Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Strona ordynacjakobiet.pl

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Witold » Pn kwi 04, 2016 20:02

awangardowy w sensie postępowy. to co powtarzają: ecclesia refo.... blabla bla.
Kościół miał się reformować za sprawą Pisma a oni chcą żeby się dostosował do ich mody i zboczeń.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Adamek » Wt kwi 05, 2016 11:34

Tak się składa,że jestem w radzie parafialnej i z niecierpliwością czekałem na ankietę która miała być rozsyłana,przez Biskupa Kościoła. Jakoś jej się nie doczekałem,czyżby bano się jej wyników? Wiem jaki jest stosunek wiernych, ludzie na ogół nie rozumieli czemu to miałoby służyć? Mieliśmy też do czynienia
ze swoistym podgrzewaniem żaby,raczono nas wizjami ile to dobra na kościół spłynie,nieważne czy od Boga.Tak się składa że jestem z cieszyńskiego, ale mam
wielu braci i sióstr także na mazurach którzy myślą podobnie,tylko boją się o tym mówić głośno,bo robi się z nich oszołomów,a robią to Ci którzy tak wszystkich podobno kochają.
Adamek
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz kwi 04, 2013 18:59
wyznanie: ewangielik
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 05, 2016 16:08

Tak się składa że ja również wchodzę w skład rady parafialnej :-) U nas nie było dyskusji na ten temat, ale za to ksiądz, wydaje mi się, że z wielką radością oznajmił nam że wniosek nie przeszedł. Jakoś nie zauważyłam by parafianie z wielkim zawodem przyjęli tą nowinę. W każdym razie ja odniosłam takie wrażenie :-)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Andrzej » Pt kwi 08, 2016 15:38

Przepraszam, że pytam, ale na czym wg Was polega brak ordynacji kobiet w KEA? Przecież w KEA kobiety bywają ordynowane na urząd duchownego, zwiastują Słowo Boże, prowadzą Wieczerzę Pańską i chrzest, kierują parafią. Nie mogą jako duchowne mieć tytułu proboszcza (mogą być administratorkami) i nie mogą być wybrane do funkcji biskupa (a czy np. jak się będą nazywać administratorkami diecezji czy "pełniącymi obowiązki" to mogą?). Czy kwestia tytułów jest tak ważna?
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 08, 2016 17:11

Kobiety w naszym Kościele są ordynowane na diakonów a nie na księży. Diakon nie ma prawa samodzielnie prowadzić Nabożeństwa ze Spowiedzią i Komunią Św chyba że za specjalnym pozwoleniem. Chrzcić ma prawo każdy ochrzczony i konfirmowany człowiek, byle chrzcił imię Ojca, Syna i Ducha Św. Oczywiście w wyjątkowych wypadkach.

Odnoszę wrażenie że pragniesz na tej stronie propagować słuszność ordynacji kobiet. Jeżeli tak jest, to ostrzegam, że tego u nas robić nie wolno. Poczytaj regulamin
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Andrzej » N kwi 10, 2016 13:13

Elżbieta napisał(a):
Odnoszę wrażenie że pragniesz na tej stronie propagować słuszność ordynacji kobiet. Jeżeli tak jest, to ostrzegam, że tego u nas robić nie wolno. Poczytaj regulamin


Szanuję wrażenia, i przepraszam, jeżeli naruszyłem swoim pytaniem uczucia użytkowniczek i użytkowników forum. Propagowanie ani słuszności, ani niesłuszności ordynacji kobiet, ani propagowanie czegokolwiek innego nie jest moim zamiarem. Ja naprawdę nie rozumiem, zwłaszcza w świetle tradycyjnej luterańskiej teologii urzędu kościelnego, ordynowania kobiet na duchownych przez KEA, a równocześnie twierdzenia, że ordynacji nie ma, bo ordynowane kobiety pełnią posługę "diakona" a nie "księdza".

Ale jak nie chcecie to oczywiście nie będę się pytał.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez anolis » N kwi 10, 2016 20:46

Ordynacja kobiet w Kościele luterańskim istnieje, ale nie w pełni.
Urząd duchownego to są trzy rodzaje posługi: diakon - ksiądz (prezbiter) - biskup.
Kobiety mogą być ordynowane tylko na diakona (mężczyźni też mogą być diakonami).
Ordynacji prezbiterskiej kobiet nie ma. Czyli żadnej kobiecie nie przysługuje tytuł księdza.
O różnicach w zakresie uprawnień między diakonem a prezbiterem była mowa wyżej.
anolis
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez blaisee » Pn kwi 11, 2016 09:45

Kobiety pełniące funkcje diakona można znalezc juz w Nowym Testamencie. Wiec argument ze ordynacja kobiet juz jest bo sa diakonki jest slaby. W Biblii tez byly kobiety pelniace funkcje diakona i nikt nie mowil ze skoro sa diakonami to powinny byc tez prezbiterami :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Aleksander » Pn kwi 11, 2016 10:04

blaisee napisał(a):Kobiety pełniące funkcje diakona można znalezc juz w Nowym Testamencie. Wiec argument ze ordynacja kobiet juz jest bo sa diakonki jest slaby. W Biblii tez byly kobiety pelniace funkcje diakona i nikt nie mowil ze skoro sa diakonami to powinny byc tez prezbiterami :wink:

Dobra uwaga.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Herbert » Wt kwi 12, 2016 11:54

Zawsze podejrzewalem, ze ordynacji kobiet jestem wylomem, ktory otwiera tylko droge do NASTEPNEGO KROKU:
Obradujący w Trondheim synod norweskiego Kościoła luterańskiego zaaprobował w poniedziałek możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych w tej wspólnocie religijnej.
Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 88 przedstawicieli Kościoła oraz delegatów świeckich, a 33 było przeciwnych tej propozycji.
- Nareszcie będziemy mogli świętować miłość bez względu na to, kogo kochamy - powiedział po głosowaniu lider działającej w norweskim Kościele luterańskim organizacji Otwarty Kościół Ludowy, Gard Sandaker-Nilsen.
Debata nad umożliwieniem gejom i lesbijkom zawierania małżeństw trwała w norweskim Kościele luterańskim 20 lat. Podczas poprzedniego synodu w 2014 roku możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych nie zdobyła wymaganej większości, ale scaliła zwolenników zmian. Po porażce zwolenników jednopłciowych ślubów, w 2015 roku powstała, jako wewnętrzna opozycja, liberalna organizacja Otwarty Kościół Ludowy, do której przystąpiły 42 ze 116 diecezji. Dalszy sprzeciw konserwatystów groził rozłamem w Kościele.
Pierwszy ślub osób tej samej płci w norweskim Kościele luterańskim planowany jest najwcześniej na początek 2017 roku. Do tego czasu mają zostać opracowane teologiczne zmiany w liturgii małżeństwa.

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... wa-h-.html
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron