Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Słowacja

Słowacja

Postprzez Witold » Cz maja 08, 2014 23:50

Weekend majowy spędziłem na Słowacji. Luteranie stanowią tam około 5% społeczeństwa. Jest ich ponad 300 tysięcy a kraj, wiadomo, znacznie mniejszy niż nasz. Podczas jednego z długich spacerów odwiedziłem miejscowość Partizanska Lupca. Jest tam piękny kościół ewangelicki (wyremontowany dwa lata temu, część zdjęć w internecie nadal jest sprzed remontu).
Żałowałem że nie mogę zobaczyć go od środka. Idąc dalej zobaczyłem kamienicę na której była wstęga z różą Lutra, budynek parafialny. Pod budynkiem grupka ludzi remontujących wjazd do budynku. Zagadnąłem ich o nabożeństwa, okazało się że jednym z nich był tamtejszy proboszcz który oprowadził mnie po kościele i budynku parafialnym. Wspaniała rzecz, przychodzisz, witają cię jak swojego i robią "wycieczkę" po budynkach należących do parafii przedstawiając jej historię. Fajna rzecz :wink:

A tak przy okazji, wiece czy EKAV prezentuje poglądy konserwatywne, liberalne czy tkwi pośrodku?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Słowacja

Postprzez Jonah » Pt maja 09, 2014 13:28

Pastorki mają, ale chyba nie lesbijki, bo mężate :lol:
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Słowacja

Postprzez Majkel » Pt maja 09, 2014 14:43

Kościół Słowacji można powiedzieć konserwatywny, o pietystycznym nurcie pobożnościowym, przekładając na nasze polskie realia dzięgielowskim :D
Duchowni często pod krawatem, choć koloratek coraz częściej używają, ale togę i komże noszą, choć ta komża bardziej pidżamę przypomina z lekka :) Z tego co mi wiadomo Kościół Słowacji posiada sukcesję apostolską :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Słowacja

Postprzez Jonah » Pt maja 09, 2014 18:06

Tutaj informacja ks. Jana Grossa o Kościołach ewangelickich w Czechach, w tym ECAV w CR. Ciekawe dlaczego ze zdjęcia duchownych opublikowanego na blogu została "wycięta" pastorka (trzecia od prawej) :wink:

http://wsluzbieslowa.blox.pl/2012/08/LU ... ciola.html

Oryginał:

http://www.ecav.cz/obrazek/img81-33-spolecne-foto
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Słowacja

Postprzez Elżbieta » Pt maja 09, 2014 19:31

E tam wycięta, przy powiększaniu nie zmieściła się po prostu :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Słowacja

Postprzez Kubala95 » So maja 10, 2014 16:07

Mi się wydaje, że to w ogóle nie jest to samo zdjęcie. Raczej była wykonywana seria, a na każdej stronie jest inna fotka. Przyjrzyjcie się proszę księdzu z zieloną ozdobą na szyi. Na każdym ze zdjęć ma zupełnie inaczej odwróconą głowę. ;)
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron