Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez anolis » N lut 16, 2014 14:54

Jacek napisał(a):(...)Ale cały czas nie moge doczekać sie potepienia czynu powaznego grzechu jakim jest samobójstwo . Powiem jasniej i zadam pytanie; Samobojstwo jest grzechem czy nie jest ? Na szwedzkich stronach konserwatywnych luteran nie mieli z tym problemu

Zwykle tylko czytam, ale trudno mi powstrzymać się od komentarza:
a jakie to ma znaczenie, że samobójstwo zostanie nazwane poważnym grzechem?
Jak to wpłynie na świadomość trupa?
Przecież nikt nie popełnia samobójstwa z nudów albo z "woli grzeszenia".
A jak ktoś chce popełnić samobójstwo, to fakt, czy to jest "poważny grzech" czy nie jest poważny, albo w ogóle nie jest, od niczego go nie powstrzyma.
Zastanów się co piszesz.
PS. O ile pomnę, w nauce luterańskiej grzech nie jest czynem, ale stanem człowieka. Kwalifikowanie grzechów jako ciężkie, lekkie, średnie albo i jeszcze jakieś pośrednie to domena katolików, którzy lubują się w takich "klasyfikacjach".
anolis
 
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » N lut 16, 2014 15:02

Anolis- Ja się zastanowiłem co piszę. Ale ty się zastanów nad swoją odpowiedzią w tym temacie. Ale tradycyjnie znów odwołanie do krytyki katolików, bo jakby inaczej obronic swoją tozsamośc ?- Nieprawda ?. Poczytaj wypowiedz Reformowanego Pastora Aleksandra w tym temacie. I się zastanów nad nastepną odpowiedzia. Cyt. Zwykle to czytam ale zmusiła mnie sytuacja do zabrania głosu. :m No bo jak sie niema nic do wniesienia w danym temacie, to pozostaje krytyka. Hmm- No cóż- widze ze nadal samobójstwo nie robi na nikim wrazenia prócz mnie i pastora Aleksandra. Dobre :mrgreen: - Bo przeciez trupowi jest to obojetne, ale nie rodzinie, znajomym i przyjaciołom. Nadal odczuwam brak potepienia czynu?. To dla niektorych ludzi staje się wręcz mormalne. Znudziło mi się zycie i dzisaj strzelę sobie w łeb- i Nikt nie powiedział ze robisz w brew Bogu ?. Alez tak to u niektorych tu piszacych normalka. Zamykam temat. Tylko prosze w przyszłosci niektore osoby, nie moralizujcie innych ludzi na tej stronie, skoro samobójstwo staje się normalka.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » N lut 16, 2014 16:46

Jacek' napisał(a):(...)Ale cały czas nie moge doczekać sie potepienia czynu powaznego grzechu jakim jest samobójstwo . Powiem jasniej i zadam pytanie; Samobojstwo jest grzechem czy nie jest ? Na szwedzkich stronach konserwatywnych luteran nie mieli z tym problemu


My też nie mamy problemu, przecież napisałem wcześniej:

Samobójstwo a tym bardziej zabójstwo (bo eutanazja nie jest niczym innym) jest złem i tutaj sprawa jest bezdyskusyjna.


Anolis' napisał(a):O ile pomnę, w nauce luterańskiej grzech nie jest czynem, ale stanem człowieka. Kwalifikowanie grzechów jako ciężkie, lekkie, średnie albo i jeszcze jakieś pośrednie to domena katolików, którzy lubują się w takich "klasyfikacjach"


Racja - luteranizm nie zna stopniowania grzechów, tak jak w rzymskim katolicyzmie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » N lut 16, 2014 18:40

Tu nie chodzi o stopniowanie grzechów, ale ich roznice i pewne znaczenie, a mianowicie; Kradziez artykułu w markecie- Mozna prosic Boga o wybaczenie i odpuszczenie. Samobójstwo- Niema już możliwosci załowania za czyn. Ot- autentyczna kompromitacja niejakiego Michała Pijeta załozyciela pseudo-konserwatywnej strony o szumnej nazwie uwaga : Konserwatywni Luteranie :lol: na FB. Otóz ten wielki "konserwatysta' oznajmił ze chory człowiek ma prawo poddac się eutanazji, na szczescie napisał ktoś ,cz wie co to Dekalog ? Na kazdym kroku ta strona sie kompromituje.
Ostatnio edytowano N lut 16, 2014 19:33 przez Jacek, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » N lut 16, 2014 19:07

Niema już możliwosci załowania za czyn.


i tego właśnie tak naprawdę nie wiemy ... Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy samobójca w ostatniej chwili nie żałował swojego czynu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Elżbieta » N lut 16, 2014 19:13

Ja też uważam, że samobójstwo jest grzechem i nigdzie nie twierdziłam inaczej, jednak stopniować nie będę - mimo wszystko :), bo mimo wszystko Jacku stopniujesz :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » N lut 16, 2014 19:18

W temacie - nawet liberalny EKD opowiada się przeciwko eutanazji (czyli de facto samobójstwu) :

Ewangelicki Kościół Niemiec (EKD) sprzeciwił się planom legalizacji samobójstwa przy udziale lekarza. - Odrzucamy legalizację lekarskiej pomocy przy dokonywaniu samobójstwa oraz ograniczanie obowiązku opieki lekarza – głosi dokument wydany przez Radę EKD. Kościół ewangelicki ostrzegł przed wysyłaniem złego sygnału do społeczeństwa, jakoby u końca życia samobójstwo było normalną opcją.

EKD wyraził również swoje poparcie dla inicjatyw, zmierzających do zakazania komercyjnej eutanazji. Stanowisko EKD jest bezpośrednią konsekwencją debaty, jaka przetacza się przez niemieckie środowiska lekarskie i prawnicze. Kościół musi jasno i bez dwuznaczności mówić o godności i ochronie życia ludzkiego od początku do naturalnego końca – powiedział ks. bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady EKD.

Dokument EKD zatytułowany „Gdy ludzie chcą umierać. Wskazówki dotyczące szczególnych problemów lekarskiej pomocy przy samobójstwie” nawiązuje do innego tekstu niemieckiego Kościoła ewangelickiego z 2005 roku „Umieranie ma swój czas”. Kościół ewangelicki od lat opowiada się za karaniem lekarzy, którzy pomagają przy samobójstwach pacjentów i działa we współpracy z Kościołem rzymskokatolickim na rzecz opieki paliatywnej.

http://old.luteranie.pl/pl/?D=2474
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Elżbieta » N lut 16, 2014 19:29

Podpisuję się pod tym
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » N lut 16, 2014 19:35

Kuknijcie tak znienacka ma Pijetową wypowiedz na jego oslawionej cirkus-stronie :shock: w temacie eutanazja. No to Bogu niech będą dzieki za postawę EKD, czekamy na stanowisko pozostałych kosciołow. Czyli liberalny EKD zajął pozytywne stanowisko w przeciwienstwie do "konserwatysty Pijeta ? :lol: A to dobre. Tomek miałes racje. Strona tego osobnika zbliza sie ku koncowi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » N lut 16, 2014 19:52

Wypisałem się z tamtej grupy, bowiem oprócz stanowiska w pewnych kwestiach etycznych, nie mam za bardzo nic wspólnego z tym, co jest tam prezentowane. Przeczytałem dyskusję dot. eutanazji i cóż mogę powiedzieć. Chyba tylko tyle, że nie jestem żadnym konserwatystą, tylko ortodoksem. Zresztą za bardzo nie wiem na czym ten "konserwatyzm" ma polegać.

PS
Nie zajmujmy się innymi stronami, tylko skupmy się na swoim podwórku.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron