Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Otoczenie

Otoczenie

Postprzez Błażej » N maja 02, 2010 08:39

Zastanawiam się jak na waszą odmiennosć regauje otoczenie. Spotykacie się z jakiegoś rodzaju drwinami, szyderstwami, itd. ?
Błażej
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz kwi 29, 2010 05:52
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Otoczenie

Postprzez Piotr » N maja 02, 2010 09:23

Często określa się nas jako Świadków Jehowy ale to za zwyczaj robią ludzie którzy nie mają pojęcia o innych wyznaniach chrześcijańskich po za tym wielu ludzi w naszym kraju wie kim są Ewangelicy.Mam wielu przyjaciół Katolików i od nikogo z nich nie doznałem prześladowania z powodu mojej wiary. :wink:
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Otoczenie

Postprzez Tomasz » N maja 02, 2010 19:54

Również nie spotkałem się z przejawami nietolerancji, czy innych negatywnych zachowań. Natomiast z brakiem wiedzy na temat naszego Kościoła - tak. Większość ludzi z którymi stykam się na co dzień, niestety nie ma wielkiego pojęcia o Luteraniźmie. Coś tam pamiętają z lekcji historii ale zwykle wyrażają zdziwienie, że taki Kościół istnieje w Polsce.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Otoczenie

Postprzez Elżbieta » N maja 02, 2010 21:51

Ja w przeciwieństwie do mych poprzedników muszę z przykrością stwierdzić, ze nie raz spotkałam się z różnymi przykrymi dla mnie reakcjami, chociaż muszę przyznać, że ostatnio ze strony księży katolickich spotkałam się z sympatią. Kilka dni temu stałam przed legnicką katedrą i czytałam jakieś ogłoszenia, kiedy zaczepił mnie ksiądz katolicki i zaczął rozprawiać na temat tego co czytałam. Przyznałam się do mego wyznania. Po dłuższej sympatycznej rozmowie, na pożegnanie nawet mi podał rękę :shock:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Otoczenie

Postprzez Tomasz » N maja 02, 2010 22:15

Moja rodzina jest katolicka i zawsze w okresie po Świętach Narodzenia Pańskiego przyjmuje księdza w ramach tzw. "kolędy". Jestem wtedy również w domu i zawsze uczestniczę we wspólnej modlitwie. Księża katoliccy, którzy do tej pory odwiedzali nasz dom nigdy nie odnosili się do mnie z wrogością, ale wprost przeciwnie - z sympatią i szacunkiem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Relacje katolicy - luteranie

Postprzez gelo441 » Pt cze 11, 2010 15:57

Co myślicie o katolikach i, czy spotkała Was kiedyś dyskryminacja ze strony katolików lub innych takich? Jak myślicie, czy mogę na siebie sprowadzić gniew rodziny przechodząc z katolicyzmu na luteranizm, bo mi się wydaje, że to nic złego, liczy się przede wszystkim wiara.
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: Relacje katolicy - luteranie

Postprzez Elżbieta » Pt cze 11, 2010 21:53

Oczywiście, że przejście, czyli konwersja nie jest niczym złym, o ile wypływa z wiary i potrzeby serca. Z rodziną może być różnie, jedni przyjmują takie decyzje życzliwie, inni obojętnie (ale rzadko)inni bardzo źle. Jak by było w Twoim wypadku, trudno zgadnąć.
Czy spotkały mnie nieprzyjemności ze strony Katolików - bywało, ale pociesz się Jezus Chrystus pierwszy ucierpiał od prześladowań, następni to byli apostołowie. :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje katolicy - luteranie

Postprzez Tomasz » Pt cze 11, 2010 22:43

Podobne pytanie jak Geolo zadał niedawno Błażej w innym dziale Forum. W związku z tym - pozwoliłem sobie przenieść tutaj wcześniejsze posty dotyczące tego tematu (zostały umieszczone chronologicznie przed postem Geolo). Ponadto - rozmowa nad kwestią "rodzinną" była już podejmowana w dziale "Chcę zostać Luteraninem" - "Konwersja i co dalej" - "Problemy akceptacji wyznaniowej w rodzinie. Zapraszam do dalszych rozważań.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości