Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Strona ordynacjakobiet.pl

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Maksymilian » N maja 29, 2016 11:44

Pochodna, nazwa chrześcijanie została nadana nam przez pogan Dz.11,26. ;)

Co do sprawy z ks. Dariuszem Chwastkiem. Uważam, że nie powinniśmy mówić o osobistej wiadomości do Ciebie Iwono, powinnaś po prostu iść i porozmawiać z księdzem o tej sprawie.
Maksymilian
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N maja 29, 2016 14:48

Herbert napisał(a):
Iwona napisał(a):a teraz "świadków" konwersji, już przy ołtarzu, podczas tego aktu, nie zauważam).

"Świadkami konwersji powinny być co najmniej dwie osoby wyznania ewangelicko-augsburskiego, które po dokonanym obrzędzie wraz z wstępującym do Kościoła oraz księdzem podpisują odpowiedni protokół. Podczas konwersji osoba pragnąca wstąpić do Kościoła wyznaje wiarę w Jezusa Chrystusa, a także przysięga wierność aż do śmierci Chrystusowi oraz nauczaniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, składa obietnicę uczestniczenia w życiu Kościoła, poprzez udział w nabożeństwach i przystępowanie do Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej, a także dbanie o dobro wspólnoty."


Mylicie dwie rzeczy:
1. konwersję podczas nabożeństwa,
2. konwersję poza nabożeństwem.
Świadkowie są potrzebni tylko do tej drugiej.
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » N maja 29, 2016 15:03

Maksymilianie, przytoczyłam tamten fragment, bo nie chciałam być gołosłowna. List od pastora nie był "osobistą" wiadomościa, lecz poinformowaniem mnie, dlaczego mój tekst, mimo przychylnej opinii innych członków "kolegium redakcyjnego", nie ukaże się. Pastor napisał nawet w tym liscie, że to jego wyłączna decyzja. I ja musze się z tym pogodzić.... A z pastorem prowadziłam już dwie długie rozmowy - uprzejme, miłe i grzeczne - niestety, od kiedy okazało się, że mamy diametralnie odmienne poglądy na temat Ordynacji kobiet i dyrektywy gender mainstreaming przyjętego przez SFL, trudno mówic o jakimś głębszym porozumieniu. Jestem z moimi poglądami w zdecydowanej mniejszości w tej parafii .... i muszę z tym żyć.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N maja 29, 2016 15:31

Maksymilian napisał(a):Jak słusznie powiedział Janusz Korwin-Mikke, czerwony potwór tylko wydaje się straszny i czyni pozory groźnego, a wystarczy tupnąć nogą, a skończą się jego szaleństwa. Apeluję o gorliwe sprzeciwianie się wszelkim atakom szatańskim, może nas być nawet mało, ale mamy być najaktywniejszymi parafianami, kandydować do wszystkiego w miarę możliwości i umiejętności, głosić czystą naukę i do niej przekonywać na podstawie Biblii, a jak trzeba to i ksiąg wyznaniowych (stąd apel: czytać księgi wyznaniowe i inne dzieła ojców reformatorów), wskazywać na efekty takich nauk w Szwecji i w Niemczech. To jest wojna, nie możemy być bierni, nie możemy ustąpić na krok.


Proponuję schłodzić rozgrzane emocje.
Nie ma wojny, tylko jest spór. Bardzo głęboki i dotyczący poważnej kwestii, ale spór.
Tam gdzie jest wojna, tam nie ma miejsca na rozmowę i przede wszystkim na załatwianie spraw w sposób pokojowy.
A w Kościele ta kwestia podlega rozstrzygnięciu w sposób pokojowy.
Poza tym, proponuję nie obrażać zwolenników ordynacji kobiet poprzez sformułowania "ataki szatańskie", "czerwony potwór", bo jest to prosta droga do spalenia za sobą mostów.
Znając paru zwolenników ordynacji kobiet, nota bene bardzo przyzwoitych osób, nigdy bym sobie nie pozwolił na podobne ich obrażanie. To, że ktoś tkwi w błędzie, to nie powód, żeby słyszał że jest zwolennikiem "czerwonego potwora". To nie prowadzi do niczego, a na pewno zniechęci do kogoś, kto uważa, że "głosi czystą naukę i do niej przekonuje".
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N maja 29, 2016 15:42

Iwona napisał(a):Z góry przepraszam za gorycz mojej wypowiedzi. Owszem, rady obu panów sa bardzo cenne, zwłaszcza w teorii, ale jak to wykonać w praktyce? Zwłaszcza w Warszawie. Przytoczę kilka konkretów. W obu warszawskich parafiach proboszczami są zagorzali zwolennicy Ordynacji kobiet (żona proboszcza Gasia jest diakonką, z kolei w mojej parafii Wniebowstąpienia diakonką jest siostra proboszcza Chwastka, nb. była referentką na Konferencji w/s Ordynacji na ChAT w maju ub. roku).Naukowcy z CHATu to już nawet nie zwolennicy, lecz wręcz entuzjaści kobiet przy ołtarzach (wymienię tu chociażby takich teologów jak: prof. Milerski, prof. Kalinowska, prof.,Slawik, dr Sojka, dr Chwastek, mgr Tarnogórska itd.itd.) W mojej parafii cała Rada Parafialna (ja jestem w Komitecie) to zwolennicy Ordynacji Kobiet. Jako ciekawostkę podam, że dopiero niedawno dowiedziałam się od samego prezesa Rady, że wszyscy oni byli przepytywani- przed zaprzysiężeniem - o swoje nastawienie do Ordynacji Kobiet......Bez komentarza.
I panowie chcecie, żeby w tej sytuacji wybrać na synodałów przeciwników Ordynacji.....?
(...)


Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zaktywizowanie parafian, czyli żeby zaczęli interesować się tym co się dzieje w parafii, diecezji, Kościele. Nie wiem jak we Wniebowstąpieniu, ale u mnie w parafii na wybory czy na zgromadzenia parafialne przychadza jakaś 1/4 albo i 1/5 mających prawo głosu. Na wyborze proboszcza był rekord, bo jakaś 1/3. A co z resztą? Jak to rozumieć, że kogoś płacącego składki nie interesuje to co się dzieje w parafii? Bo jak ktoś nie płaci, to okej, ale ci co płacą...?
A zwolennicy ordynacji kobiet są lepiej zorganizowani, oni chodzą na wybory, i to cała tajemnica.
Z drugiej strony, trzeba umieć zbudować proporcje. Podstawą powinna być aktywność w Kościele, chęć takiej aktywności, a nie skupianie się na jednym i tylko jednym temacie. Bo póki co ordynacja kobiet jest zagadnieniem tak naprawdę niezauważalnym w codziennej działalności Kościoła. Jeśli ktoś myśli, że wypromuje się na tym że jest przeciw ordynacji, a sam nic nie robi, to mocno się myli. Bardzo mocno.
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » N maja 29, 2016 17:17

Anolis,
to jest jednak WOJNA . Wojna o kształt cywilizacji.
Gender mainstreaming jako przyjęta dyrektywa Rady Europy i podchwycona przez liberalnych duchownych z ŚFL stanowi zaprzeczenie cywilizacji chrześcijańskiej. Przeciez wiemy, że Ordynacja kobiet to tylko uwertura do dalszych zmian.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N maja 29, 2016 17:50

Iwona napisał(a):Anolis,
to jest jednak WOJNA . Wojna o kształt cywilizacji.
Gender mainstreaming jako przyjęta dyrektywa Rady Europy i podchwycona przez liberalnych duchownych z ŚFL stanowi zaprzeczenie cywilizacji chrześcijańskiej. Przeciez wiemy, że Ordynacja kobiet to tylko uwertura do dalszych zmian.

Jeśli wewnętrzną sprawę Kościoła luterańskiego w Polsce uważasz za jeden z frontów "wojny o kształt cywilizacji", to... to spytam tak:
co w takim razie proponujesz?...
Ja osobiście nie zamierzam nadużywać Kościoła do "wojny o kształt cywilizacji".
Ponoć "królestwo Moje jest nie z tego świata", ale... no i pojęcie wojny uważam w tym kontekście za gigantyczne nadużycie.
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » N maja 29, 2016 18:30

Anolis napisał:
"Jeśli wewnętrzną sprawę Kościoła luterańskiego w Polsce uważasz za jeden z frontów "wojny o kształt cywilizacji", to.. ...."

Nie tak Anolis. Błędnie rozumujesz. To wojna "o kształt cywilizacji" obrała za jeden ze swoich przyczółków Kościół. Z mniejszym lub większym powodzeniem. W protestantyzmie - z większym.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N maja 29, 2016 20:59

Ponieważ odpowiedziałaś na połowę postu, to odpowiedz mi, jeśli zechcesz, na postawione przeze mnie pytanie, co proponujesz uważając tę sytuację za wojnę.
Bo w istocie tego dotyczył mój post.
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » Pn maja 30, 2016 09:51

Anolis,
ja robię to, co tu na tym portalu, może nawet zbyt drobiazgowo, opisałam. Piszę do biskupów, do teologów, po prostu niepokoję ich sumienia (z zawodu jestem tłumaczką i publicystką). A Ty rób to, co Ty potrafisz ....
[kiedy okazało się, ze Ordynacja jednak nie przeszła - czego się nie spodziewałam - pomyślałam nieskromnie, że może jest w tym chociaż 1 promil mojego wysiłku i czasu...]
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości