Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co to tłumaczenie dynamiczne?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez heillos » So sie 14, 2010 16:41

Witram,

ksiądz z Malinki powołuje się często na ,,tłumaczenie dynamiczne''. Niestety nie umiem wybingać co to jest. Możecie mnie oświecić?
heillos
 
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Elżbieta » So sie 14, 2010 16:48

postaram się dowiedzieć, bo nie za bardzo mam pojęcie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Krzysztof » Pt sie 20, 2010 09:59

Chodzi o Współczesny Przekład NT z 1991 roku, wydawany przez Towarzystwo Biblijne. Można o nim przeczytać na Wikipedii(link). Nie znam dobrze tego przekładu i trudno mi cokolwiek więcej o nim powiedzieć. W rankingu biblistów katolickich został oceniony najgorzej ze wszystkich przekładów, trudno powiedzieć, na ile ten ranking jest obiektywny. W każdym razie język jest nowocześniejszy do Biblii Warszawskiej, a przekład ma skłonność do parafrazy i interpretacji tekstu biblijnego, czego zresztą żaden przekład nie może w pełni uniknąć, przekład dosłowny to mrzonka, dość dobrze wyjaśnia to dr Leszek Jańczuk (link).

Z innych podobnych przekładów, to mamy ewangelikalne Słowo Życia z 1989 roku (przekład z angielskiej wersji), dość dynamiczny charakter ma też Przekład Ekumeniczny (z którego chętnie korzystam) i katolicka Biblia Warszawsko-Praska.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Aleksander » So sie 21, 2010 16:24

Coś takiego znalazłem w wikipedii : "Ekwiwalencja dynamiczna (funkcjonalna) przekazuje główną myśl wyrażoną w tekście źródłowym. Jeśli jest to konieczne, cel ten osiągany jest kosztem dosłowności, oryginalności sememu, a także kolejności wyrazów w zdaniu, formy gramatycznej tekstu źródłowego, itd." Osobiście uważam, że takie tłumaczenia mogą być pomocne, lecz nie powinny być tekstem podstawowym do studiowania i przygotowywania kazań. Jeśli kogoś to interesuje mogę odpowiedzieć dlaczego.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Elżbieta » So sie 21, 2010 16:41

No cóż, liczyłam raczej na inne tłumaczenie, aniżeli z wikipendii, ale dziękuję, mniej więcej pojmuję o co chodzi
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Tomasz » So sie 21, 2010 21:15

Tutaj jest coś więcej na ten temat http://mlingua.pl/articles,show,pol,163,1
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co to tłumaczenie dynamiczne?

Postprzez Aleksander » Pn sie 23, 2010 21:15

Takie tłumaczenia stają się bardzo popularne, dlatego że zainteresowanie poznawania (studiowanie) Pisma maleje. Zatem takie tłumaczenia są łatwym wyjaśnieniem tekstu. Są bardziej wyjaśnieniem niż tłumaczeniem, ale tu się zaczynają schodki, dlatego że mamy problem: 1. pomijają szeczegóły, które są istotne w tekście; 2. nalaciałości teologiczne tłumacza. Zatem przy poważnym studiowaniu, nie tylko nie pomagają, lecz wręcz przeszkadzają.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron