Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Z Kart Historii KEA w RP

Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Jacek » Pn sty 27, 2014 20:03

Czy wiecie ze na przełomie lat 70-80-tych XX wieku, grupa luteran zainicjowała powolanie przy KEA w Polsce, wspolnoty zakonnej/męskiej/ ? Zwrocono się do Biskupa KEA w Polsce i do Synodu. Odpowiedz była negatywna. Jako głowny powod podano sprawy finansowe. P.S. O tyle mnie to dziwi ze takie wspolnoty zakonne finansują sie samodzielnie, prowadzac dzialanosc gospodarczą, oprocz tego są zankomitym osrodkiem rekolekcyjnym, o czym swiadcza, podobne wspolnoty zakonne na zachodzie przy kosciolach luteranskich. Informację potwierdziły dwie osoby Pastor Kazimierz Bem z USA, i Ks. Jan Gross.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Tomasz » Pn sty 27, 2014 21:11

Słyszałem coś o tym, ale nie znam szczegółów. Myślę, że taka inicjatywa choć mogłaby się spotkać z oporem części wiernych na pewno zyskałaby zwolenników. Nawet na tym forum padały pytania o luterańskie wspólnoty zakonne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Jacek » Wt sty 28, 2014 09:36

Raczej mysle ze wbrew zdrowemu rozsądkowi, mialby byc opór wiernych, bo na jakiej podstawie ? Podano jako głowna przyczyne sprawy finansowe. Ja rozmwialem z kilkoma osobami w tej sprawie, raczej twierdża ze w okresie PRL, bano sie tego typu osrodka jako ostoje konserwatyzmu w tym wypadku luteranskiego. Z tym pomyslem wystąpili owczesni rdzenni luteranie/pokoleniowi/, tak jak wspomnialem, wladze musialy sie dopatrywac w tej inicjatywie, zapewne osrodka antykomunizmu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez ks. Jan Gross » Wt sty 28, 2014 11:38

O żadnej GRUPIE osób zainteresowanych powstaniem męskiego Diakonatu lub ZAKONU nie słyszałem. Do mnie jako do Prezesa Synodu lub przedtem jeszcze jako Radcy Konsystorza zwrócili się dwaj młodsi mężczyźni w tej sprawie. Rozmawiałem na ten temat z którymś z naszych Biskupów Kościoła i być może rozmawialiśmy na posiedzeniu Rady Synodalnej. Rzeczywiście sprawa upadła ze względu na brak finansów. Sprawa była podnoszona nie w okresie PRL-u, ale po upadku PRL-u!
Ja myślę, że ta sprawa pojawi się znowu kiedyś w Kościele, skoro nie ma powołań do Diakonatu Żeńskiego w Dzięgielowe.
Kilka razy byłem w Niemczech w ewangelickich zakonach zarówno męskich jak i żeńskich np. "Jesus Bruderschaft" kolo Limburga lub w Zakonie Żeńskim "Marienschwesternschaft" w Darmstadcie. Ciekawą społeczność prowadzą siostry w Castelerring koło Würzburga. Natomiast, niestety, tradycyjne nasze diakonaty upadły np. w Bethel czy reformowany diakonat w Zallikerbergu koło Zurichu, który w latach siedemdziesiątych ub. stulecia (1976) posiadał ponad 550 sióstr, a dzisiaj ma 55 sióstr emerytek.
Kościoły stoją przed nowym wyzwaniem! Kościoły będą musiały coś w tej sprawie zrobić. Bez pracy diakonackiej, bez służby miłosierdzia Kościoły staną się zimne. I tu nawet ordynacja kobiet na prezbitera lub biskupa nic nie pomoże!
Diakonaty upadają a tzw. ewangelickie ZAKONY i to zarówno żeńskie jak i męskie rosną. Trzeba by z tego wyciągnąć należyte wnioski!
ks. Jan Gross
 
Posty: 9
Dołączył(a): N lut 12, 2012 22:08
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Jacek » Wt sty 28, 2014 16:40

Dziekuje księze Janie za informacje. Ale mam tez prosbę do księdza, gdyby ksiądz Jan czuł się na siłach, i miał czas, na opracowanie ksiązki dotyczacej wlasnie tematyki zakonow luteranskich w Europie lub nawet na swiecie. Byłaby to niewątpliwe pierwsze takie opracowanie w Polsce, i bardzo przydatne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Jakub » Śr sty 29, 2014 22:34

Kwestie zakonów luterańskich poruszyłem w pracy magisterskiej. Więc jak co mogę podesłać odpowiednie fragmenty.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Z Kart Historii KEA w RP

Postprzez Jacek » Cz sty 30, 2014 07:33

Napisz Jakubie cos na ten temat.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości