Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Elżbieta » N paź 12, 2014 12:28

Jordanie, zanim zaczniesz nas oświecać, najpierw uświadom sobie , że Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy Świętej i wobec tego należy Go pisać z dużej litery.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 15:57

Elżbieta napisał(a):Jordanie, zanim zaczniesz nas oświecać, najpierw uświadom sobie , że Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy Świętej i wobec tego należy Go pisać z dużej litery.

Jeżeli uważasz ducha świętego za Boga, to Twoja sprawa. Ja uważam, że duch Boży - jak sama nazwa wskazuje - należy do Boga. Z tego, co wyczytałem w Biblii wynika, że Pan Jezus nie uważał ducha świętego za Boga, a ni żaden z apostołów. Jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie.
Jordan
 
  

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Tomasz » Pn paź 13, 2014 23:22

Ja uważam, że duch Boży - jak sama nazwa wskazuje - należy do Boga. Z tego, co wyczytałem w Biblii wynika, że Pan Jezus nie uważał ducha świętego za Boga, a ni żaden z apostołów. Jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie.


To źle wyczytałeś. Herezje o których mówisz pojawiały się w chrześcijaństwie od dawien dawna. Pismo Św. jasno stanowi, że Ojciec, Syn i Duch Św. nie są sposobami bycia, bądź siłami jednej osoby, lecz trzema odrębnymi osobami. Temat ten był już poruszany na tym forum i odsyłaliśmy zainteresowanych do różnych opracowań i wyjaśnień w tej kwestii, zatem dyskusja jest bezprzedmiotowa. Jeżeli nie uznajesz Ducha Św. jako osoby, to powinieneś zmienić to co napisałeś w rubryce "wyznanie".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Jordan » Wt paź 14, 2014 08:21

Tomasz napisał(a): Pismo Św. jasno stanowi, że Ojciec, Syn i Duch Św. nie są sposobami bycia, bądź siłami jednej osoby, lecz trzema odrębnymi osobami.

Skoro tak, to na jakiej podstawie wierzysz w Trójcę? Przecież Biblia mówi, że jest tylko jeden prawdziwy Bóg, i że jest w jednej osobie?

"A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś" (Jana 17:3).

"Niech wiedzą, że Ty jedynie, który masz imię Jahwe, Jesteś Najwyższym ponad całym światem" (Ps. 83:19).
Jordan
 
  

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Witold » Wt paź 14, 2014 22:00

A słyszałeś o czymś takim:

Ja i Ojciec jedno jesteśmy


Jeżeli brałbyś te słowa dosłownie, musiałbyś uznać sensowność poglądu o Trójcy. Ale pewnie odwołasz się do gramatyki starożytnych języków o których nie masz większego pojęcia i okaże się że to "jedno" znaczyło "dwoje" :D
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu

Postprzez Jordan » Cz paź 16, 2014 08:32

Witold napisał(a):A słyszałeś o czymś takim:

Ja i Ojciec jedno jesteśmy


Jeżeli brałbyś te słowa dosłownie, musiałbyś uznać sensowność poglądu o Trójcy.

W żadnym wypadku! Tak naprawdę, to ten werset zaprzecza istnieniu Trójcy. Pan Jezus powiedział: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy". Gdyby przyjąć dosłownie ten fragment, to fakt, że Jezus nie wspomina o duchu Bożym jednoznacznie wyklucza Trójcę. Chociaż biorąc pod uwagę inny fragment Biblii, nie możemy przyjąć tego stwierdzenia Jezusa dosłownie:

"I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my" (Jana 17:11).
Jordan
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron