Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 28, 2016 18:49

Powiedz to w Legnicy mojemu księdzu :lol:
Ja osobiście nigdy się do takiego nazewnictwa nie przyzwyczaję - nie tylko ja zresztą, dla mnie i dla wielu jest to Nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Grzegorz » Cz kwi 28, 2016 19:04

Ja też w zasadzie nigdy nie używam określenia 'msza', niemniej miejmy w pamięci słowa Wyznania Augsburskiego :)

Fałszywie się oskarża nasze Kościoły, jakoby one mszę zniosły, zachowano ja bowiem i odprawia się ja u nas z najwyższa czcią. (z artykułu XXIV)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 28, 2016 21:24

No tak, ale wg mnie to w Polsce i po polsku nazywa się Nabożeństwem ze Spowiedzią i Komunią Świętą.
Msza to ofiarowanie, ponowienie ofiary Jezusa, a my nie robimy tego , bo Jezus złożył najdoskonalszą ofiarę, której nie można powtórzyć, czy poprawić, bo to by oznaczało, że jednak ta ofiara nie była wystarczająca.
Wobec takiego rozumienia Mszy, uważam, że nie powinniśmy w ten sposób określać naszych Nabożeństw, bo to wprowadza nieporozumienia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Herbert » Cz kwi 28, 2016 22:22

="Elżbieta"
Msza to ofiarowanie, ponowienie ofiary Jezusa, a my nie robimy tego , bo Jezus złożył najdoskonalszą ofiarę, której nie można powtórzyć, czy poprawić, bo to by oznaczało, że jednak ta ofiara nie była wystarczająca.

Oczywiscie nie jest to zadne "ponawianie" tej jedynej ofiary Golgoty, bo ona jest wystarczajaca, ale jednak jej UOBECNIENIE - a nie tylko kalwinistyczna "pamiatka".
Z naszej strony jedyna "Ofiarą Bogu miłą jest duch skruszony" (Ps 51) - czyli Eucharystia to DZIEKCZYNIENIE skruszonego grzesznika za usprawiedliwienie "przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Tobie, Boże, Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego, wszelka cześć i chwała, przez wszystkie wieki wieków. Amen."
Herbert
 
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 29, 2016 18:44

A kto mówił o kalwinistycznej pamiątce ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Herbert » Pt kwi 29, 2016 21:47

Elżbieta napisał(a):A kto mówił o kalwinistycznej pamiątce ?

Rozni znajomi z roznych kosciolow "wolnych".
Herbert
 
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » So kwi 30, 2016 06:34

Ale my nie jesteśmy z wolnych Kościołów tylko z Luterańskiego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Herbert » So kwi 30, 2016 08:21

Elżbieta napisał(a):Ale my nie jesteśmy z wolnych Kościołów tylko z Luterańskiego

Niestety i u nas roznie bywa ze swiadomoscia realnej obecnosci Ciala i Krwi Chrystusa, a wtedy Komunia Swieta jest traktowana raczej "pamiatkowo".
"Błędnym założeniem jest, że czyn zbawczy się zakończył, to był tak ważny moment, że trwa podczas każdego obrzędu misterium pańskiego."
"Przez Jezusa Chrystusa, Tobie Boże, Ojcze Wszechmogący, w jedności Ducha Świętego niechaj będzie wszelka cześć i chwała teraz, i zawsze, i po wszystkie wieki wieków."
Herbert
 
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez pietrobus » So kwi 30, 2016 10:29

Wg. cioci wikipedi to: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nabo%C5%BCe%C5%84stwo

Msza https://pl.wikipedia.org/wiki/Msza Czyli jakaś różnica jest.
Avatar użytkownika
pietrobus
 
Posty: 37
Dołączył(a): So gru 28, 2013 22:01
Lokalizacja: Wrocław
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Herbert » So kwi 30, 2016 10:39

"Także dzisiaj luteranie w Szwecji nazywają nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza mszą lub wielką mszą (Högmässa). Terminu msza używano na określenie nabożeństwa, a przede wszystkim liturgii eucharystycznej, także w porządku kościelnym Księstwa Cieszyńskiego."
Zob. Jan Gross: Podobieństwa i różnice pomiędzy Nabożeństwem Głównym Kościoła Luterańskiego a Mszą Świętą Kościoła Katolickiego:
http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=555
Herbert
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron