Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Celibat herezją ?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » So lip 13, 2013 18:17

septemberlicht , geddy jest rzeczywiście młodym człowiekiem, nie mogącym znaleźć swojej drogi, ale sądzę, że takie postawienie sprawy w niczym mu nie pomoże, a przecież jesteśmy tu po to by ludziom pomagać w odnalezieniu drogi, a nie po to by zbłąkanych napełnić po brzegi goryczą, bo to niczemu nie służy.
Witoldzie, wydaje mi się, że temu kto prosi o pomoc raczej nie przywiązujemy kamienia do szyi :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Witold » So lip 13, 2013 22:48

Elżbieta napisał(a):Witoldzie, wydaje mi się, że temu kto prosi o pomoc raczej nie przywiązujemy kamienia do szyi :D


Jeśli pochodzi od antychrysta to istotnie, przywiązujemy :mrgreen:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » So lip 13, 2013 23:44

Proponuję jednak wrócić do tematu, czyli analizy biblijnego wersetu. Na temat pomocy poszukującym należy moim skromnym zdaniem poświęcić osobny wątek.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N lip 14, 2013 07:48

Kubala95 napisał(a):Proponuję jednak wrócić do tematu, czyli analizy biblijnego wersetu. Na temat pomocy poszukującym należy moim skromnym zdaniem poświęcić osobny wątek.


Dobry pomysł, Kubala:)
Moim zdaniem sama Biblia mówi o tym, ze celibat księży jest wyborem, a nie przymusem.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Jonah » N lip 14, 2013 12:07

Dla odczytania tego tekstu ważne jest, by zidentyfikować kim są ci, którzy m. in. zabraniają zawierania małżeństw. Obok tego zabraniają oni spożywania niektórych pokarmów. Z dalszego stwierdzenia, że wszystko, co Bóg stworzył jest dobre, można wywnioskować, że mogli oni kwestionować dobroć stworzenia. Może tutaj chodzić o gnostyków, bo to oni uważali, że świat został stworzony przez moc niższą, demiurga, który jest w zasadzie głupi i zły, dlatego wszystko, co od niego pochodzi jest również złe. By mu się przeciwstawić, propagowali m. in. skrajny ascetyzm: wegetarianizm i powstrzymywanie się od płodzenia.
Może też chodzić o ebionitów, którzy mogli być przeciwnikami Pawła. Praktykowali oni ubóstwo, wymagali przestrzegania przepisów Tory, w tym dotyczących pokarmów. Niektórzy twierdzą, że byli wegetarianami i podzielali pewne nauki gnostyckie.
Trudno zatem odnosić ten tekst do nauczania późniejszego Kościoła rzymskokatolickiego, który nie podziela gnostyckiego dualizmu i przecież nie zakazuje małżeństwa jako takiego, choć dawniej wielu jego członków uważało je za coś pośledniejszego niż życie w celibacie. Co więcej czyni z niego sakrament. Nakaz celibatu dotyczy jedynie kapłanów, ale jest inaczej motywowany niż gnostycki ascetyzm.
Co ciekawe, dawni gnostycy nie zawierali małżeństw, by nie płodzić potomstwa i w ten sposób nie mieć udziału w dziele demiurga. Natomiast nie mieli nic przeciwko temu, by uprawiać seks bez płodzenia. Stąd obojętne było im cudzołóstwo, akceptowali takie praktyki, jak homoseksualizm, masturbacja czy pedofila. Czy nie widać tutaj podobieństwa ze współczesnymi kościelnymi liberałami, którzy wywyższają seks kosztem płodności?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » N lip 14, 2013 12:56

Dziękuję, w końcu jakaś treściwa i pouczająca odpowiedź. Słyszałem o gnostykach, choć te ich praktyki seksualne nie były mi wcześniej znane, ale dzięki temu postowi nauczyłem się czegoś nowego. Z tego co się naczytałem, to św. Paweł owszem bardzo polecał celibat i pisał o wielu jego zaletach, ale nigdy do niego nikogo nie zmuszał, nawet duchownych. Na bezżenność zwracał on uwagę wcale nie ze względu na jakąś nieczystość seksualności, ale na to aby duchowieństwo zajmowało się Kościołem a nie rodziną. Paradoksalnie jednak w 1 Liście do Tymoteusza stwierdza, że jeżeli ktoś nie umie zarządzać własną rodziną, nie powinien także administrować Kościołem. Być może więc, w każdym z tych przypadków apostoł mówi o dwóch zupełnie różnych posługach - ta pierwsza to coś w rodzaju służby zakonnej, natomiast druga to urzędowa funkcja administracyjno-liturgiczna.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » N lip 14, 2013 13:20

Możesz podać na których fragmentach których listów Pawła się opierasz ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » N lip 14, 2013 13:35

Proszę bardzo, Daniel (geddy) już podał wcześniej:

św. Paweł napisał(a):Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to jak się Panu przypodobać. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie.

(1 Kor 7, 32-33)


A ten drugi jest myślę znany:

Św. Paweł napisał(a):Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

(1 Tym 3, 5)
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » N lip 14, 2013 16:09

Nie wiem czy orientujesz się , że w ST kapłan musiał być żonaty - właśnie, żeby nie musieć się troszczyć o codzienne sprawy, żeby móc się ze spokojną głową poświęcić studiowaniu Pism i sprawom Bożym. Nie wiem więc jak to pogodzić z (1 Kor 7, 32-33)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » N lip 14, 2013 17:17

Właśnie dlatego stwierdziłem, że św. Paweł pisał o dwóch różnych formach posługi. W pierwszym cytacie jakby ustanawia coś w rodzaju służby zakonnej (czyli jakby to oddzielenie się od spraw świata, w czym celibat ma pomóc), drugi cytat to funkcja urzędowa, gdzie dowodem posiadania umiejętności administracyjnych przez duchownego ma być porządek w jego własnej rodzinie. Problem w rozumowaniu rzymskokatolickim polega na tym, że teologowie tego wyznania wspomnianych posług nie potrafią zasadniczo rozdzielić.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron