Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debaty na temat istnienia Boga

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Elżbieta » N cze 29, 2014 05:46

Pochodna, Cook ma rację, to co napisałaś, niczego tak naprawdę nie zmienia, bo jeżeli będziemy w ten sposób podchodzić, to powiedz mi skąd ta osobliwość się wzięła, i co spowodowało, że uległa zmianie. Przecież nie powiesz, że cokolwiek dzieje się bez przyczyny. Mówisz, o czasie 0, skąd się w ogóle wziął czas, mówisz, że żaden szanujący się naukowiec nie powie, że wcześniej nic nie było. A skąd się wzięło to co ponoć było wcześniej i dlaczego się zmieniło? Co jest , czy było motorem działania tego co nam trudno ogarnąć umysłem? Skąd się wziął sam początek początków. To, że nie wiesz, ani nikt nie wie, nie jest żadnym wytłumaczeniem, a z pewnością nie jest tłumaczeniem, że Boga nie ma.
W średniowieczu, wierzono, że robaki się lęgną z błota, że mogło coś powstać z niczego, ale to było Średniowiecze. Dzisiaj nikt nie może powiedzieć, że coś powstało, czy urodziło się z niczego, bo będzie po prostu śmieszny
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Grzegorz » N cze 29, 2014 15:34

cook napisał(a):A co to tak naprawdę zmienia?


To, że nie walczymy z chochołem.

Elżbieta napisał(a):Pochodna, Cook ma rację, to co napisałaś, niczego tak naprawdę nie zmienia, bo jeżeli będziemy w ten sposób podchodzić, to powiedz mi skąd ta osobliwość się wzięła, i co spowodowało, że uległa zmianie. Przecież nie powiesz, że cokolwiek dzieje się bez przyczyny. Mówisz, o czasie 0, skąd się w ogóle wziął czas, mówisz, że żaden szanujący się naukowiec nie powie, że wcześniej nic nie było. A skąd się wzięło to co ponoć było wcześniej i dlaczego się zmieniło? Co jest , czy było motorem działania tego co nam trudno ogarnąć umysłem? Skąd się wziął sam początek początków.


Jakościowo trudno jest to opisać. Przede wszystkim trzeba się wyzbyć wyobrażenia osobliwości jako ciężarnej kropki zawieszonej w ciemności. Nie ma ciemności, nie ma żadnego wokół osobliwości i nie ma wcześniej. Nie chcę sprawiać wrażenia, że się wymądrzam, bo nie mam na ten temat specjalistycznej wiedzy, a jedynie sporo czytałem.

Na ile jestem w stanie to zrozumieć, to pytanie o powody Wielkiego Wybuchu jest zasadniczo różne od pytania dlaczego coś się zdarzyło. Tu już zahaczamy o kwestię dlaczego prawa fizyki są takie, a nie inne? Dlaczego np. siła grawitacji maleje z kwadratem odległości, a nie z trzecią potęgą? Tutaj powoli kończy się fizyka, a zaczyna filozofia.

Elżbieta napisał(a):To, że nie wiesz, ani nikt nie wie, nie jest żadnym wytłumaczeniem, a z pewnością nie jest tłumaczeniem, że Boga nie ma.


Oczywiście, nie jest dobry argument, że nie ma Stwórcy, bo
1. Ewolucja kosmosu od stanu osobliwości pozostaje hipotezą.
2. Patrz wytłuszczone pytanie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez cook » N cze 29, 2014 21:00

Ten "chochoł" czy też "ciężarna kropka" przypomina mi argumentację zwolenników aborcji mówiących, że nienarodzone dziecko nie jest człowiekiem tylko zarodkiem/zygotą/czym tam jeszcze. Wystarczy zmienić trochę znaczenie pojęć i już wydaje się, że można ludziom wcisnąć wszystko.
cook
 
Posty: 24
Dołączył(a): N sty 19, 2014 16:36
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Grzegorz » N cze 29, 2014 22:48

Ciekawe skojarzenie, nie powiem : P
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości