Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Celibat herezją ?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » N lip 14, 2013 17:50

Nie wydaje mi się by Paweł cokolwiek ustanawiał. Sądzę, że to jest nadinterpretacja.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez geddy » N lip 14, 2013 19:23

To dlaczego w jednym fragmencie św. Paweł mówi, że celibat jest pomocny a w drugim fragmencie, że Biskup musi być żonaty?

1)
Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to jak się Panu przypodobać. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie.

2)
Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Tomasz » N lip 14, 2013 20:50

Dyskusja w tym wątku staje się powoli bezprzedmiotowa. Podkreślam jeszcze raz - obowiązkowy celibat duchownych jest problemem KRK i nam nic do tego.

Jeżeli chodzi o kontekst biblijny - to sprawa jest tutaj jasna i oczywista. Nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia dla narzucania komukolwiek celibatu. Jest to indywidualna sprawa każdego człowieka, niezależnie czy jest duchownym, czy też nie. W Piśmie Św. znajdziemy zarówno fragmenty pochwalające celibat jak i stan małżeński. Nie ma sensu jednak wyrywać ich z kontekstu i stawiać przeciw sobie, bowiem nie w tym rzecz.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez septemberlicht » N lip 14, 2013 21:12

Piotr miał teściową, a więc i żonę: "A teściowa Szymona leżała w gorączce i zaraz powiedziano mu o niej" (Mar 1, 29). Co więcej, apostołom - w tym Piotrowi (!) - żony towarzyszyły w podróżach apostolskich: "Czy nie wolno nam zabierać ze sobą żony chrześcijanki, jak czynią pozostali apostołowie i bracia Pańscy, i Kefas?" (1Kor 9, 5)

Myślę, że spośród wszystkich apostołów dla wyznawców KRK najważniejszy jest Piotr. Może więc z niego brać przykład. :wink:
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Aleksander » N lip 14, 2013 21:44

Elżbieta napisał(a):Nie wydaje mi się by Paweł cokolwiek ustanawiał. Sądzę, że to jest nadinterpretacja.

Dobra uwaga, Elżbieto. Trzeba uważac z takimi stwierdzeniami, co zostało ustanowiono, a co jest rozważaniem samego apostoła. List do Tymoteusza jest ustanowieniem, natomiast w liscie do Koryntian są raczej rozważania.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » N lip 14, 2013 22:03

Oczywiście Pastorze, przyznaję, że może trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi bardziej o to, że apostoł chwalił przed Koryntianami życie, które dzisiaj możemy nazwać zakonnym - oddzielenie się od "spraw świata", skupienie na Bogu i celibat. Chciałem zwrócić uwagę, że nie należy go w żadnym razie mylić ze służbą duchownego, gdyż jest to zupełnie co innego i zupełnie czegoś innego (wręcz przeciwnego) należy od takiej osoby wymagać.

Septemberlicht - no i w końcu napisałeś coś rzeczowego i pomocnego. Jestem wdzięczny, bo teraz wiem, że nie wszyscy apostołowie w celibacie żyli, a decyzja św. Pawła była jego dobrowolnym i niezależnym wyborem.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Aleksander » N lip 14, 2013 22:14

Ciekawe, że niezostał poruszony jeden z najważniejszych przykładów naszego Pana Jezusa Chrystusa. Chociaż służbę głoszenia Ewangelii, potem krzyż i zmartwychwastanie dokonał sam, to jednak ten sam krzyż i zmartwychwstanie stało sie jego ślubem z Niewiastą Kościołem. Teraz sprawuje rządy królewskie będąc "ożenionym" ze swoją Uliebienniecą, nieprawdaż? Wiemy też, że sprawuje służbę Arcykapłana w Świątyni Niebiańskiej i nie "przeszkadza" Mu stan "żonatego".
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez septemberlicht » N lip 14, 2013 22:21

Kubala95 napisał(a):Septemberlicht - no i w końcu napisałeś coś rzeczowego i pomocnego.

Eee tam. Czysty przypadek... :lol:
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » N lip 14, 2013 22:22

Myślę, że akurat to ma niewiele do rzeczy. Widać wyraźnie, że ten ślub z Niewiastą Kościołem to bardziej sformułowanie metaforyczne. Druga sprawa jest taka, że nie chodzi o sam stan "żonatego", ale o życie z kobietą i ludzką seksualność. To chyba jednak trochę inne pojęcia, szczególnie, że dbając o sprawy Niewiasty Kościoła dba się właśnie o sprawy Boga, a nie świata. Ja jednak z całą pewnością pozostaję przeciwnikiem obowiązkowego celibatu.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » N lip 14, 2013 22:38

I całkiem słusznie :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron