Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sytuacja w Irlandii

Sytuacja w Irlandii

Postprzez skomplik » Wt cze 04, 2013 19:44

Jak się ma protestantyzm w Irlandii? Czasem słyszałem od rzymskich-katolików o tym że mają oni tam przechlapane. Chciałem się zapytać jak wygląda sytuacja tak obiektywnie?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sytuacja w Irlandii

Postprzez Jacek » Wt cze 04, 2013 21:42

Chodzi o Republike Irlandii, czy Irlandie Polnocna UK ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sytuacja w Irlandii

Postprzez skomplik » Wt cze 04, 2013 22:30

Nie wiem dokładnie, rzymscy katolicy często podkreślają "złe traktowanie rzymskich-katolików przez protestantów w Irlandii".
I nie wiem, czy jest to w ogóle potwierdzone czy też nie, dlatego założyłem ten temat.

Jak w ogóle wygląda sytuacja Kościoła Irlandii, czy widać wpływ jego w narodowości? Z tego co wyczytałem to większością są jednak rzymsko-katolicy, pomimo tego że w XVI wieku politycznie poszła ona w stronę Reformacji.
PS.Podoba mi sie muzyka Irlandzka oraz duchowośc chrześcijańska-celtycka (nie pogańska, chodzi o to wczesno irlandzkie chrześcijaństwo), zastanawiam się jaki ma ona wpływ na zycie religijne Kościołów protesatnckich.

Z tego co wiem to Kościół anglikański ma w tych rejonach specjalną liturgię celtycką, niestety nie wiem za bardzo czym ona się różni od innych (oprócz teogo że jest większy nacisk na naturę - rzeki, lasy itd.).
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sytuacja w Irlandii

Postprzez Jacek » N lut 09, 2014 13:15

Skompliku- Problem Irlandii jest bardzo złożony. Gdyby może butni Brytyjczycy, pokojowo np. gospopdarczo zdominowali Irlandię a nie militarnie, to jestem pewny ze cała Irlandia poszła by droga reformacji. Niestety Protestanci użyli przemocy w stosunku do ludnosci tubylczej, a to spowdowało zwiekszenie i tak dużego wpływu KrK w Irlandii, ktory jest utozsmiany z walką narodowowywolencza Irlandii. Byli także Irlandczycy ktorzy przeszli na Protestantyzm pod wpływem protestanckich kolonistow z Anglii i Szkocji. Protestanckie regiony Irlandii Ulster/UK/ to najbogatszy region Irlandii, Do dzisaj nie moge zrozumiec logiki Irlandczykow, sloro Angole dla nich byli wrogami, to dlaczego urzędowym i powszechnym jezykiem w Irlandii jest Angielski a nie Celtycki ????To tak jakby Polacy przyjeli za urzedowy jezyk niemiecki albo rosyjski . Faktem jest ze katolicy sa dyskryminowani w Ulsterze, ale to wiekowa zasługa Jezuitów.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron