Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Modlitwa o pokój

Modlitwa o pokój

Postprzez Witold » N mar 02, 2014 22:19

Mam pytanie w związku ze sprawą która już od dłuższego czasu mnie interesuje. Dzisiaj na nabożeństwie ksiądz po raz kolejny proponował modlitwę o pokój na świecie (tym razem w związku z Ukrainą). Czy uważacie że jest to sensowne żeby prosić o taką rzecz skoro wojny są zapowiedziane w Biblii a więc prośba o pokój jest prośbą by Bóg zmienił swoje zamierzenia? Czy to nie jest bluźnierstwo?


Mat 24:6-9
Potem usłyszycie o wojnach i wieści wojenne. Baczcie, abyście się nie trwożyli, bo musi się to stać, ale to jeszcze nie koniec. (7) Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będzie głód, i mór, a miejscami trzęsienia ziemi. (8) Ale to wszystko dopiero początek boleści. (9) Wtedy wydawać was będą na udrękę i zabijać was będą, i wszystkie narody pałać będą nienawiścią do was dla imienia mego.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Jonah » N mar 02, 2014 23:16

Taka modlitwa ma sens z tej prostej przyczyny, że nasz Bóg nie jest pogańskim, bezosobowym, nieodwracalnym fatum, ale jest Osobą. Jako Osoba może cofnąć swoje postanowienie. Powyższy tekst mówi pondato nie o tym, co Bóg dla świata w czasach ostatecznych postanowił, ale o tym, że w owych czasach pomnoży się ludzka nieprawość. Wojny nie są z postanowienia Bożego, ale są rezultatem ludzkiej nieprawości. "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, oni bowiem zostaną nazwani synami Bożymi". Bóg miłości pragnie byśmy żyli w pokoju. I o to winniśmy się modlić.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Witold » Pn mar 03, 2014 18:28

Masz rację, użyłem złego słowa. Jasne że Bóg nie chce żeby ludzie byli źli, to nie był Jego zamiar ale modląc się o pokój, modlimy się o oddalenie dnia ponownego przyjścia Chrystusa, prawda?

Często mam też wrażenie że chrześcijanie nie modlą się o przyjście Pana i ostateczne rozprawienie się ze złem ale bardziej o to żeby było jak jest, żeby ten świat trwał jak najdłużej..
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez anolis » Pn mar 03, 2014 18:52

Nie.
Chodzi o wojny od których zacznie się prześladowanie chrześcijan. A tego nie widać, bo na razie zapowiada się na wojnę nie tylko między chrześcijanami, ale nawet między prawosławnymi.
anolis
 
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Elżbieta » Pn mar 03, 2014 18:58

O o, nie wiedziałam, że prawosławni nie są chrześcijanami :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Jacek » Pn mar 03, 2014 20:04

No wlasnie. :shock:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Jonah » Wt mar 04, 2014 09:36

Witold napisał(a):Masz rację, użyłem złego słowa. Jasne że Bóg nie chce żeby ludzie byli źli, to nie był Jego zamiar ale modląc się o pokój, modlimy się o oddalenie dnia ponownego przyjścia Chrystusa, prawda?

Często mam też wrażenie że chrześcijanie nie modlą się o przyjście Pana i ostateczne rozprawienie się ze złem ale bardziej o to żeby było jak jest, żeby ten świat trwał jak najdłużej..


Może tak być. Choć modlimy się przecież "Przyjdź, Panie Jezu", to zapewne wielu przeraziłaby myśl, że stać się to może np. jutro :D Ludzie zwykle robią sobie różne plany na przyszłość, nie myśląc o tym, że i tak całe ich życie jest w rękach Boga. Poza tym z Paruzją pewnie bywa jak z nawróceniem. Już Augustyn pisał o tym, jak mówił, że się owszem nawróci, ale jeszcze nie dziś. Pewnie wielu dobrze urządzonych w świecie ustami wypowiada słowa: "Przyjdź, Panie Jezu", ale gdzieś tam w głębi dodaje: "ale jeszcze nie teraz" :D .
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez anolis » Pt mar 07, 2014 21:47

Elżbieta napisał(a):O o, nie wiedziałam, że prawosławni nie są chrześcijanami :P

Jeśli Pani niewiedza wynika z przeczytania mojego postu, to proszę przeczytać go ponownie.
anolis
 
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez Elżbieta » Pt mar 07, 2014 22:10

Czytam, czytam i nadal to samo mi wychodzi :), tz, że wg Ciebie prawosławni nie są chrześcijanami
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Modlitwa o pokój

Postprzez anolis » So mar 08, 2014 13:55

Zdumiewające.
Wklejam zatem swoje zdanie:
zapowiada się na wojnę nie tylko między chrześcijanami, ale nawet między prawosławnymi.
Pisząc łopatologicznie, należałoby napisać tak:
Dochodzi do wojny nie tylko między chrześcijanami, ale nawet między chrześcijanami prawosławnymi.
Czy teraz Pani rozumie? Bo prościej napisać się nie da.
anolis
 
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości