, ktora byla nieunikniona i konieczna).
Herbert
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez anolis » N paź 09, 2016 14:33

Można marudzić i proponować podziały, a można wziąć się za aktywność. W końcu niebawem wybory do synodów diecezjalnych o czym kiedyś pisałem.
anolis
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Grzegorz » N paź 09, 2016 17:48

Iwona napisał(a):KEA już jest w rękach duchownych liberalnych z bp zwierzchnikiem na czele; czy tego nie dostrzegasz?


Pomijając kwestię ordynacji kobiet to ja nie widzę, żeby większość księży była szczególnie liberalna. Przypomnę choćby zeszłoroczne oświadczenie Komisji Synodalnej ds. pastoralnych dot. małżeństwa, w którym małżeństwo jest jednoznacznie określone jako przymierze dwojga ludzi - mężczyzny i kobiety.
Natomiast urząd zwierzchniego biskupa jest kadencyjny a od nas, zwykłych wiernych, zależy kto się dostanie do synodów diecezjalnych, które wyłonią członków synodu krajowego, którzy wybiorą następcę biskupa Samca.
Oczywiście, że trochę rzeczy mi się nie podoba na naszym podwórku, ale to wszystko jest do naprawienia i nie wolno nam się poddawać. Dopóki nie jestem narażony na konflikt sumienia, dopóty zamierzam trwać w KEA.


pytasz, skąd ja wezmę taki kościol alternatywny? A skąd alternatywni duchowni wzięli się w Szwecji i w Norwegii?


Nurt konfesyjny w Skandynawii zaczął się rozwijać po tym jak Kościoły narodowe porzuciły tradycyjne nauczanie o małżeństwie i rodzinie, a nie dlatego, że jeden biskup z drugim planowali wprowadzić ordynację pań. Robienie rozłamów w polskim Kościele w obecnej sytuacji byłoby odebrane przez większość wiernych jako histeria.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » N paź 09, 2016 20:39

Pochodny
ja też trwam w KEA, bo nie mam innego wyboru; niestety, moje sumienie jest dosyć kruche i bardzo łatwo się łamie. Ostatnimi czasy dokonał tego Bp zwierzchnik celebrując Sakrament Ołtarza ze szwedzką arcybiskupiną Antje Jackelen w Kościele EA w Łodzi w dn 1 maja br., a potem Bp diecezjalny celebrując Sakrament Ołtarza z pastorką niemiecką w parafii św. Trójcy w Wwie w dn. 15 września br.

Poniższy tekst też nadłamuje, niestety, moje sumienie:
http://www.academia.edu/1967705/Homosek ... m_Kosciola
"Homoseksualizm problemem Kościoła?" - artykuł Iwony i Jakuba Slawików (zamieszczony w Roczniku Teologicznym 2010r.)
A w tym artykule:
„Na posiedzeniu Synodu Koscioła Ewangelicko-Augsburskiego w dniu 09.04.2010r. bp J.Samiec miał wnioskować o wypracowanie stanowiska w kwestii ordynacji osób o orientacji homoseksualnej i małżeństw homoseksualnych.”
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez anolis » N paź 09, 2016 20:52

To w takiej sytuacji, jak nie podobają ci się nabożeństwa z duchownymi - kobietami z innych Kościołów, możesz na nie po prostu nie chodzić.
Te osoby - czy nam się podoba, czy nie - są ordynowane zgodnie z prawem ich Kościołów. Nasz Kościół utrzymuje z nimi (Kościołami) kontakty, również czy nam się to podoba czy nie.
Ja mam zwyczaj, że na nabożeństwa, które z jakichś powodów mi nie odpowiadają, nie chodzę.
Poza tym, podpisuję się oboma rękoma pod tym, co napisali Pochodna i Herbert.
anolis
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » Pn paź 10, 2016 07:52

Bardzo nie podoba mi sie styl waszych wypowiedzi. Tyle zlosliwosci. Spor powinien byc merytoryczny, a nie ad personam! Panowie anolis i winston, chowacie sie za ksywami, zeby latwiej sie obrzucac blotem? Jak macie cos do kogos, takze do mnie, to prosze o pryw! Moze byscie sie ujawnili? Ja mam swoje lata (63) i nie bede sie dluzej bawil z wami w chowanego! Nie na takie forum sie nastawilem!
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości