Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia E-A w Katowicach

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Parafia E-A w Katowicach

Postprzez DiAnn » Cz kwi 17, 2014 19:20

czy ktoś z forumowiczów należy do tej parafii? nie pojawiła się jak na razie w tytule żadnego wątku a raczej maleńka nie jest
DiAnn
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn mar 10, 2014 09:30
wyznanie: KEA
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz kwi 17, 2014 21:06

Maleńka nie jest:) Ja jestem z Tychów co prawda, ale witam koleżankę:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez DiAnn » Śr kwi 23, 2014 09:58

cześć Agnieszka :) wiem, że mamy po sąsiedzku prawie :)
DiAnn
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn mar 10, 2014 09:30
wyznanie: KEA
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Bryczek » Śr paź 21, 2015 15:04

Moja parafia! Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na niedzielnej mszy!
Bryczek
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr paź 21, 2015 14:32
wyznanie: katolik
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Herbert » Śr paź 21, 2015 18:41

Bryczek napisał(a):do zobaczenia na niedzielnej mszy!

a u was sa msze?
Herbert
 
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Herbert » Cz paź 22, 2015 21:42

Herbert napisał(a):
Bryczek napisał(a):do zobaczenia na niedzielnej mszy!

a u was sa msze?


Msza luterańska?
zob.http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/liturgia-i-modlitwa/135-liturgia-wysokoscielna

"Dla przeciętnego ewangelika lituriga luterańska kojarzy się dzisiaj raczej ze skromną oprawą nabożeństwa i czarną togą duchownego. Nie używa się już także określenia "msza" tylko "nabożeństwo. Co niektórzy powtarzają, że w "Kościele ewangelickim nie ma mszy". NIc bardziej mylnego. Księgi Symboliczne wyrażnie podkreślają, że msza wcale nie zostaje zniesiona, a odprawiana jest z należytą powagą i szacunkiem. Wiele kościołów luterańskich zapomina o swojej tożsamości i historii, upodabniając się bardziej do nurtu kalwińskiego niż luterańskiego. Ornat, kadzidło, ministrantura kojarzy się dzisiaj wyłącznie z Kościołem Rzymsko-Katolickim i w przekonaniu wielu ewangelików takie elementy nie są luterańskie. To również błąd. Luteranizm nie odrzucił liturgii a jedynie ją zreformował. Obecnie prawdziwą "pełną" liturgię luterańską możemy spotkać przede wszystkim w tzw. kościołach staroluterańskich, do których nie przesiąknęły wpływy kalwińskie."
Herbert
 
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Elżbieta » Cz paź 22, 2015 21:54

A widziałeś w Polsce obecnie jakąś parafię staroluterańskią ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Herbert » Cz paź 22, 2015 21:59

Nie. Ale bardzo bym chcial!
Podobno we Wroclawiu byla Msza "Bachowska": https://www.youtube.com/watch?v=2Q6aktI0qAQ
Herbert
 
  

Re: Parafia E-A w Katowicach

Postprzez Tomasz » Cz paź 22, 2015 22:21

Podobno we Wroclawiu byla Msza "Bachowska"


Nie "podobno" tylko, była. I nie raz, ale w Parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu odbywa się ona corocznie :). Zawsze piszemy o tym wydarzeniu na naszym portalu. Wcześniej Herbert podlinkował mój artykuł z 2012 r. na ten temat.

Wracając do terminologii - wiem, że obecnie w naszym Kościele raczej nie używa się określenia "msza" tylko "nabożeństwo", ale jak sam napisałem w zacytowanym fragmencie artykułu, Reformacja nie zniosła mszy. Nabożeństwo w kościele ewangelickim z Komunią Św. jest jak najbardziej "mszą" i nie ma w tym nic "nieewangelickiego".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości