Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Znak krzyża

Znak krzyża

Postprzez Witold » N sty 27, 2013 15:17

Mam pytanie, dlaczego podczas nabożeństwa niektórzy przeżegnają się? Czy jest to nawyk konwertytów, byłych katolików czy może robienie znaku krzyża jest dowolne, jak kto chce?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » N sty 27, 2013 19:16

Żegnanie się jest uzależnione od rejonu. Są regiony gdzie luteranie czynią znak krzyża, ale raczej jest to zwyczaj dosyć rzadki, konwertyci również to często robią. Nie ma zakazu żegnania się.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Tomasz » N sty 27, 2013 19:48

Tak jak powiedziała Ela - jest to kwestia zwyczajowa. Nie mniej w nurcie wysokokościelnym i staroluterańskim znak krzyża jest powszechnie stosowany.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Pn sty 28, 2013 13:59

Witold napisał(a):Mam pytanie, dlaczego podczas nabożeństwa niektórzy przeżegnają się? Czy jest to nawyk konwertytów, byłych katolików czy może robienie znaku krzyża jest dowolne, jak kto chce?

Przyznam się szczerze, że i mnie to pytanie chodzi po głowie. W kościele rzadko widuję ludzi robiących znak krzyża. Dlaczego?
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Tomasz » Pn sty 28, 2013 21:01

Czynienie znaku krzyża jest starym chrześcijańskim zwyczajem i Reformacja wcale go nie zniosła. W wielu kościołach luterańskich jest on praktykowany. Prawdą jest jednak, iż dzisiaj bardzo często odchodzimy niestety od wielu zwyczajów i praktyk. Nie wiem czym jest to spowodowane - być może uważamy je za zbyt "katolickie" (mam tutaj na myśli "rzymsko-katolickie").
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Wt sty 29, 2013 11:05

Na starej stronie luteranie.pl znalazłem taki ładny artykuł, którego fragment w temacie niniejszego wątku przytaczam:

Znak krzyża stał się jednak najczęstszym i najważniejszym znakiem całego chrześcijaństwa, gdyż "my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego" (1 Kor 1,23) jako Zbawiciela świata. Także i w czynieniu znaku krzyża: nad chlebem i winem (konsekracja), nad wodą chrztu w czasie sprawowania Sakramentów Świętych jak też i błogosławieniem zboru tym znakiem, krzyż posiada wielkie symboliczne znaczenie.

Gdy wielu chrześcijan czyni na swym czole, ustach i sercu, lub na czole i piersiach znak krzyża przed modlitwą lub po niej, czy też gdy odchodzą od Stołu Pańskiego, lub gdy otrzymują błogosławieństwo, to nie tylko jest to jakiś zwykły bezsensowny gest, ale ten znak Chrystusa ukrzyżowanego przypomina nam nasz własny Chrzest Święty. Przez ten znak wyznajemy wtedy także naszą świętą wiarę, którą w trudnych chwilach życia wyznawał Reformator ks. dr Marcin Luter w słowach: "Jestem przecież ochrzczony" ("Ego sum baptismo"), należę przez wiarę i chrzest do Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który za mnie na krzyżu Golgoty oddał swoje święte życie.


Taka więc myśl mi chodzi od dłuższego czasu po głowie, że na nas, konwertytach, ciąży i obowiązek, i odpowiedzialność za odnowienie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Również w takich wydawałoby się prostych znakach widzialnych, jakim jest znak krzyża.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Aleksander » Wt sty 29, 2013 11:29

Bardzo dobry cytat. Zgadzam się z tymi słowy.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Witold » Wt sty 29, 2013 11:31

mnie irytowało w KRK na mszy kilkukrotne żegnanie się, bicie się w pierś, robienie znaku krzyża na czole ustach i sercu. miałem wrażenie że takie właśnie elementy i ciągła aktywność fizyczna (wstawaj, siadaj, klękaj) sprawiają że człowiek odrywa się myślami od nabożeństwa.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jakub » Wt sty 29, 2013 12:28

W tradycji luteranizmu warszawskiego przetrwało żegnanie się tzw dużym znakiem krzyża (takim jak w tradycji katolickiej). Szczególnie silnie to jest widoczne w Parafii Św. Trójcy gdzie ten znak praktykowany przez proboszcza jak i zbór jest dosyć często praktykowany, a podczas przystąpienia do komunii praktykuje go ok 70%, z 15% robi znak krzyża "po śląsku" a 15% nic nie robi :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Znak krzyża

Postprzez skomplik » Wt sty 29, 2013 12:41

Jak wygląda znak krzyża "po śląsku"?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości