Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Aleksander » So lut 15, 2014 10:20

Jacek napisał(a):Czy Ty czy ja, w przypadku niepowodzeń zyciowych, wielkich problemów, bedziesz planować samobójstwo ? Czy czlowiek wierzący i pokładający ufnosć w Bogu, popełni samobójstwo?. Człowiek ktory mocno wierzy i ufa Bogu nigdy nie popełni samobójstwa, albowiem sam Bog da mu siłe i pomoc na przetrwanie. Jesli tak bedziemy tłumaczyć sambójców, to zaprzeczymy wierze i ufnosci Bogu. Każda sytuacja ma wyjscie. Ludzie zajmujący sie etyką nazywaja samobójstwo- tchórzostwem ucieczka od problemow dnia dzisiejszego. Jesli czyta nas w tej chwili potencjalny samobojca, i my ostro nie potępimy tego czynu, to zrozumie, ze moralnie jest to dopuszczalne, i ze my Jego rozumiemy?, to jest ciche przyzwolenie na popełnienie czynu. Przeciez kazdy z nas miał kiedys czy ma z czymś problemy np. ze zdrowiem, rodzinne, z pracą. Czy gdybysmy nie wierzyli w Boga, targnelibysmy się na własne życie?. Nieprawda ze nikt nie chce pomoc przyszłym samobojcom, są osrodki swieckie i koscielne, telefony zaufania z psychologiem i psychiatra 24 h. Ale jako osoba zyjąca rozumiem ze przychodzi nerwowe załamanie, gdzie ktos nie widzi wyjscia,ale niech chociaz przez swoją samolubnosc pomysli przez sekunde o Bogu i krzywdzie jaka zrobi rodzinie.
Całkowicie zgadzam się z Jackiem. Zaburzenie emocjonalne nie jest usprawiedliwieniem czynu.
Przyzwolenie na eutanazję jest wogole krokiem ku odwroceniu podstawowych wartości chrześcijańskich na których wyrosła Europa.

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » So lut 15, 2014 12:20

Jedna mała uwaga - nie łączyłbym tutaj kwestii eutanazji i samobójstwa. To dwa różne zagadnienia. Przypomina mi się tutaj scena z filmu "Luter", gdy młody jeszcze ks. Marcin Luter sam dokonuje pochówku samobójcy na cmentarzu kościelnym pomimo zakazu. Na zwłokach młodego chłopca kładzie krzyż, wypowiadając słowa "zbaw go".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Aleksander » So lut 15, 2014 12:48

Tomasz napisał(a):Jedna mała uwaga - nie łączyłbym tutaj kwestii eutanazji i samobójstwa. To dwa różne zagadnienia. Przypomina mi się tutaj scena z filmu "Luter", gdy młody jeszcze ks. Marcin Luter sam dokonuje pochówku samobójcy na cmentarzu kościelnym pomimo zakazu. Na zwłokach młodego chłopca kładzie krzyż, wypowiadając słowa "zbaw go".

Zgadza się Tomaszu, że samobójstwo i eutanazja są odrębnymi zagadnieniami. Zarazem mają pewien wspólny punkt (chęć odebrania sobie życia lub skrócenia swego życia na własne życzenie) , dlatego można je w jakimś sensie łączyć.
Podobnie też, zastanawiam się nad liturgią pochówku takiej osoby. Myślę, że muszą one się różnić. Z jednej strony chrześcijanie powinni wykazać się miłosierdziem (przykład ks. Lutra). Liturgia pogrzebowa osoby wierzącej kieruje wzrok żyjących na nadzieję. Jej główną cechą dać pokój bliskim. W przypadku pogrzebu samobójcy trudno mówić o spokoju i nadziei. Tak jest wiara I nadzieja na miłosierdzie Boże, jednak brak jest obietnic w takim przypadku. Wiec mimo woli taki pogrzeb będzie nacechowany brakiem pokoju :-(
Tak mi się wydaje. Jednak wciąż taki pogrzeb powinien być odprawiony przez Kościół.

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » So lut 15, 2014 15:54

Pamiętajmy ze był to tylko film. pt. Luter. A czy napewno Luter by się tak zachował ? . Dzis samobojców chowa takze KrK, ale jak Pastor Aleksander wspomniał, pogrzeb ma inna skrocona liturgię, pozbawiona charkteru nabożenstwa pogrzebowego, nie jest wniesiona trumna do koscioła , lecz pogrzeb idzie z kaplicy. Jeszcze nie tak dawno bo przedwojną Panstwowy Kosciół Luteranski w Szwecji odmawiał uroczystego pochowku samobojcy. Jesli pastor nie odmówl , odbywało się to kameralnie, bez dudziału osob postronnych. Tomek- ja raczej nie uwazam aby na tym filmie Ks. Luter pochwalał takie rozwiazanie wrecz przeciwnie,był ultra-konserwatystą wrecz fundamentalista, co dla tego kierunku, samobojstwo pozostaje grzechem przeciwko Bogu nie do zakceptowania. Roznież dobrze mozna było Ks. Lutra na tym filmie pokazac jak powstancow Thomasa Minzera nagradza czekoladą , i batonikami, zamiast jak to kazał utopic ich we wlasnej krwi. Pastor Aleksander ma świętą racje, obydwie sytuacje mają wspolny punkt wyjsciowy, moze idzie to dwiema drogami ,ale wynik i cel pozostaje ten sam. Musimy pamietać także ze jestesmy strona ortodoxyjnego staroluteranizmu, gdzie sam czyn nalezy potępić. Wyobrazcie sobie ze wsrod waszych znajomych czy rodzinie, czego nikomu nie zycze popełnia ktoś samobojstwo, i wasze dzieci zadadzą wam pytanie; Dlaczego On czy ona to zrobiła. Wy odpowiadacie; Ano czasmi tak bywa, widocznie miał problemy, juz wtedy na ten czas przestajecie byc Chrzescijanami, a dajecie sygnał waszym dzieciom, ze tak mozna roziązać problemy. Nalezy wtedy powidzec ; Nie- ten Pan, Pani zle zrobili, zrobili to przeciwko Stworzycielowi, ktory dla nich miał przygotowaną datę odejscia, ale byli samolubni i egoistyczni, nie zaufali Bogu, nie prosili w modlitwach Boga o pomoc, dlatego szatan im pomógł, bo im podpowidział, nie wzywajcie Boga na pomoc On i tak wam nie pomoze, atak wezmiesz trucizne, i po klopocie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Elżbieta » So lut 15, 2014 20:14

Ja konkretnie pisałam o samobójstwie, a nie o eutanazji, chociaż to bardzo zbliżone czyny. Ale swoją drogą, ja się wstrzymuję od oceny. Jacek robi to wystarczająco dobitnie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » So lut 15, 2014 21:58

Droga Elu-niestety , nalezy zająć stanowisko w tej sprawie. Bo albo białe jest białe i czarne jest czarne, albo odwrotnie. Prawda jest albo cała, albo niema jej wcale. Napewno nawet Twoj proboszcz zgodzi się z poglądami moimi i Pastora Aleksandra, ktore jest tozsame. Juz dzisaj zdązylem przeczytac pochwałe belgijskiego parlamentu co do jego decyzji w sprawie dzieciecej eutanazji na Pawlasowej stronie pseudo-luteranskiej. I tak sobie myslę ze niejaki osobnik o nazwisku Adolf Hitler, smieje sie teraz w piekle, ze po swojej smierci realizuje swoje dzieło rękoma liberałow. Kiedys Robert Smigielski i Cezary Gmyz , z ktorymi czasami się nie zgadzam w pewnych sprawach, ale wielu sie także zgadzam, wspomnieli ze większosc polskich Luteran, nie potrafi konkretnie zająć swojego stanowiska w wielu kluczowych sprawach. Ze starają sie pewne złe rzeczy tlumaczyc na około, uzasadniając to zło. Tak było w przypadku aborcji, gdzie na wspomnianym pawlasowym forum duza ilosc luteran-liberałow starała sie o ile wprost nie popierac aborcji, tylko umiejetnie kluczyc chorymi wywodami, aby swoje poparcie uzasadnic, powodem tego była publikacja na katolickiej Frondzie, wiec zeby katolom dopiec, należało im na złosc zrobic i wbrew logicznym zasadom chrzescijanskim i etecznym, aby za wszelką cene sie odróznic i udawać bardziej rozgarnietego. Każdy duchowny luteranski przy zdrowych zmysłach będzie zawsze przeciwnikiem; Aborcji, Eutanazji, i wszelkich samobójstw. Jesli nasi ewangeliccy księza glosżą kazania-nauki, jak powinien człowiek postepować, to uwazam ze czlowiek powinien wziąsc sobie to do serca i realizować. Szkoda ze dodatkowo nie zabrał głosu w tej sprawie Ks. Jan Gross, ale dziekuje Pastorowi Aleksandrowi za zabranie głosu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Elżbieta » So lut 15, 2014 22:30

Ależ ja wcale nie popieram samobójstw, eutanazji czy aborcji, nigdzie tego nie pisałam, natomiast pisałam, że nie będę oceniała. Wiesz przecież nie od dzisiaj, że ja nikogo nie chcę osądzać - nie czuję się do tego powołana.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Tomasz » So lut 15, 2014 23:08

Samobójstwo a tym bardziej zabójstwo (bo eutanazja nie jest niczym innym) jest złem i tutaj sprawa jest bezdyskusyjna. Jak widzę, problem w naszej dyskusji sprowadził się do samej postawy wobec osoby, która dopuściła się samobójstwa - czy należy uznać, że jest potępiona i odmówić jej chrześcijańskiego pogrzebu ? Moim zdaniem nie mamy takiego prawa, bowiem musimy pamiętać, że każdy grzech może zostać odpuszczony. Dlatego, również samobójca powinien mieć chrześcijański pogrzeb połączony z modlitwą i wiarą, że grzech ten zostanie odpuszczony winowajcy. Przeciwnicy tego poglądu powiedzą, że nie może być odpuszczony, bowiem samobójca już nie zdążył żałować za swój czyn i wyznać swojego grzechu. Ale nie wiemy, czy tak jest i dlatego nie możemy tutaj dokonać osądu samej osoby.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Elżbieta » So lut 15, 2014 23:36

Dopełnienie:
(7) A gdy go nie przestawali pytać, podniósł się i rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamieniem. (8) I znowu schyliwszy się, pisał po ziemi. (9) A gdy oni to usłyszeli i sumienie ich ruszyło, wychodzili jeden za drugim, poczynając od najstarszych, i pozostał Jezus sam i owa kobieta pośrodku. (10) A Jezus podniósłszy się i nie widząc nikogo, tylko kobietę, rzekł jej: Kobieto! Gdzież są ci, co cię oskarżali? Nikt cię nie potępił? (11) A ona odpowiedziała: Nikt, Panie! Wtedy rzekł Jezus: I Ja cię nie potępiam: Idź i odtąd już nie grzesz. Jan 8, 7-11
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ZGNIŁE OWOCE SZATANA

Postprzez Jacek » N lut 16, 2014 08:07

BÓG DAJE I ODBIERA - czego to się tyczy ?- Naszego Zycia. I znow tradycyjnie Elzbietko na około, uzywając cytatu Biblii i niezrozumienia tematu. Kto tu osądza i kogo, bo nie widze ?. My tu mówimy o zabronionym czynie wobec Boga. My tutaj się nie zstanawiamy co jest powodem, ale dokonaniem czynu. Czy tak samo Twoja odpowiedz by brzmiała w przypadku np. Trynkiewicza - w nazwaniu go zbrodniarzem ?. Tomaszu- naszym zadaniem nie jest odpuszczanie grzechu, bo to nie nasza rola, ani odmowy pogrzebu, bo to nie humanitarne. Ale cały czas nie moge doczekać sie potepienia czynu powaznego grzechu jakim jest samobójstwo . Powiem jasniej i zadam pytanie; Samobojstwo jest grzechem czy nie jest ? Na szwedzkich stronach konserwatywnych luteran nie mieli z tym problemu
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości