Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez skomplik » So sty 05, 2013 19:30

A jakie Kościoły nurtu ewangelickiego i ewangelicznego sprawują zawsze w niedziele Wieczerze Pańską?
Ja znalazłem tylko dwa:
-Kościół Chrystusowy
-Ewangeliczny Kościół Reformowany

Znacie jeszcze jakieś?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So maja 11, 2013 16:00

Dlatego trzeba uświadamiac parafian, ze jeśli kochamy Pana, to powinnismy wypełniac Jego wole, a częste spozywanie Komunii to nic innego jak łączenie się z NIm. Jak juz wcześniej napisałam Komunia nie na każdym nabożeństwie to porażka!!!!!!! Co to znaczy, ze parafianie nie chca w każdą niedziele przystepowac do Stołu Pańskiego?! Moze trzeba im ostro powiedzieć, ze w ten sposób odrzucaja i wyrzekaja sie Jezusa jak to uczynił Piotr Apostoł?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » So maja 11, 2013 17:23

Tego typu sytuacje, gdzie parafianie dyktuja ksiedzu czestotliwosc udzielania komunii, uwazam za rzecz karygodna i niepowazna, stojaca w sprzecznosci, ze slowami Chrystusa cyt. To czyncze na moja pamiatke. To nie jest prosba, lecz polecenie wrecz rozkaz i obowiazek Chrzescijanina wydanym nam przez Jezusa. Pamietajmy- Bog nie prosi lecz rozkazuje !!!!!. Taka parafie gdzie takie cyrki sie odbywaja, nigdy nie nazwe kosciolem Luteranskim, a zastanawiam sie czy w ogole Chrzescijanskim ? W zeszlym tygodniu mialem okazje rozmawiac ze znajomym z FB z pochodzenia Polak ale mieszkajacy na stale w Hollandii od paru lat, ktory wywodzi sie z pastorskiej rodziny Kalwinskiej/KER/ dziadek byl Superintedentem w POlsce. Opuscil ten kosciol i konwertowal na Anglikanizm, bo stwierdzil, ze Kalwinizm nie spelnia Jego oczekiwan w zakresie liturgii i Skramentu Wieczerzy Panskiej. Chociaz posiada ordynacje Reformowana i jest Pastorem grupy ekumenicznej, zamierza przyjac ordynacje Anglikanska. Wlasnie dzieki niemu uswiadomilem sobie, jaki zgubny wplyw, na obecny Luteranizm w Polsce ma obecny Kalwinizm i pozosalosci po tzw. Unijnosci. Rozmowa z Nim bardzo duzo mi dala, i utwierdzila w moich pogladach na KER w POlsce, i skutkach bratania sie z instytucja pozbawiona duchowosci. Niestety komunia jak i czynienie znaku krzyza przed modlitwa wiernych staje sie defacto nastepna adiofora, ktora prowadzi do duchowego upadku kosciola, i sekularyzacji wiernych.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » So maja 11, 2013 17:56

Czyzby wierni sprzeciwjajacy sie coniedzielnej Wieczerzy Panskiej, byli bezgrzeszni ?- Co za okazywanie wielkiej PYCHY !!!!. I juz z tego grzechu powinni sie spowiadac. Zastanawia mnie jednak czy w publikacjach koscielnych Zwiastun, bylo chociaz raz wspomniany ten problem ? czy tylko temat ktora parafia przyjechala w odwiedziny ? albi kogo beda wkrotce ordynowac ? Po co ordynowac nastepnych ksiezy, ktorzy nic nie moga wskorac w tym zakresie ?. Ja wpleni rozumiem ze KEA nikogo nie zmusi sila do uczestnictwa w komunii, podobnie jak inne koscioly. Ale skoro w EKR np. moga ? ale zatanawia mnie tozsamosc tych ludzi? tozsamosc Chrzescijansko- Luteranska.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » N maja 12, 2013 15:20

Chcialbym zwrocic uwage na pewne sprzecznosci dotyczace; Sakramentu Oltarza, kierunek wysokokoscielny w luteranizmie/ luteransko-katolicki/ uwaza ze nawet po zakonczeniu dystrybucji nadal jest obecne Cialo i Krew Chrystusa, a dlaczego ? Powyzsza sprawa ma charakter sakramentu, podobnie jak Chrzest jest sakramentem- i jest to trwale znamie, ktorego sie nie powtarza/Chrzest/ podobnie dzieje sie z Komunia , ktora jest sakramentem, i w chwili konsekracji/ustanowienia/ nabiera poprzez dzialanie Ducha Swietego pelni mocy, i oplatek znajdujacy sie w naczyniu liturgicznym staje sie prawdziwym cialem Jezusa, i Wino-staje sie prawdziwa krwia Chrystusa no wiec logicznie; Czy sa jakies sakramenty nie trwale ????? Jesli to jest skrament, to za piec minut jest juz niewazny ? po zakonczeniu dytsrybucji ? to mija sie z logika pojmowania sakramentu jako rzeczy trwalej. I niech mi ktos tu zaraz udowodni w 100 % ze tam juz niema Ciala I Krwi Chrystusowej !!!! to wystapie dla niego o nagrode Nobla.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » N maja 12, 2013 19:36

Nie wiem Jacku, jak to dokładnie jest, w każdym razie my nie wylewamy wina do zlewu, ani opłatków do kosza.Jezus jest obecny w chlebie i winie rzeczywiście, ale jest to rzeczywistość niematerialna i jak długo jest obecny - nie wiem. Sądzę, że jest to jedna z tajemnic, których za życia nie poznamy. Jednak byłabym skłonna uważać, że Jezus jest obecny w chwili Komunii, bo czyż można uwięzić Boga w opłatki i winie? Z drugiej strony chyba Paweł pisze, a może w Dziejach, że to co pozostało po wieczerzy roznoszono tym, którzy przyjść nie mogli.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jonah » N maja 12, 2013 20:15

W starych kościołach luterańskich są jeszcze tzw. zlewnie, gdzie wylewano wino pozostałe po Komunii. Szło ono do ziemi. Nie było po prostu wylewane. Tak więc komunikanty traktowano z szacunkiem.

Nie wiem, czy wystarczy powiedzieć, że wino staje się Krwią, zaś chleb staje się Ciałem. To sami mógłby powiedzieć wierzący w transsubstancjację rzymski katolik. Luteranin, który jest zwolennikiem unii sakramentalnej/konsubstancjacji wie, że wino pozostaje winem a chleb chlebem, a Ciało i Krew niejako dołączają się do nich, wskutek czego w sakramencie współwystępują wino i Krew oraz chleb i Ciało. Chrystus jest obecny rzeczywiście i cieleśnie, ale pod/w/z postaciami chleba i wina, które nie stają się Ciałem i Krwią. Chroni to przed bałwochwalstwem, bo gdybyśmy adorowali Eucharystię, to oddawalibyśmy cześć chlebowi i winu. Kult eucharystyczny jest prostą konsekwencją nauki o transsubstancjacji.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » N maja 12, 2013 21:03

W Koszalinie w dawnej kaplicy staroluterańskiej pw. św. Gertrudy, jest właśnie takie odprowadzenie do ziemi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez skomplik » Wt maja 14, 2013 20:21

Dlaczego po nabożeństwie nie ma sakramentu?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt maja 14, 2013 21:48

Sakrament- powinien byc centralna czescia nabozenstwa, o czym kiedys pisal Jakub.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości