Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Rozgrzeszenie, wina, kara.

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Grzegorz » Wt wrz 24, 2013 18:28

septemberlicht napisał(a):Z tego co ja wiem, nie zostaje. On zostaje po prostu "zamrożony". Spowiedź i rozgrzeszenie są ważne, ale należy koniecznie ten zapomniany grzech wyznać przy kolejnej spowiedzi.


Mnie zawsze uczono na katechezie w szkole, że nie trzeba się przejmować zapomnianymi podczas spowiedzi grzechami :P Zresztą katolicka formułka spowiedzi, którą znam, zawiera słowa: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez septemberlicht » Śr wrz 25, 2013 09:21

Nie trzeba się przejmować, to prawda. Ale każdy tzw. ciężki grzech zapomniany przy spowiedzi, zgodnie z katolicką nauką, należy wyznać przy następnej spowiedzi.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Jacek » Śr wrz 25, 2013 19:41

tak- jesli chodzi o KrK to na zachodzie spowiedz uszna to historia, praktykuje sie spowiedz generalna , tak jak w kosciolach protestanckich, ba np. w protestanckiej Hollandii w KrK, niema konfesjonalow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Kubala95 » Cz wrz 26, 2013 18:44

Spowiedź uszna jest w wielu przypadkach rzeczą bardzo pożyteczną, ale niestety sposób w jaki prowadzi ją KRK (tzn. obowiązkowy i rutynowy) czasami przynosi więcej problemów niż korzyści, a nawet zbłąkanego człowieka może jeszcze bardziej pogrążyć psychicznie.

Jacku, jesteś pewien że jest na zachodzie tak jak mówisz ? Bo jakoś nie wydaje mi się, że coś takiego jest możliwe - forma spowiedzi jest chyba dyktowana przez Watykan i państwowe episkopaty raczej nie mogą w tej kwestii wprowadzać zmian. Masz w tym dużo większe doświadczenie ode mnie - ale czy to nie była przypadkiem jakaś niezależna od Rzymu, wspólnota starokatolicka ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez septemberlicht » Pt wrz 27, 2013 08:26

Katechizm KRK dopuszcza możliwość spowiedzi generalnej, powszechnej, ale tylko w sytuacjach ekstremalnych (żołnierze na wojnie, katastrofa z dużą ilością ludzi zagrożonych śmiercią itp). Też coś mi się wydaje, że tą spowiedzią powszechną to nie do końca tak...
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Jakub » Pt wrz 27, 2013 09:37

Od wielu osób już słyszałem, że w KRK na zachodzie praktykuje się absolucję generalną. A że przepisy. Wg przepisów nierzymskokatolicki duchowny nie może mieć homilii w czasie mszy, zaś w Polsce ten przepis się olewa od wielu lat. Co ciekawe nawet nasi zachodni sąsiedzi się nie odważyli na to :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Kubala95 » Pt wrz 27, 2013 12:21

Zrobiłem konsultację i powiedziano mi, że jest to podyktowane problemem z ilością duchownych w stosunku do wiernych, ponoć tam czasami jeden ksiądz ma na głowie 4-5 kościołów i nie ma czasu na spowiedź indywidualną takiej liczby parafian. Jak dla mnie to trochę niesprawiedliwe - bo niby czemu taki francuski czy holenderski katolik, ma mieć łatwiejszą formę usprawiedliwienia od polskiego czy włoskiego katolika. Więc zatem jeśli absolucja ogólna powinna wystarczyć do zbawienia Francuzowi, to czemu nie Polakowi albo Włochowi ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Rozgrzeszenie, wina, kara.

Postprzez Witold » Pt wrz 27, 2013 23:20

Kubala95 napisał(a):Zrobiłem konsultację i powiedziano mi, że jest to podyktowane problemem z ilością duchownych w stosunku do wiernych, ponoć tam czasami jeden ksiądz ma na głowie 4-5 kościołów i nie ma czasu na spowiedź indywidualną takiej liczby parafian. Jak dla mnie to trochę niesprawiedliwe - bo niby czemu taki francuski czy holenderski katolik, ma mieć łatwiejszą formę usprawiedliwienia od polskiego czy włoskiego katolika. Więc zatem jeśli absolucja ogólna powinna wystarczyć do zbawienia Francuzowi, to czemu nie Polakowi albo Włochowi ?


Pytanie celne ale chyba lepiej byłoby je zadać na katolickim forum.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości