Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Unijny

Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Maksymilian » So kwi 07, 2012 16:33

Dzień Dobry !
Nazywam się Maksymilian i pochodzę z Bielska-Białej.
Jak wyglądała tradycja pruska kościoła ewangelickiego i jak pogodzono Wieczerzę Pańską i predestynację ?
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Tomasz » So kwi 07, 2012 17:04

Ten temat już nam się gdzieś przewinął. Unia pruska była związkiem o charakterze bardziej administracyjnym i nie zajmowano się godzeniem różnic teologicznych. Luteranie i Kalwini pozostawali przy swoich doktrynach, choć w praktyce mogło rodzić to wiele problemów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So kwi 07, 2012 17:42

Maksymilian napisał(a):Dzień Dobry !
Nazywam się Maksymilian i pochodzę z Bielska-Białej.
Jak wyglądała tradycja pruska kościoła ewangelickiego i jak pogodzono Wieczerzę Pańską i predestynację ?



Witam sąsiada;)
Tychy się kłaniają;)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » N kwi 08, 2012 10:58

Pewnie przyjęto w praktyce postanowienia ugody sandomierskiej.
Co do predestynacji to pewnie nie była poruszana - a wiec nie była uważana jako dogmat; w kwestii Wieczerzy Pańskiej uznano że przyjmowane jest Ciało i Krewa Pana Jezusa, ale w jaki sposób nie rozstrzygano.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Maksymilian » N kwi 08, 2012 11:26

Czyli nawet kalwinista może się "podszyć" pod tradycję pruską i wstąpić do KE-A
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Tomasz » N kwi 08, 2012 22:12

skomplik napisał(a):Pewnie przyjęto w praktyce postanowienia ugody sandomierskiej.
Co do predestynacji to pewnie nie była poruszana - a wiec nie była uważana jako dogmat; w kwestii Wieczerzy Pańskiej uznano że przyjmowane jest Ciało i Krewa Pana Jezusa, ale w jaki sposób nie rozstrzygano.


Już powiedziałem powyżej, że unia pruska dotyczyła tylko kwestii administracyjnych. Nie stworzono tutaj żadnej "unijnej teologii". Zbory luterańskie pozostawały luterańskie, a kalwińskie - kalwińskimi.

Czyli nawet kalwinista może się "podszyć" pod tradycję pruską i wstąpić do KE-A


Nie. Mamy wprawdzie unię z KER oraz porozumienie dot. czynnego uczestnictwa wiernych KER w KEA, ale to zupełnie inna sprawa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » Pn sty 14, 2013 22:19

Właśnie przeczytałem na stronie konfesyjnej, że :

W latach 1822-1834 wprowadzanie nowej agendy unijnej, tzn. księgi liturgicznej dla
księży, zawierającej porządek nabożeństwa, oraz obrzędów kościelnych


porządek ten dotyczył wszystkich duchownych nowego Kościoła ewangelicko-unijnego. Czy jest gdzieś dostępna ta liturgia? Zwłaszcza ciekawi mnie liturgia eucharystyczna Wieczerzy Pańskiej.

Może jest gdzieś na jakiejś stronie WWW? (nie musi być po polsku)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » Pn sty 14, 2013 22:20

Chodzi mi o agende z rytem unijnym.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jakub » Wt sty 15, 2013 10:27

Miałem okazję widzieć Agendę Unijną dla zborów polskich na Górnym Śląsku - używaną w 20-leciu międzywojennym i większych różnic w stosunku do agendy luterańskiej nie znalazłem.

Ciężko mi powiedzieć jak to wyglądało w XIX wieku. Myślę, że gdzieś powinna być dostępna agenda unijna zarówno po niemiecku, jak i po polsku (w końcu całe południe Prus, Górny Śląsk i parę wiosek na Dolnym Śląsku były polskojęzyczne).

Zasadnicza różnica związana była chyba z rozgrzeszeniem, przyjęto formułe "zwiąstuję wszystkim pokutującym łaskę Bożą i odpuszczenie grzechów". Ta formuła w sposób bezprawny przetrwała także w niektórych parafiach KEA w Polsce.

Obecnie jednak liturgika unijna jest bardzo silnie luterańska.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jacek » Wt sty 15, 2013 18:50

Dziwie się ponoć osobom okreslających się Staroluteranami na tej stronie, że tak spokojnie podchodzą do tematu . Koscól Unijny to była JEDNA Z NAJWIEKSZYCH TRAGEDII DLA LUTERANIZMU W HISTORII. Po nich KEA odzedziczył czarne sędziowskie togi i inne negatywne pozostałosci. Poczytaj historię Staroluteranzmu, i walkę z Kosciołem Unijnym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron