Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Z Biblią na co dzień

Z Biblią na co dzień

Postprzez Herbert » So wrz 10, 2016 19:43

Co sądzicie o książeczce "Bóg nas pocieszy. Z Biblią na co dzień"? Niby to odpowiednik niemieckich LOSUNGEN wydanych przez Jednotę Braterską w Herrnhut. W polskiej wersji raziły mnie czasem komentarze wybrane nie zawsze w duchu biblijnym. Ale to może jest tylko sprawa gustu.
Natomiast dowiedziałem się, że w Niemczech coraz więcej chrześcijań rezygnuje z LOSUNGEN, po ogłoszeniu, że Synod tej dotąd przecież raczej konserwatywnej Jednoty przyjął uchwałę o błogoślawieństwie dla "małżeństw" homoseksualnych:
["Im Juni 2014 fasste die Herrnhuter Synode mit großer Mehrheit einen entsprechenden Beschluss, künftig auch die Segnung gleichgeschlechtlicher Partnerschaften in den Gemeinden der Brüdergemeine zuzulassen."]
http://www.gemeindenetzwerk.de/?p=11375
Herbert
 
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Jonah » N wrz 11, 2016 17:44

Do Zinzendorfa, jak i do innych entuzjastów. podchodziłbym ostrożnie. Nie tylko do jego poglądów na seksualność. Na jego koncepcję aktu małżeńskiego bowiem jako sakramentu (symbol więzi Chrystusa z Kościołem) mogły mieć wpływ nie tylko symbole biblijne i fakt Wcielenia, ale także idee heterodoksyjne, wywodzące się z gnozy, żydowskiej kabały czy od J. Boehmego. Według kabalistów i Boehmego Adam był androgynem. Dla Zinzendorfa, konsekwentnie, hermafrodytą był też 'nowy Adam', czyli Chrystus. Był więc w połowie kobietą (ponoć nawet mawiał o Nim "mamuśka Jezus"; do takich pomysłów nawiązuje dziś radykalna teologia feministek).
W pełni żeński miałby być, wedle niego, Duch Św., którego nazywał żoną Boga i matką Chrystusa. To nijak się ma do Biblii. Zresztą Zinzendorf uważał się za kogoś w rodzaju rzymskiego papieża: ponoć mniemał, że Bóg teraz objawia swoją wolę przez niego, co eliminuje niezbędność lektury Pisma Św.
Jego mistyka seksualna sprawiała, że na konwentyklach medytowano nad penisem Chrystusa, na którą to okoliczność hrabia ułożył stosowny hymn.
Na tym tle seksualizacji Boga nie może dziwić, że zbawienie wiedzie przez stosunek płciowy, który miałby być odzyskaniem pierwotnej androgynii, stanu adamickiego, rajskiego. Miewał on podobno charakter liturgiczny, tj. bywało, że odbywał się na oczach zgromadzenia.
Takie poglądy prowadziły do antynomianizmu (odrzucenia Prawa Bożego). We wspólnotach dochodzić więc miało do nadużyć w postaci cudzołóstwa (za aprobatą hrabiego) czy orgii seksualnych (w grupach jego syna). W tym, o dziwo, homoseksualnych.
Na pierwszy rzut oka, ale ma to antyczną tradycję. Np. u Platona hermafrodytyzm reprezentuje homoseksualizm. Stąd reintegracja pierwotnej androgynii może dokonać się też poprzez akt homoseksualny.

Jeśli to wszystko byłoby prawdą, to raczej ta decyzja nie jest jakaś zaskakująca.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Herbert » N wrz 11, 2016 18:16

Tego nie wiedzialem. Choc juz dawniej razilo mnie jego przeslodzony pietyzm, "mistycyzm serca" itp.
Ale teraz widze, ze w internecie jest wiecej na ten temat (np. http://deceptionbytes.com/examining-count-nikolaus-ludwig-von-zinzendorf-1700-1760/ ).
SZOK!
Herbert
 
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Iwona » N wrz 11, 2016 19:14

Jonah,
litości ... Jestem tez zszokowana. Przeczytałam jeszcze w internecie artykuł: "Erotyczne wolnomularstwo hrabiego von Zinzendorfa". Takie rzeczy w luteranizmie, i to w staroluteraniźmie (1 pol.XVIIIw.) ......
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Jonah » N wrz 11, 2016 20:18

Związek Braci Morawskich z luteranizmem jest raczej dość luźny i formalny.
Co ciekawe, już w XVIII w. pojawiły się informacje o homoseksualizmie wśród nich. Ujawnił to H. J. Bothe, który był związany ze wspólnotą w Berlinie. Początkowo uznano te rewelacje za zniesławienia. Jednak, jak się okazuje, niesłusznie. Wskazuje na to analiza ich osobistej korespondencji oraz prywatnych zapisków.

Tu jest artykuł na ten temat. Niestety nie mam dostępu do całości.

https://www.jstor.org/stable/4617243?se ... b_contents
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez lupus » N wrz 11, 2016 20:52

Mam dostęp do JSTORa, jak chcecie mogę ściągnąć całość artykułu i gdzieś udostępnić. ;) Przyznam, że nie wiedziałem tego wszystkiego o Zinzendorfie. Wydaje mi się jednak, że niezależnie od oceny jego samego czy braci herrnhuckich, Losungen to rzecz pożyteczna. Mnie, podobnie jak jednemu z przedmówców, bardzo pomaga to w praktyce codziennej lektury Pisma Św.
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Jonah » Pn wrz 12, 2016 10:30

lupus napisał(a):Mam dostęp do JSTORa, jak chcecie mogę ściągnąć całość artykułu i gdzieś udostępnić. ;) Przyznam, że nie wiedziałem tego wszystkiego o Zinzendorfie. Wydaje mi się jednak, że niezależnie od oceny jego samego czy braci herrnhuckich, Losungen to rzecz pożyteczna. Mnie, podobnie jak jednemu z przedmówców, bardzo pomaga to w praktyce codziennej lektury Pisma Św.


Byłoby fajnie. Może po prostu na e-maila?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez lupus » Pn wrz 26, 2016 08:01

Mam! Jeśli podasz mi maila, wyślę artykuł. Mogę też wystawić na jakimś dropboksie czy czymś w tym stylu.
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Z Biblią na co dzień

Postprzez Maksymilian » Pn paź 10, 2016 12:49

Jak to możliwe, że hrabia Zinzendorf prowadził tak wyuzdane życie, a jednocześnie tworzył pisma przeciwko wyuzdaniu Augusta II Mocnego, władcy Rzeczypospolitej i Saksonii?
Maksymilian
 
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości