Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Polskie Fora Luteranskie

Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Jacek » Pt sty 31, 2014 15:32

Mój powyższy wpis jest krotką oceną dzialających w Polsce internetowych stron luteranskich. Chciałbym być szczery w ocenie . Obesrwując intencje powstania stron o charakterze luteranskim, mogę stwierdzic na dzisiaj, ze faktycznie jedynym forum , ktore moze nazywac sie w pełni luteranskim , jest to forum; Konfesyjni pod dyrekcją administratora Tomasza Płażynskiego. Pomimo różnic nas dzielących poglądowo na luteranizm, ktore niekiedy spowodowały ciche dni pomiędzy Tomaszem a moją osobą, muszę Tomamszowi przyznać palmę pierszenstwa. Albowiem forum Konfesyjni, jest tym czego obecnie polski KEA potrzebuje. Wiem Tomek ze potrzreba czasu na zmianę mentalnosci polskich luteran, przed Toba daleka droga, nie chcę abys był w tej drodze osamotniony, ale niestety tak Tobie pozostanie w wraunkach polskich. Pozostałe strony, poprostu zagubiły swoj luteranizm po drodze, jak luteranie w POlsce, luteranie -konserwatywni, luteranie forum, nie wspominając o oficjalnych stronach KEA. Pogubili niestety znaczenie na FB Luteranie wysokokoscielni, gdzie niewiadomo co to oznacza być wysokokoscielnym,? i jakie to ma znaczenie?- jesli jako wysokokoscielnosc bierze sie pod uwagę czestotliwosc przystępowania do komunii Sw. ? i nic pozatym? to znaczy ze ma sie zielone pojecie w powyzszym temacie.. Tak że Tomaszu wygrałeś pewną batalie o polski kosciol luteranski. Szkoda ze nie jestes doceniony wprost, poprzez uczestnictwo duchownych KEA, ;poza Czcigodnym Księdzem Janem Grossem, ktory nawet ze względu na stan zdrowia, pragnie pomóc stronie. Miałeś rację jesli chodzi o strone Luteranie -konserwatywni na FB, dzis zamiast zajmowac sie w pierwszym rzedzie luteranizmem i ratowaniem dobrego jego imienia, na tapecie są sprawy Ukrainy, jakby to miało wlyw na rozwoj KEA w POlsce . Powiem jedno Tomek- Zdałeś egzamin. !!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So lut 01, 2014 10:08

Właśnie sprawy Ukrainy i obyczajowe nie są potrzebne na stronce Luteranie Konserwatywni.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Jacek » So lut 01, 2014 16:05

Polityka jest potrzebna, ale w tym wypadku w interesie KEA w Polsce, a nie zyc sprawami Ukrainy. W polskim KEA jest sporo do zrobienia, i tylko na tym polityka powinna sie skupic. Jest wiele problemow nierozwiąznych w Polsce, lecz Polacy jak zwykle wchodzą miedzy wodkę a zakąskę, a pozniej wołają; raaaaaaaaaaaatunku !!!!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Tomasz » So lut 01, 2014 20:04

Dziękuję Jackowi za pozytywną ocenę naszego forum, jednak mam świadomość, że wiele nam jeszcze brakuje i z pewnością nie osiągnęliśmy jeszcze tego, co zamierzaliśmy. Jest faktem, że na tle innych luterańskich for wypadamy istotnie bardzo dobrze, ale jest to skutkiem tego, że od samego początku (a działamy już cztery lata) konsekwentnie trzymamy się przyjętych założeń. Dlatego też raczej nie wchodzimy w sojusze z żadnymi innymi inicjatywami, których założenia czasami są inne. Do niektórych możemy po części odnosić się życzliwie (jak np. luteranie konserwatywni na FB) a od niektórych bezwzględnie się odcinać.

Pomimo różnic nas dzielących poglądowo na luteranizm, ktore niekiedy spowodowały ciche dni pomiędzy Tomaszem a moją osobą,


Nie przesadzaj :wink: Cichych dni to raczej nie było. Jak doszło między nami do istotnych różnic poglądowych, to sztachety latały w powietrzu :lol:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Jacek » N lut 02, 2014 09:27

Tak- chciałbym aby forum Konfesyjni, stało się tym czym jest strona Frondy w KRK. Albowiem jak widze sporo prawicowo-konserwatywnych i znanych protestantów sympatyzuje ze wspomnianą stroną.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Kubala95 » N lut 02, 2014 11:31

Może niekoniecznie oficjalny skład redakcyjny, ale zdarza się że społeczność na swoich blogach czy tamtejszym forum potrafi mocno zaatakować ewangelików - często bez żadnego powodu. Nie są to pojedyncze osoby, do takiej bezczelnej krytyki dołącza często grono komentatorów. Jednak bym z tym serwisem uważał.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Jacek » N lut 02, 2014 13:07

Kuba- mnie chodzi o stworzenie czegos podobnego jak Fronda na tej stronie, Oni potrafia walczyc o swoje bez owijania w bawełne. Konfesyjni powinni przyciągnac cała konserwe protestancką do siebie. Po drugie jesli mamy z czyms walczyc i uzdrawiac jestesmy zmuszeni czasami ostro skrytykowac. Niektorzy błednie odczytuja zasade pt. Nie nam osądzac ?- my nie atakujemy danej osoby za wygląd tylko za to co czyni. Musimy takze zając się prawdziwą historią tą odkłamaną. i to nie tylko koscielna ale i polską, albowiem w historii Polski Lurteranie brali i biora aktywny udział. Musimy jasno zając stanowisko w sprawie islamskiego radykalizmu, a nie chowac głowę w piasek i udawac ze nas to nie tyczy, przy ogromie przesladowanych chrzescijan na swiecie, w tym i protestantow, w krajach islamskich. Srodowisko Konfesyjnych, powinno głosno i otwarcie wspierac takie inicjatywy, jak stanowisko jednej z parafii KEA w Cieszynie za ich pogląd na temat rodziny. Oni muszą mięc wsparcie, przed atakami takich ludzi ze strony chociażby jak luteranie w Polsce na FB, czy strona o podobnym charakterze do naszej takze luteranska, ktora wdaje się w wielką miedzynarodową polityke, ktora bezposrednio nie dotyczy luteranizmu, publikoując na swoim logo luteranskim flage Ukrainy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Tomasz » N lut 02, 2014 13:53

Jeżeli chodzi o Frondę, to absolutnie nie jestem jej fanem. Nie mniej zgadzam się z wieloma treściami, które tam są publikowane, ale nie z wszystkimi. Nie zapominajmy, że jest to portal o nastawieniu rzymsko-katolickim, który skupia również bardzo ortodoksyjnych rzymsko-katolików dla których pozostajemy heretykami. Należy jednak wspomnieć o tym, o czym mówi Jacek - Fronda jest znana ze swojej bezkompromisowości i zdecydowania z głoszenia poglądów, które uważa za słuszne. W takim znaczeniu, również chciałbym, aby "Konfesyjni" byli taką "luterańską Frondą".
W kwestii innych for i grup luterańskich - mają one często inne założenia i inne cele, dlatego my podążamy konsekwentnie swoją drogą i trzymamy się raczej z boku. Będziemy jednak popierać każde inicjatywy w takim zakresie, w jakim są zgodne z naszymi celami. Np. "luteranie konserwatywni na FB" wypowiadają się bardzo zdecydowanie w kwestiach obyczajowych i tutaj będziemy na pewno mówić jednym głosem. Natomiast kwestię polityczne jak sprawa Ukrainy, po prostu nas nie interesują.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt lut 04, 2014 10:27

A ja już nie będę popierać grupy "luteranie konserwatywni" na FB. Dlaczego? po pierwsze i najwazniejsze - maja niekonfesyjnego i heretyckiego admina. Mam na myśli Michała Pijeta. Ten człowiek niech nie nazywa siebie konfesyjnym luteraninem, bo z tego co robi i pisze to nim nie jest. Dla tego człowieka objawienia maryjne są zgodne z Biblią i nauczaniem Jezusa Chrystusa i wg niego nam nie wolno ich potępiać,Jest człowiekiem, który jest do mnie uprzedzony zarzucając mi lekturę Fi M, które czyta mój mąz ale ja nie! Dla niego islam jest równorzędną religią co chrześcijaństwo i tą sama drogą do Boga. Jest więc heretykiem!!!!! Do tego broni na maksa KRK, skasował moje posty w których napisałam, ze dla mnie jako konfesyjnej i fundamentalistycznej w wierze luteranki KRK nie jest kościołem chrześcijańskim bo jest w wielu sprawach antybiblijny i te, w których napisałam, ze JP II chronił pedofili w KRK - dla niego to atak na KRK. A Czy mówienie prawdy jest atakiem?!. A papież pedofili bronił, bo skoro nic nie robił aby tę instytucję religijną z nich oczyścić to ich ukrywał. Prawdziwy luteranin konfesyjny nie będzie uznawał objawień maryjnych za zgodne z nauką Jezusa i nie będzie uznawał islamu za równorzędna religię jak Chrzescijaństwo i nie będzie się zastanawiał czy to nie jest ta sama droga. W tej grupie nie ma wolności slowa i wiele sie nie różni od Luteranie w Polsce. Nic w niej nie ma na temat biezacych problemow polskiego KEA.Jedynym plusem jest to, ze ta grupa jest konserwatywna w sprawach obyczajowych. Niemniej juz jej nie popieram. Mam zamiar stworzyć swoją własna grupę gdzie nie będzie się w ramach "ekumenizmu" bredziło takich herezji i poklepywało po pleckach KRK islamu czy innych religii nie widząc zła które w nich jest.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Polskie Fora Luteranskie

Postprzez Jacek » Wt lut 04, 2014 12:40

Agnes- odpowiem Tobie tak. ja dawno opusciłem strone niejakiego Pijeta, ktory oficjalnie uwaza sie za liberała, a tworzy stronę konserwatywnego luteranizmu, to jest specjalnsc typowo polska, i jedyna na swiecie, wg zasady ze to co jest czarne dzisiaj jest białe i jutro odwrotnie. Twoja nadgorliwosc neofitki raczej bardziej skierowała Ciebie na pozycje Zielonoświątkowe niz luteranskie, w czym przyznało mi racje dwoje luteranskich duchownych z KEA w Polsce na privie. Twoj atak na problemy Marilogii, na wspomnanym forum jest zaprzeczeniem spuscizny pod tym względem naszego reformatora Ks. Dr. Marcina Lutra, ktory po Twoich wypowiedziach napewno przewraca się w grobie. Wiem ze zostałaś zbanowana u Pijeta na Jego stronie. Sam uważam Pijeta za prowokatora i szkodzącego ideom konserwatywnego luteranzimu. Dlatego wykresliłem Jego z grona moich znajomych na FB. I z kazdym tak postapie ktory szkodzi luteranizmowi konserwatywnemu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości