Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

wiara w sercu

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

wiara w sercu

Postprzez Grzegorz » Pn lis 30, 2015 09:07

Czytam teraz Formułę Zgody i dotarłem do fragmentu, którego nie potrafię zrozumieć. W Solida Declaratio III, 51 jest napisane coś takiego:

VII. Odrzucamy, że przywłaszczenie obietnicy łaski dochodzi do skutku przez wiarę w sercu, przez ustne wyznanie i przez inne cnoty.

Powiedziałbym, że to właśnie przez wiarę w sercu przyjmujemy obietnicę łaski. Czy może wiara w sercu ma w tym miejscu oznaczać coś innego niż wiara?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Aleksander » Pn lis 30, 2015 15:21

Myślę, że w tym dokumencie próbowano zrównoważyć coraz bardziej narastające tendencje w kościołach protestanckich tendencji subiektywnej teologii, czyli czynnika osobistego doświadczenia wiary. Raczej porządek powinien być najpierw obiektywne zbawienie ( Chrystus Pan umarł na krzyżu i odkupił nas, które staje się naszym udziałem za pomocą obiektywnego dzieła Ducha i udzielanych sakramentów) i czynnika subiektywnego( przyjęcie tych darów z wiarą osobistą).

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Aleksander » Pn lis 30, 2015 15:23

Dlatego, tak, można rozróżnić na wiarę w sercu od wiary przekazanej przez Apostołów.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Grzegorz » Wt gru 01, 2015 11:03

Nie wiem co o tym sądzić.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Elżbieta » Śr gru 02, 2015 19:46

Z grubsza można powiedzieć tak:
Do wiary sami nie dochodzimy, jest nam dana przez Boga i właśnie przez tą darowaną nam wiarę przyjmujemy Boga . Nie ma w tym żadnego naszego działania czy zasługi, to wszystko jest nam darowane darmo.

Może to jest trochę masło maślane, ale tak to mniej więcej wychodzi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Witold » Śr gru 02, 2015 20:56

szczególnie "darowane darmo". :-)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wiara w sercu

Postprzez wuka » Cz gru 03, 2015 18:07

Czyli ma to coś wspólnego z wybraniem do zbawienia,jako suwerenną decyzją Boga?
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Elżbieta » Cz gru 03, 2015 19:28

Nie jestem trego pewna. Mi się wydaje, że Bóg daje szansę wszystkim ludziom.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Aleksander » Cz gru 03, 2015 22:39

pochodna napisał(a):Czytam teraz Formułę Zgody i dotarłem do fragmentu, którego nie potrafię zrozumieć. W Solida Declaratio III, 51 jest napisane coś takiego:

VII. Odrzucamy, że przywłaszczenie obietnicy łaski dochodzi do skutku przez wiarę w sercu, przez ustne wyznanie i przez inne cnoty.

Powiedziałbym, że to właśnie przez wiarę w sercu przyjmujemy obietnicę łaski. Czy może wiara w sercu ma w tym miejscu oznaczać coś innego niż wiara?

Pochodna, czy można prosić o cały tekst. Nie mogę znleźć całego tekstu aby lepiej zrozumieć kontekst i wyjaśnienie przez samych autorów.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: wiara w sercu

Postprzez Grzegorz » Cz gru 03, 2015 22:46

Niestety Solida Declaratio chyba nie ma w internecie w języku polskim, przytoczyłem z książkowego wydania Ksiąg Wyznaniowych. To jest z fragmentu, który stanowi podsumowanie pewnych rozważań i wymieniane są doktryny uznane za fałszywe. Te rozważania są dość długie i ręcznego ich przepisania dzisiaj się nie podejmę.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron